UE łagodzi swój obowiązkowy plan zużycia gazu, aby uratować zimę

UE łagodzi swój obowiązkowy plan zużycia gazu, aby uratować zimę

Zaktualizowano

Rada Europejska zmienia pierwotny wniosek i blokuje plany Komisji: obowiązkowe redukcje będą kontynuowane do czasu zatwierdzenia przez kwalifikowaną większość członków, tj. 15 z 27 krajów.

Ursula van der Leyen, przewodnicząca Komisji
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim.Nakaz JulianaEFE

„Zima nadchodzi”. UE wciąż przygotowuje się do radzenia sobie z tym problemem. Ministrowie ds. energii spotkają się we wtorek na nadzwyczajnej radzie, która będzie starać się położyć podwaliny pod oszczędności energii w nadchodzących miesiącach. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała 15-procentową redukcję zużycia energii w dwudziestu siedmiu na zasadzie dobrowolności z możliwością uczynienia tego obowiązkowym, jeśli sytuacja się pogorszy. Jednak zgodnie z oczekiwaniami inicjatywa została pozbawiona kofeiny po dotarciu do Rady Unii Europejskiej.

Europejczycy są w trakcie opracowywania planów awaryjnych, aby przetrwać burzę, która może pogrążyć gospodarkę w recesji I dostawy energii, jeśli Władimir Putin wyłączy gazociąg. W ubiegłym tygodniu uruchomiono inicjatywę Komisji Europejskiej „Gaz na bezpieczne zimy”, której celem jest zmniejszenie zużycia energii. W szczególności 15% od 1 sierpnia do 31 marca. Zgodnie z pierwotną propozycją zejście rozpoczęłoby się dobrowolnie, ale administrator socjalny zachował prawo do kontrolowania go w przypadku zagrożenia w krajach najbardziej narażonych. Oznacza to, że w stolicach, takich jak Berlin, ten Rosjanin jest silnie uzależniony od węglowodorów.

Ale zgodnie z oczekiwaniamipaństwa członkowskie ją osłodziły. W tle i wzorach. Bruksela traci możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego, czyli związania go. Typowa gra sił w negocjacjach między dwiema siostrzanymi firmami. Rada Europejska zmienia pierwotny wniosek i blokuje plany Komisji: obowiązkowe redukcje będą kontynuowane do czasu zatwierdzenia przez kwalifikowaną większość członków, tj. 15 z 27 krajów.

Ze swojej strony na spotkanie przychodzi Hiszpania, prowadząc sprzeciw wobec propozycji brukselskiej. Ale ona nie tylko to robi. Polska, Portugalia, Grecja czy Węgry mają wiele do powiedzenia przeciwko ograniczaniu ruchu. Tym razem dyskutuje się o ustaleniu rodzaju zwolnienia dostosowanego do miksu energetycznego każdego kraju. to znaczy, Próg 15% nie jest stały, ale zmienny W zależności od specyfiki sytuacji każdego kraju. Projekt wspierany przez Francję.

Z tego powodu jednym z gorących ziemniaków we wtorkowej debacie będą zwolnienia dla wysp energetycznych i krajów niepołączonych, takich jak Malta czy Irlandia. I dla tych, którzy mają duże rezerwy gazu lub nie są uzależnieni od trójstronnego rosyjskiego jarzma gazowego jak w Hiszpanii.

Rząd Pedro Sáncheza rozpoczyna kluczową dla kraju nominację ze strategią „jedności, jedności i skuteczności”. „Mamy fundamentalne zobowiązanie do jedności. I jesteśmy zaangażowani w jedność. Ale musimy to robić skutecznie. Dla nas jedność jest ważna i nieakceptowanie regulacji będzie grało w interesie Rosji” – zapewniły źródła dyplomatyczne.

To podstawowy widok Brukseli Rosyjski prezydent używa gazu jako broni „naciskowej” i „czarnej kuli” Gaz zasilający Europę powinien zostać zamknięty w nadchodzących miesiącach. Coś, czemu Kreml zaprzecza, mówiąc, że będzie honorować swoje porozumienia pomimo znacznego wzrostu cięć „z powodu awarii technicznych”. Jednak w związku z nominacją w Brukseli gigant Gazprom ogłosił Nowe cięcia w jednym z rurociągów Nord Stream I, Już teraz pracuje nad rentownością na poziomie zaledwie 40% i nie odrobił straty po ubiegłotygodniowej przerwie.

Gaz jest jednym z nielicznych elementów, które wymykają się machinom sankcji, które UE nałożyła na Moskwę od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę pięć miesięcy temu. Wszystkie sześć pakietów (plus jeden pakiet dodatkowy) uniemożliwiają handel towarami luksusowymi, węglem lub rosyjskim złotem. Ale gaz stał się koroną Moskwy i butem Brukseli. Nie interesuje go ani nie chce go ignorować.. Ambicją Brukseli jest całkowite pozbycie się rosyjskich węglowodorów do 2027 roku. Jest to droga, którą chce się podążać w sposób przyspieszony, ale stopniowy. Od 24 lutego, czyli od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na sąsiada, Unia Europejska wypłaciła Rosji ponad 71 000 mln euro w zamian za energię. W ostatnich miesiącach ustawa spadła z powodu cięć Gazpromu i skutków europejskich sankcji.

Zgodnie z kryterium

Program powierniczy

Ucz się więcej

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *