UE jest gotowa do zerwania wszelkich więzi z Rosją Władimira Putina. Inwazja Ukrainy nie tylko całkowicie zmieniła krajobraz geopolityczny, ale także zerwała więzi handlowe. W ten sposób Unia próbuje się odbudować Jednak stronniczość oparta na sile nie jest łatwym zadaniem. Tylko siedem z 27 państw członkowskich zmniejszyło import z terytorium Rosji w 2022 r. – według danych dostępnych między lutym a sierpniem –: Finlandia, Litwa, Łotwa, Dania, Estonia, Szwecja i IrlandiaDane zebrane od Eurostatu.
Prawdą jest, że ogólna wielkość europejskiego importu z Rosji 13 odnotowano w październiku wobec 20 mln ton w styczniu ubiegłego rokuTymczasem wartość wzrosła z 22 000 mln euro miesięcznie do 12 800 w październiku. Bruegla. Pomimo dziewięciu sankcji ratyfikowanych przez 27 krajów od początku inwazji, złamanych przez państwa członkowskie, zmiana ta nie jest tak oczywista. Tak czy inaczej, i choć nie w takim stopniu jak w przeszłości, UE nadal finansuje machinę Putina.
W obliczu niewielkiej grupy partnerów społecznych, którzy częściowo odcięli rurociąg na Kreml, pozostałych 20 w mniejszym lub większym stopniu zwiększyło import. Nie tak znaczący jest przypadek Hiszpanii, która wzrosła o 51% do wartości 4700 mln. euro przez pewien czas. Bardziej odpowiednie są podwyżki Słowenia (346%), Luksemburg (262%) czy Austria (139%), który kieruje tą klasyfikacją. Na liście znajdują się również Węgry, Grecja i Węgry; Przypadek Węgier nie jest jednak tak zaskakujący, ponieważ rząd Viktora Orbána jest postrzegany w UE jako „koń trojański” Putina i unika zbytniego twardnienia wobec Rosji.
jednakże, Szwecja (spadek o 60%) i Dania (spadek importu o 44%). To oni kierują tym „wycofaniem się” z Moskwy i stanowią dobry przykład tego, jak kraje nordyckie, podobnie jak kraje bałtyckie, są bardziej zaangażowane w zaprzestanie finansowania reżimu Putina. To nie dzieje się w ten sam sposób Polska Pomimo jego bezwarunkowego poparcia dla Ukrainy od lutego ubiegłego roku: Import z Rosji wzrósł o 24%. Jest to stosunkowo niska liczba, zbliżona do Niemiec (33%) czy Czech (31%). Najwięcej kosztują Francja i Włochy, ze wzrostem odpowiednio o 84% i 100% do sierpnia 2022 r.
Hiszpania utrzymuje Relacje handlowe z Rosją opierają się m.in. na zakupach energii. Zakupy skroplonego gazu ziemnego (LNG) wzrosły w październiku 23% w porównaniu z rokiem poprzednim. Weta mają jednak istotne konsekwencje, np. w branżach takich jak turystyka, gdzie Hiszpania nie jest czołowym importerem i eksporterem Rosji (ani Ukrainy). Według danych ICEX za 2021 r. pozostałym hiszpańskim importem z Rosji są paliwa, odlewnictwo, żelazo i stal, nieorganiczne produkty chemiczne, aluminium czy odpady przemysłu spożywczego na nawozy.
Oko rosyjskiego embarga na węgiel i ropę
„Bariery Są narzędziem przeznaczonym na średnio- i długoterminowy okresKonsekwencje są teraz znacznie większe niż oczekiwano” – powtarza 20 minut Maria Wallace, doktor operacji kontrolnych w Unii Europejskiej. Na razie te sankcje wobec Rosji dotyczą głównie Towary militarne, drony, chemikalia, półprzewodniki czy gospodarka korporacji i oligarchii. Ale to wciąż nie sprawia, że główny kryptonit Unii jest potężny. Oczywiście eksperci mają nadzieję, że częściowe weto w sprawie rosyjskiego węgla i ropy może jeszcze bardziej ograniczyć import w 2023 roku. Gaz To będzie bardzo skomplikowane, a ta kwestia nie jest nawet poważna w tabeli krajów członkowskich.
Jak wspomniano, w podziale na sektory Europa polityczna, zmiana jest również zauważalna. Na przykład w oparciu o handel UE z Rosją Minerały i instrumentów pochodnych – w okresie od marca do października 2022 r. – poszedł z 68 645 mln euro w 2021 r. o wartości 103 864 mln euro w ubiegłym roku, głównie za sprawą rosnących cen energii. Handel innymi kategoriami, takimi jak technologia, chemikalia, surowce czy produkcja spadł. Krzywa zależności UE od Rosji Putina jest już w dół, ale nie w tempie, jakiego wielu oczekiwało. Dziesięcioletnich związków nie da się zerwać w kilka miesięcy.
Działania podjęte 27 grudnia były jak najbardziej właściwe Zgodzili się obniżyć ceny gazu Chociaż przekraczają 180 euro za trzy dni robocze w systemie TTF, wyznacza to punkt odniesienia w UE. Ten pułap cenowy był jednym z żądań Hiszpanii i innych krajów południowych przed rozpoczęciem inwazji, ale była to cena i warunki, które nie występowały na rynku po rozpoczęciu wojny iw pełnym kryzysie energetycznym. Dodatkowo ceny przy umowie miesięcznej Nadal są ponad czterokrotnie wyższe niż dwa lata temu.
„Bariery są bardzo złożone: Jego struktura zależy od czasu, celu, celu, na jaki wpływa, oraz osoby, którą może być„UE już teraz kupuje od niej coraz mniej energii, ale nie wszyscy aktorzy mają takie zobowiązanie” – przypomina Wallace, bo Moskwa ma przewagę w znajdowaniu nowych partnerów i faktycznie planuje zacieśnienie relacji z Chinami. Ten rok 2023 i to zrobi to także z Indiami i Izraelem, może, gdy nowy rząd Netanjahu odnowi stosunki z Moskwą i odmówi potępienia inwazji na Ukrainę (choć nadal będzie wysyłał pomoc). „Oczekuje się, że skutki sankcji z czasem będą się pogarszać”Bank Światowy dodaje do tej sytuacji, w której zdaniem analityków powinna zwyciężyć cierpliwość.
Po rozpoczęciu inwazji i 4 stycznia 2023 r Unia Europejska zatwierdziła i nałożyła łącznie 1154 sankcji na RosjęWedług najnowszych aktualizacji Stany Zjednoczone mają 2038, a Wielka Brytania jest w tyle z 1166. korekta. W odniesieniu do środków kontroli wobec osób fizycznych Najbardziej poszkodowani są politycyza nimi podążali oligarchowie i wysocy dowódcy wojskowi. W rzeczywistości zarówno Putin, jak i jego minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow znajdują się na liście sankcji UE.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”