Polska Jest jednym z najbardziej udanych gospodarczo krajów w Europie.. W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęła ogromny wzrost. Pod socjalistycznym jarzmem ich poziom zamożności należał do najniższych na kontynencie. W rzeczywistości przeciętny Polak zarabiał jedną dziesiątą tego, co przeciętny Niemiec w 1989 roku. Co więcej: poziom dochodów w Polsce był niższy niż na Ukrainie i nie przekraczał nawet połowy średniego poziomu życia w Czechosłowacji. Do tego należy dodać inflację, która wzrosła o 260% w 1989 roku i 400% w 1990 roku. Polska jest jedynym krajem bloku wschodnio-socjalistycznego, który formalnie ogłosił upadłość po rozpadzie Związku Radzieckiego.
W 1910 r. przeciętny dochód Polaka wynosił zaledwie 56% poziomu dochodów w Europie Zachodniej. Pod koniec okresu socjalistycznego, który trwał od 1945 do 1990 r., odsetek ten gwałtownie spadł iw 1990 r. przeciętny Polak zarabiał zaledwie 31% tego, co zarabiali robotnicy w Europie Zachodniej.
Jednak dzięki reformom rynkowym przeprowadzanym w kolejnych latach poziom życia Polaków znacząco wzrósł. W 2016 roku osiągnął 57% średniego dochodu w Europie Zachodniej, odzyskując w ciągu dwudziestu sześciu lat (1990-2016) to, co zostało utracone w ciągu ośmiu dekad (1910-1990). A zwłaszcza w okresie socjalistycznym (1945-1990). We wszystkich przedziałach dochodów Polacy najwyraźniej korzystali z zalet, którymi emanuje kapitalizm.
W swojej książce z 2018 roku Mistrz wzrostu EuropyMarcin Piątkowski mówi:
„Po 25 latach reform Polska stała się niekwestionowanym liderem przejścia do demokracji i kapitalizmu. Rzeczywiście, wyłoniła się jako orędownik wzrostu w Europie i większości świata. W tym czasie polska gospodarka wzrosła w 1989 r. silniejsza niż jakikolwiek inny kraj europejski. PKB per capita wzrósł dwuipółkrotnie, przewyższając wszystkie inne kraje, które żyły w komunistycznym ucisku i przewyższając poziom obserwowany w Europie. .
Nie tylko radykalnie poprawił się standard życia Polaków, ale także nastąpił postęp w ochronie środowiska. Wbrew częstym twierdzeniom antykapitalistów, że rynek nie jest odpowiedzialny za degradację środowiska i zmiany klimatyczne, w rzeczywistości przykład tego, co wydarzyło się w Polsce, dobrze pokazuje ten scenariusz.
W związku z tym energochłonność (tj. tempo wzrostu zużycia i produkcji energii) zmniejszyła się o połowę w latach 1990-2011. Podobnie wzrost emisji CO2 w Polsce jest oddzielony od wzrostu PKB. Kapitalizm nie jest problemem, ale rozwiązaniem, a dotyczy to nie tylko poprawy jakości życia ludzi, ale także środowiska i zmian klimatycznych.
Jak to zrobiła Polska i dlaczego odniosła większy sukces w przejściu do kapitalizmu niż inne kraje socjalistyczne? Ważnym aspektem jest szybkość i intensywność reform, ale ważne jest, aby zrozumieć, że nie tylko nastąpiły zmiany w gospodarce i instytucjach, ale również nastąpiła ewolucja w myśleniu i zachowaniu ludzi.
Z drugiej strony nie należy lekceważyć roli i znaczenia poszczególnych przywódców politycznych. Były minister finansów jako przewodniczący Leszek Balcerowicz. Był liberalnym ekonomistą, członkiem pierwszego demokratycznego rządu w Polsce wybranego w 1989 roku. Później był prezesem Narodowego Banku Polskiego (2001-2007). Ponadto objął stanowisko wicepremiera kraju na dwa okresy (1989–1991 i 1997–2001).
Balcerowicz opracował program reform kapitalistycznych, który później nazwano „terapią szokową”. „Program reform był jednym z najbardziej radykalnych programów zmian gospodarczych realizowanych w czasie pokoju w historii świata” – mówi Marcin Piątkowski.
Charakter tego typu programów dostosowawczych i reformatorskich polega na tym, że początkowo może nastąpić pewne pogorszenie sytuacji w miarę wprowadzania w gospodarce bardziej radykalnych zmian. Polacy zostali jednak z nawiązką wynagrodzeni za wytrwałość, ponieważ program reform Balcerowicza pomógł uczynić Polskę pierwszą byłą republiką radziecką, która powróciła do wzrostu, osiągając go w 1992 r. i otwierając proces, który trwa już trzy dekady.
Podobnie jak Margaret Thatcher, Leszek Balzerovich był zwolennikiem myślicieli liberalnych, takich jak Friedrich Hayek i Ludwig von Mises. Polska jest doskonałym przykładem tego, jak skuteczne były te idee, często krytykowane jako „neoliberalne”. Można mieć nadzieję, że dzisiejsi Polacy nie zapomną przyczyn swojego sukcesu gospodarczego.
Rainer Zidelmann jest biznesmenem, a także lekarzem historii i socjologii. Uważany za jednego z najbardziej wpływowych liberałów w Niemczech, opublikował ponad dwadzieścia książek.Kapitalizm to nie problem, to rozwiązanie„(2021) i”Bogaty w opinię publiczną„(2022), w Editorial Union.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”