Kraje zmagają się z kluczowymi reformami w obliczu kryzysu, któremu towarzyszą protesty i strajki

Kraje zmagają się z kluczowymi reformami w obliczu kryzysu, któremu towarzyszą protesty i strajki

Rok 2020 to rok naznaczony pandemiami i karą dla całego społeczeństwa. W 2021 roku wojna zbliża się do bram Europy i ponownie ją karze. Obecnie, w tym roku 2023, kraje stoją przed ważnymi reformami W środowisku niezadowolenia i wiecznego kryzysu, podsycającego protesty i strajki. Hiszpania, Francja, Włochy, Niemcy czy Portugalia poza Wielką Brytanią uwzględniają swoje rządy poprzez działania związane z emeryturami, energią czy edukacją i zdrowiem. Czy to oznacza, że ​​idziemy na całość? W stronę ciepłej zimy?

W przypadku państw członkowskich UE dodawany jest jeszcze jeden element: reformy, którym muszą stawić czoła w wielu przypadkach decydują o pozyskaniu środków na ratowanie. W przypadku Hiszpanii główny zwrot dotyczy emerytur; Reforma jest jednym z największych kamieni milowych jego planu, a obecnie utknęła w martwym punkcie i nie ma daty wznowienia stołu negocjacyjnego. Stypendium ma być przyznane w marcu, ale to prawie zależy od tego rozmiaru. Na liście celów zajmuje priorytetowe miejsce dla rządu koalicyjnego, podobnie jak reforma fiskalna; W tym przypadku pochodzenie sięga średnioterminowego terminu, ale Skarb Państwa uważa go za już zamknięty. Tak, Moncloa spełniło kolejne żądanie Brukseli, reformę prawa pracy, która miała wyleczyć dwa największe problemy hiszpańskiego rynku: bezrobocie i pracę tymczasową.

Katalonia, Wspólnota Walencka, Aragonia, Estremadura, Nawarra, Andaluzja i Galicja mogą zostać zaatakowane. Jeśli warunki pracowników służby zdrowia nie ulegną poprawie. W rzeczywistości w madryckim społeczeństwie w ostatnich miesiącach miały miejsce już strajki i mobilizacje, z problemami, które potępiali od czasu pandemii Covid. Konflikt z władzami regionalnymi nie zapowiada się w najbliższym czasie na złagodzenie, a impulsem jest dodanie do niego np. powtarzających się strajków przewoźników przeciwko polityce administracji centralnej.

Wszystkie kraje z otwartymi końcami

We Francji Emmanuela Macrona Krasnoludy znów rosną z emeryturą „matki” wszystkich jego reform, a on już zdjął ją z półki, gdy zacznie się w 2023 roku. Posunięcie to budzi kontrowersje już od kampanii wyborczej ubiegłorocznych wyborów do Sejmu. Kontrowersyjne wydłużenie minimalnego wieku emerytalnego z 62 do 64 lat m.in Następnie związki zawodowe wezwały do ​​strajku. Niezadowolenie, nie sięgające poziomu żółtych kamizelek, mogło dotyczyć zgromadzenia pod Pałacem Elizejskim.

The Celem reformy jest „zrównoważenie” systemu, ponieważ „składki aktywnych pracowników są niezbędne do sfinansowania emerytur emerytów” – powiedziała francuska premier Elisabeth Bourne. Tym posunięciem skrajna prawica Marine Le Pen i lewica Jeana-Luca Mélenchona, którzy przyłączyli się do skarg związków zawodowych, wznieśli wołanie do nieba. „Nic nie usprawiedliwia tak brutalnej reformy” – odpowiedział Laurent Berger, prezes Francuskiej Konfederacji Pracy (CFDT). Mówiąc słowami Bergera, celem jest uczynienie tej reformy „niewykonalną”. Za wyrządzanie niesprawiedliwości najsłabszym pracownikom i „wsparcie rządu”. Powiedział, że strajk w przyszłym tygodniu to „tylko pierwszy krok”.

WłochyZe swojej strony stoi między 24 a 27 stycznia Pracownicy stacji benzynowych wezwali do strajku w związku z rosnącymi cenami paliw. W pierwszym tygodniu roku litr benzyny i oleju napędowego osiągnęły łącznie odpowiednio 1,81 i 1,86 euro. To pierwsze poważne wewnętrzne wyzwanie dla rządu Meloniego, który w nadchodzących miesiącach będzie również wykorzystywał fundusze europejskie. Kraj zaalpejski jest największym beneficjentem funduszu naprawczego i ma m.in. plan premiera Mario Draghiego. Obejmuje głęboką reformę administracji i wymiaru sprawiedliwości. Inflacja i dług publiczny to dwa inne główne problemy Rzymu.

Niemcy Bezpośrednio wymyśla się na nowo, a przede wszystkim ponownie zastanawia się nad swoją polityką zagraniczną. Po trzech dekadach uzależnienia energetycznego od Rosji Berlin próbuje pozyskać poparcie dla Ukrainy, wprowadzając drastyczną zmianę w swojej polityce energetycznej. Kanclerz Olaf Scholes musiał zareagować 400 000 milionów za zgodą kilku funduszy pomocowych. Nie znika też społeczne niezadowolenie PortugaliaTam musiał zmierzyć się rząd Antonio Costy Kryzys wewnętrzny i ruch cenzury Pomimo absolutnej większości w parlamencie i W tym samym czasie pracownicy rządowi rozpoczęli strajk; Strajki w listopadzie ubiegłego roku dotknęły wiele sektorów, od wywozu śmieci po konserwację w administracji publicznej, ośrodkach zdrowia i szkołach.

Kraj pogrążył się bezpośrednio w niestabilności Zjednoczone Królestwo. Już pod koniec ubiegłego roku Fala strajków ożywiła pamięć o historycznej zimie niezadowolenia z końca lat 70.. Kierowcy karetek, kolejarze, listonosze, strażnicy graniczni, przewoźnicy bagażu i agenci bezpieczeństwa Eurostar planują między innymi strajki przed i po Bożym Narodzeniu. Potem dołączyły pielęgniarki, domagając się 19% podwyżki płac.oskarżył opozycyjnych konserwatystów Partii Pracy – a ostatecznie rząd Rishiego Sunaka – o „dokończenie publicznego systemu opieki zdrowotnej”. Na 1 lutego wezwano do strajku ponad 100 000 funkcjonariuszy.

W tym roku prawdopodobnie będziemy świadkami spowolnienia gospodarczego, zwłaszcza w krajach Europy Środkowej

Juana VasquezaCamilo José jest profesorem i badaczem na Uniwersytecie w Cela oraz doktorem ekonomii porządek świataWyjaśnić 20 minut „Wyszliśmy z roku, w którym głównym trendem gospodarczym była inflacja, która jest zasadniczo związana z kosztami surowców, żywności i energii, ale jest to coś, co już zaczęło się poprawiać pod koniec 2022 r.”. Do 2023 r. „presja na ceny będzie mniejsza”dodaje Vasquez. W związku z tym inflacja prawdopodobnie będzie nadal spadać; Ale jest jeden problem, a mianowicie to, że rosnące stopy procentowe „wpłyną na konsumpcję i inwestycje”.

„Dlatego w tym roku prawdopodobnie będziemy świadkami spowolnienia gospodarczego, zwłaszcza w Europie Środkowej i To może spowodować, że wejdziemy w mini-recesję nieporównywalną z 2008 rokiem. Niektóre kraje mogą to nawet obejść”, mówi ekonomista. Widmo recesji wciąż istnieje, ale model się zmienił: zmienił się z oszczędności na taki z większą interwencją rządu. „Musisz myśleć zbyt daleko. Modelowi międzynarodowi sponsorzy, Stany Zjednoczone jako pierwsze wdrożyły politykę silnej interwencji państwaVásquez argumentuje, że myślą bardziej o „grze o sumie zerowej”, po czym dodaje, że ta również zawiera elementy, które „obejmują Chiny” i że „rola państwa wyjdzie na jaw jeszcze bardziej”.

Z drugiej strony w Unii Europejskiej Pojawia się kwestia ponadnarodowej tożsamości państwowej Tak więc Bruksela i 27 krajów muszą „wyznaczyć wyraźną granicę tego, co chcą robić”. W podejściu jednościowym oczywiście reformy będą miały lepsze wytłumaczenie, a tym samym reakcja społeczna będzie spokojniejsza. Jeśli wyświetlacz jest podzielony na segmenty, wszystko się zmienia.

W kalendarzu zaznaczają się także spotkania z urnami wyborczymi

Ponieważ w nadchodzących miesiącach czekają nas ważne wybory, mamy również do czynienia z kluczowym odczytem wyborczym W krajach takich jak Hiszpania, Polska, Estonia, Finlandia czy Czechy. Wszystkie dotyczą sytuacji naznaczonych wojną na Ukrainie lub delikatną sytuacją gospodarczą, z inflacją i rosnącymi kosztami życia jako głównymi problemami. Dla politologa Daniel V. Steve „Niezadowolenie społeczne Zawsze szukaj ich punktów zbiegu, są to partie na polu wyborczym Odporność instalacji. Ci, którzy istnieją od dłuższego czasu lub pierwsi ugruntowali swoją pozycję w opozycji do rządu, mają większe szanse na wzrost, a skrajna prawica wyróżnia się na tej liście (zawsze z bardziej krytycznym dyskursem)”.

„Ciekawe jest obserwowanie manifestacji jej kulminacji. Mogą wystąpić niezadowolenie z działań politycznych lub kryzysy energetyczne, społeczne czy zdrowotne. Ostatecznie kieruje się ją w stronę krytyki instytucji europejskich, mniejszości w kraju czy ogólnie systemu demokratycznego„, przypomniał analityk. To już się stało w przypadku kryzysów uchodźczych w 2008 lub 2015 roku. Mówiąc słowami Quizato, „musimy również zobaczyć, jak radykalna prawica u władzy stawia czoła burzy”. Odnosząc się do Giorgii Meloni we Włoszech , PiS w Polsce czy Szwedzka Partia Demokratyczna w Szwecji”.Teraz muszą poradzić sobie ze skomplikowaną sytuacją Dopiero okaże się, czy im się to uda, czy też międzynarodowy klimat je złagodzi” – podsumowuje.

Niezadowolenie społeczne zawsze szuka swoich punktów zbiegu, a na arenie wyborczej są to partie anty-establishmentowe.

Do tej atmosfery nieufności dochodzą takie wydarzenia jak atak na firmy w Brazylii, który nastąpił po tym, co wydarzyło się na Kapitolu w Stanach Zjednoczonych w 2021 roku. „To dwa zupełnie różne kraje. Poczucie zagrożenia lub pilności, choć nieproporcjonalne, zmniejszyło się w Europie. Teraz chodzi o radzenie sobie z konsekwencjami wojny”, kwalifikuje się Quizado. Tak więc, z konkretnych powodów, on: „PiS w Polsce może mieć problemy po raz pierwszy od lat Aby nadal rządzić: uchodźcy, kryzys energetyczny i gospodarczy nadwyrężają jego sojusz ze Zjednoczoną Prawicą i stosunki z Brukselą”.

Ale w Hiszpanii pytanie jest znacznie prostsze i musisz zadać sobie pytanie: Czy Sojusz przetrwa cztery napięte, trudne lata i kolejne kryzysy? „Innymi słowy, wynik w Polsce może wynikać ze specyficznego szoku zewnętrznego (sytuacja na Ukrainie), aw Hiszpanii z kumulacji sukcesów i błędów. W Polsce będą mówić o wojnie i jej przyczynach, Dialekty w Hiszpanii są bardzo wewnętrzne– podsumowuje politolog.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *