Kraków (Polska) (EuroEFE).- Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Klapiński wykluczył w czwartek przyjęcie euro w Polsce, przewidując, że „byłoby to bardzo szkodliwe” dla polskiej gospodarki i niższej inflacji. „Wartości jednocyfrowe” na koniec roku.
Na konferencji prasowej w Warszawie Klapiński zapewnił, że „euro nie będzie rozwiązaniem na inflację” dotykającą Polskę, która według oficjalnych danych osiągnęła 16,6% r/r od grudnia 2022 r. do września tego roku. Osiągnął najwyższy od 25 lat poziom 17,2%.
Według ekonomisty, „Przyjęcie euro oznaczałoby poważne spowolnienie wzrostu gospodarczego” A poważna deflacja byłaby „bardzo kosztowna ekonomicznie i społecznie” – powiedział.
„Mamy to, co oni nazywają polskim cudem gospodarczym, mamy własną walutę, która jest całkowicie wolna na świecie, dobrze się sprawdza, jest ustabilizowana i wzmocniona” – powiedział.
Odnosząc się do wysokiej inflacji, która od dłuższego czasu nęka polską gospodarkę, prezes NBP podkreślił, że „trzeba z nią walczyć, ale jednocześnie nie można ignorować społecznych kosztów zaostrzenia procesu deflacyjnego”.
Jego zdaniem odtworzyłoby to „sytuację podobną do początku lat dziewięćdziesiątych”, kiedy stopa bezrobocia w Polsce sięgała 16%.
Ekonomista zwracał uwagę w swoich raportach: „Osiągnięcie w listopadzie inflacji w okolicach 8 proc. to duży sukces, a mogłoby być jeszcze mniej”.
Ponadto Glapiński odniósł się do krytyki polityki utrzymywania stóp procentowych na poziomie bliskim 0% do 2021 r., a następnie podniesienia ich do obecnych 6,75%, co niektórzy eksperci skrytykowali jako opóźnioną reakcję.
„To zbrodnicze kłamstwo, że późno zaczęliśmy podnosić stopy procentowe” – podkreślił gubernator, dodając, że podjęto właściwe decyzje „w świetle danych, które wówczas posiadaliśmy”.
Niedawno Polskie Biuro Informacji Kredytowej (BIK), państwowa organizacja gromadząca dane o konsumentach kredytów mieszkaniowych, poinformowało, że w 2022 roku w siedmiu największych miastach kraju sprzedano o 38% mniej mieszkań.
Pod redakcją Sandry Municio
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”