Wojna Rosja – Ukraina | Polska | „5 lekcji po roku wojny”, Mateusz Morawiecki´* | świat

Wojna Rosja – Ukraina |  Polska |  „5 lekcji po roku wojny”, Mateusz Morawiecki´* |  świat

Dokładnie rok temu, 24 lutego 2022 r., Rosja dokonał zbrojnej inwazji Ukraina To zniszczyło porządek postzimnowojenny. Bezpieczeństwo i dobrobyt budowane wysiłkiem pokoleń Europejczyków znajdowały się na skraju przepaści. Rosja rozpoczęła imperialny podbój w jednym celu: odbudowa byłej sowieckiej strefy wpływów. Bez względu na koszty i ofiary. Musimy zrobić wszystko, aby raz na zawsze zakończyć ten największy geopolityczny koszmar XXI wieku.

Widzieć: „Niebezpieczeństwo jest większe niż kiedykolwiek”: co oznacza zawieszenie przez Putina ostatniej umowy o rozbrojeniu nuklearnym z USA?

Gdzie jesteśmy dzisiaj? Minęło 12 miesięcy bezprecedensowego okrucieństwa ze strony Rosji. Miesiące naznaczone regularnymi bombardowaniami szkół, szpitali i budynków cywilnych. Ofiary liczyły miesiące zamiast dni. Rosjanie nie mają pojęcia: mężczyźni, kobiety, starcy czy dzieci. Masakry w Buczy, Irbinie i innych miejscach są wstrząsającym dowodem na to, że Rosja jest zdolna do najgorszych zbrodni. Masowe groby, sale tortur, gwałty, porwania – taki jest prawdziwy obraz rosyjskiej okupacji.

Pod przywództwem Wołodymyra Zełenskiego zakończył się rok wielkiego bohaterstwa narodu ukraińskiego przeciwko rosyjskiemu imperium zła. Rok wiary, wytrwałości i determinacji. Ukraina walczy dziś nie tylko o własną suwerenność, ale o bezpieczeństwo całego kontynentu.

Jak zatrzymać tę wojnę? Miniony rok przyniósł nam wiele ważnych lekcji, które Zachód musi potraktować bardzo poważnie, jeśli naprawdę chce żyć w pokoju i bezpieczeństwie.

Lekcja 1. Ta wojna dotyczy nas wszystkich

Od samego początku musimy rozwiać błędne przekonania na temat rosyjskiej inwazji. Ta inwazja nie jest lokalnym konfliktem. Rosja próbuje spalić Europę. Stoimy w obliczu zakłócenia globalnego porządku gospodarczego.

Atak na Ukrainę jest częścią długoterminowego planu, który Putin realizuje od co najmniej dekady. Już w 2008 roku, podczas rosyjskiej inwazji na Gruzję, prezydent Lech Kaczyński ostrzegał: „Dobrze wiemy, że dziś będzie Gruzja, jutro Ukraina, jutro kraje bałtyckie, a potem kolej na mój kraj. ., Polska”. Słowa tego ostrzeżenia spełniły się szybciej, niż Europa mogła sobie wyobrazić. Sześć lat później, w 2014 roku, Rosja zaanektowała Krym. Dziś wszyscy jesteśmy świadkami agresji zbrojnej na wielką skalę przeciwko Ukrainie. Co przyniesie przyszłość, jeśli nie powstrzymamy dziś rosyjskiej machiny wojennej?

Setki kilometrów dalej nie słychać huku wybuchających bomb, syren ostrzegawczych, płaczu rodziców, którzy stracili synów w wybuchach. Jednak dystans do Q nie może uspokoić naszego sumienia. Czasami obawiam się, że wielu ludzi na Zachodzie bardziej interesuje lunch w ulubionej kawiarni czy serial Netflixa niż życie i śmierć tysięcy Ukraińców. Wszyscy jesteśmy świadkami tej wojny. Nikt z nas nie może powiedzieć: „Nic nie wiem o ludobójstwie w Bucha”. Wszyscy widzimy okrucieństwa popełniane przez armię rosyjską. Nie powinniśmy być wobec tej sprawy obojętni. Imperialistyczne plany Rosji wykraczają poza Ukrainę. Ta wojna martwi nas wszystkich.

Rozdział 2. Rosja napędza światowy kryzys gospodarczy

Wojna na Ukrainie jest jedną z wojen o przyszłość Europy. Rosja atakuje całą naszą cywilizację w sektorach cyberprzestrzeni, informacji i gospodarki. Carl von Clausewitz powiedział kiedyś, że wojna to nic innego jak kontynuacja polityki innymi środkami. Oczywiste jest, że Władimir Putin bardzo dobrze zrozumiał to słynne zdanie. Moskwa wybiera techniki ofensywne w oparciu o wroga, z którym ma do czynienia. Putin nie mógłby podbić Europy militarnie bez uprzedniego pokonania jej ekonomicznie.

Kryzys energetyczny i globalna inflacja, z którymi wszyscy mamy do czynienia, wynikają z imperialistycznej okupacji Rosji. Agresywna polityka gazowa Kremla w lipcu i sierpniu 2021 r. była początkiem inwazji na Ukrainę. Zagrożenie dostaw gazu ze strony Putina doprowadziło wówczas do gwałtownego wzrostu cen gazu na rynku europejskim. To dopiero początek.

Rosja liczyła, że ​​zamrożenie energii osłabi kraje europejskie i przekona je do trzymania się z dala od wojny na Ukrainie. Eskalacja kryzysu od początku była strategią przeciw Zachodowi. Jedną z głównych przyczyn wzrostu cen na całym świecie są działania wojenne Rosji. Wszyscy drogo płacimy za decyzje Kremla. Czas to zrozumieć: Rosja napędza światowy kryzys gospodarczy.

Mateusz Morawiecki, premier RP.

Rozdział 3. Osiągnięcie europejskiej suwerenności wymaga „desputinizacji”.

Przez wiele lat źródłem siły Rosji była słabość świata zachodniego. Uzależnienie energetyczne od rosyjskich węglowodorów, niejednoznaczne umowy handlowe z rosyjskimi oligarchami i zupełnie niezrozumiałe ustępstwa ze strony Europy, np. budowa Nord Stream 2, malują obraz patologicznych relacji między Zachodem a Rosją. Wiele rządów europejskich uważało, że z Rosją można zawrzeć normalne układy, ale te przekształciły się w kompromisy o tragicznych konsekwencjach, w których Europa zaprzedała swoją duszę.

Dlatego powrót do „biznesu jak zwykle” jest mało prawdopodobny. Relacji z przestępczym reżimem nie da się znormalizować. Najwyższy czas, aby Europa uniezależniła się od Rosji, zwłaszcza w sektorze energetycznym. Polska od dawna mówi o potrzebie dywersyfikacji dostaw ropy i gazu. Nowe kanały dystrybucji otwierają nowe możliwości. „Desputinizacja”, czyli zerwanie więzów z autorytarną machiną przemocy stworzoną przez Putina, jest warunkiem uzyskania przez Europę suwerenności.

Lekcja 4. Jedność jest silniejsza niż strach

Wojna już zmieniła Europę. Atakując Ukrainę Rosja miała nadzieję, że Zachód nie obudzi się z geopolitycznej śpiączki, w którą wpadł przed laty, wierząc naiwnie w mit o „końcu historii”. Rosja popełniła błąd. Chciał nas podzielić, a byliśmy zjednoczeni bardziej niż kiedykolwiek.

Jak w przypadku każdego autorytarnego reżimu, największą bronią Kremla jest strach. Musimy wspólnie stawić czoła zagrożeniom i zagrożeniom ze strony Rosji. Już w tej chwili pomoc napływa na Ukrainę ze wszystkich stron świata. Żywność, zaopatrzenie, broń. Dziś dajemy Ukrainie nadzieję i szansę na sukces.

Umowa Niemiec dotycząca wysłania czołgów Panther na Ukrainę, umowa ogłoszona przez Polskę, jest naprawdę niezwykła. Wiemy już, że niemieckie czołgi będą montowane przez amerykańskich Abramsów. Rozumowanie euroatlantyckie bierze górę nad chłodnymi kalkulacjami. NATO udowodniło, że jest nie tylko najpotężniejszym sojuszem wojskowym na świecie, ale także prawdziwie zintegrowanym. Razem pokonamy zło. Jedność jest silniejsza niż strach.

Rozdział 5. Odbuduj Ukrainę i wzmocnij Europę

Zbliża się zwycięstwo w walce z Rosją, nie tylko dzięki zwycięstwom armii ukraińskiej, ale także wyczerpaniu rosyjskiego niedźwiedzia nałożonymi sankcjami. To zasługa Zachodu, że utworzył silny sojusz na rzecz niepodległości. Jednak pokonanie Rosji w dzisiejszej wojnie to za mało. Aby wygrać wojnę z Rosją, należy stworzyć całkowicie nową strukturę obronną z politycznego i ekonomicznego punktu widzenia.

Z jakiego materiału zbudujemy nasz wspólny dom: Europę? Zapewnia bezpieczeństwo i solidarność opartą na wspólnocie wartości i interesów, które łączą silne więzi gospodarcze i społeczne. Nie da się przezwyciężyć kryzysu gospodarczego, jeśli ogień wojny płonie u bram Europy.

Mamy więc przed sobą dwa scenariusze przyszłości Europy. Jednym z nich jest zwycięstwo Ukrainy i pokój na kontynencie. Drugi to podbój Rosji i ekspansja putinowskiego imperializmu. Jeśli Ukraina chce wygrać tę wojnę, musimy pomyśleć o zmianie paradygmatu w polityce europejskiej. Idea wspólnoty bezpieczeństwa i pokoju jest dziś jedynym realnym modelem rozwoju.

Podobnie rok po wybuchu wojny mamy wspólny, wspierający się cel: odbudowa Ukrainy, wzmocnienie Europy.

Tekst opublikowany we współpracy z polskim miesięcznikiem „Wszystko co najważniejsze” w ramach projektu historycznego z Instytutem Pamięci Narodowej i Polską Fundacją Narodową.

*Mateusz Morawiecki jest premierem RP. Był członkiem komisji negocjującej warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnikę Wrocławską oraz Central Connecticut State University na kierunku zarządzanie biznesem.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *