W dniu otwarcia 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach The Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził pierwszą wiadomość o wydarzeniu podpisując umowę na zakup 48 bojowych wozów artyleryjskich AHS Krab, 22 wozów dowódczo-sztabowych z systemem kierowania ogniem REGINA, 12 transporterów amunicji i 2 warsztaty naprawy uzbrojenia. .


Kontrakt podpisany między Agencją Zbrojeniową a Hudą Stalowa Vola opiewał na 3800 zł (prawie 800 mln USD). Formowanie drugiej linii dla polskiej armii Od 2016 roku weszła w życie pierwsza umowa handlowa na dostawę pierwszej partii ww. VCA.
Według polskiego MONWicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że nowy kontrakt w pełni wykorzystuje potencjał Polski i firmy budowlanej AHS Krab, Huty Stalowa Wola. Szef MON potwierdził, że zdolność ta rośnie i rozszerza się nowym kontraktem oraz umową między HSW a PGZ podpisaną z Ukrainą na dostawę tego sprzętu.
„…Ważne jest dalsze zwiększanie zdolności bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej poprzez podnoszenie zarówno liczebności Wojska Polskiego, jak i wyposażanie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Działania te kontynuujemy od 2015 roku. Z pewnością czytaj trend zmiany stosunku władz do bezpieczeństwa Polski Prezydent Andrzej Odkąd Duda objął urząd prezydenta naszego kraju i przejął rządy Prawa i Sprawiedliwości wzmocniliśmy polskie wojsko.»» zadeklarował w swoim wystąpieniu Marusz Błaszczak.


Minister obrony zwrócił także uwagę na aktualny konflikt na Ukrainie i konieczność utrzymania procesów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP: «…Zawsze podkreślam, że kiedy tylko możemy, zamawiamy sprzęt wojskowy z polskiego przemysłu zbrojeniowego. Tak jest w przypadku AHS Krab. Tak było w przypadku testowanych w czasie wojny haubic. Są ważną bronią w rękach Ukraińców i są skuteczną bronią w obronie Ukrainy…” Warto przypomnieć, że Polska dostarczyła na Ukrainę 18 AHS Krabów, co zostało wzmocnione zamówieniem na kolejne 54 nowo wyprodukowane jednostki.
AHS Krab to 155mm VCA zaprojektowany przez polską firmę Huta Stalowa Wola (HSW). Chociaż początkowa koncepcja przewidywała użycie lokalnie opracowanych głównych komponentów, ostatecznie przyjęto różne sprawdzone rozwiązania, takie jak południowokoreańskie podwozie VCA K9 Thunder, brytyjska wieża AS-90M Braveheart i działo Nexter 155/52. Dostawcą systemu kierowania ogniem Topaz jest polska firma WB Electronics. Wraz z rozpoczęciem produkcji seryjnej niektóre elementy, takie jak beczki, zaczęto produkować lokalnie.
Polecane zdjęcie: Polska Agencja Uzbrojenia

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”