Bruksela 27 zmniejszy zużycie gazu o 15% w obliczu groźby cięć Putina | gospodarka

Bruksela 27 zmniejszy zużycie gazu o 15% w obliczu groźby cięć Putina |  gospodarka

Zima z racjonowaniem energii. Ponieważ zagrożenie rosyjskimi cięciami gazu wisi nad UE i obawia się poważnego ciosu dla przemysłu spowodowanego problemami z dostawami, Bruksela szybko wzywa 27 partnerów do ratowania. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do zmniejszenia zużycia gazu o 15% od 1 sierpnia do 31 marca 2023 r., niezależnie od tego, czy są uzależnione od gazu z Rosji, poprzez krajowe plany awaryjne i zalecenia z Brukseli. 15% obniżka będzie obowiązkowa, jeśli nie osiągną celu poprzez dobrowolne środki, które zostaną rozpatrzone przez specjalną komisję komisji, która zostanie omówiona w środę, zgodnie z przedłożonym dziś rozporządzeniem władz społecznych. Przez dwudziestu siedmiu ministrów ds. energii. Bruksela uważa, że ​​istnieje „ryzyko poważnych przerw w dostawach gazu” przez co najmniej dwa kolejne sezony zimowe.

Plan awaryjny grozi dalszymi cięciami rosyjskich dostaw gazu w odpowiedzi na wsparcie Moskwy dla Ukrainy w obliczu inwazji z rozkazu Władimira Putina 24 lutego. „Rosja wywiera na nas presję w wykalkulowany sposób, zmniejszając dostawy gazu” – podkreśliła w środę w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Urszula von de Leyen, gdzie przedstawiła rozporządzenie. Całkowite cięcie jest „możliwe”, powiedział szef Urzędu Ubezpieczeń Społecznych i dotknie wszystkie kraje. Bruksela twierdzi, że prawie połowa państw członkowskich już jest dotknięta zmniejszoną dostawą, mówiąc o „demilitaryzacji przez Kreml eksportu gazu”.

Rozporządzenie, zaprezentowane w środę i przedstawione przez EL PAIS, nie obejmuje w swoich cięciach gospodarstw domowych i konsumentów, które uważa za sektory chronione, ale skupia się głównie na instytucjach publicznych i branżach, starając się radzić sobie z przerwami w skoordynowany sposób. Niezależnie od tego, czy istnieją kraje takie jak Niemcy czy Węgry, które od lat są bardziej zależne od rosyjskiego gazu po dobrych cenach niż inne kraje, takie jak Hiszpania czy Portugalia, cios jest przeszkodą. dostawców. „W tej chwili mamy już 12 państw członkowskich na 'wczesnym ostrzeganiu’” – podkreślił prezydent van der Leyen. „Po raz pierwszy musimy zmierzyć się z kwestią bezpieczeństwa energetycznego na poziomie europejskim” – podkreślił.

W celu dalszego oszczędzania zapasów gazu w okresie zimowym komisja wzywa do wprowadzenia zakazu podnoszenia temperatury powyżej 19 stopni i obniżania temperatury zimą w budynkach użyteczności publicznej. Zwraca się również do krajów, które zdecydują się to zrobić dobrowolnie, aby oszczędzały lub wdrażały programy subsydiowania branż, które muszą wstrzymać produkcję na ponad 25 lat w okresie letnim. Według Brukseli ostatnim krokiem przed ogłoszeniem kryzysu energetycznego w UE jest decyzja o dopuszczeniu cięć w dostawach do niektórych rodzajów odbiorców.

Ale poza wezwaniami do nakazania krajom sfinalizowania i wdrożenia ich planów awaryjnych na wypadek katastrof energetycznych – coś, co muszą zrobić przed 31 września zgodnie z nowymi przepisami – ograniczenie spotkało się z pewnym oporem w niektórych krajach. Zwłaszcza ci, jak Polska, która potrafiła odpowiednio uzupełnić swoje rezerwy, lub inni, jak Portugalia czy Hiszpania, w mniejszym stopniu polegają na rosyjskim gazie.

Według szacunków opartych na danych Komisji Europejskiej, 15% redukcja oznaczałaby rezygnację z równowartości około 45 dni hiszpańskiej konsumpcji rocznie. Bruksela zwraca uwagę, że choć istnieją kraje mniej dotknięte bezpośrednimi cięciami przez Rosję, to jeśli Kreml odetnie gazociąg, odczują one cios w przemysł i gospodarki innych państw członkowskich.

Jeśli jednak ten 15% spadek (w oparciu o średnie zużycie w ciągu ostatnich 5 lat) nie zostanie osiągnięty za pomocą krajowych planów awaryjnych, Bruksela narzuci tę redukcję na zasadzie obowiązkowej i liniowej dla wszystkich państw członkowskich. Komisja uważa, że ​​zmniejszenie konsumpcji publicznej pozwoli dostawcom przekierować dostawy do innych odbiorców: na przykład, jeśli Hiszpania zaoszczędzi, gaz, który przestanie otrzymywać z Algierii jako dostawca, może trafić do innego państwa członkowskiego z umowami z Afryką, ma nadzieję Bruksela. Kraj jest jak Włochy. „Jeśli mamy zimę ze średnimi temperaturami i rosyjskim odcięciem gazu, możemy przetrwać zimę z 15% redukcją bez większych problemów” – powiedział Van der Leyen, mówiąc o „trudnych czasach”. Kryzys „Rosja jest winna”

Bruksela domaga się, aby do 1 listopada 2022 r. podziemne magazyny gazu UE zostały napełnione do 80% pojemności, aby zagwarantować dostawy na nadchodzącą zimę. Teraz rezerwy wynoszą 65%, wyjaśnił komisarz ds. energii Kadri Simpson. Franz Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład, powiedział, że Rosja używa gazu jako „narzędzia politycznego” i dlatego UE musi udzielić „odpowiedzi politycznej”. „Musimy zacząć solidarność teraz lub poczekać na narzucenie nam solidarności w najgorszym przypadku” – nalegał Timmermans w środę, ostrzegając, że „może” być zima 2024 roku. Byłoby znacznie gorzej”. Zdaniem komisarza Simpsona, według szacunków komisji, jeśli Moskwa wyłączy gazociąg, PKB całego bloku spadnie o 1,5%.

Rozporządzenie wzywa do „istotnego ryzyka całkowitego zakłócenia dostaw rosyjskiego gazu, działającego nagle i jednostronnie w przyszłości” oraz jedności energetycznej. W przypadku kryzysu energetycznego państwo członkowskie może zażądać solidarności od innych, aby mogli dzielić się dostawami gazu, ale w tym celu musi wykazać, że zrobiło wszystko, co możliwe, aby ratować i realizować swoje plany. Na wypadek. UE zaapelowała do unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona, który w briefingu regulacyjnym mówił o planach „umiarkowania” i dywersyfikacji źródeł energii. Powiedział, że Unia „przygotowuje się na przyszłość bez rosyjskiego gazu”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *