„Dzięki międzynarodowej pomocy Ukrainie udało się stawić opór”

„Dzięki międzynarodowej pomocy Ukrainie udało się stawić opór”

ambasador RP w Kolumbii, Paweł Woźny, rozmawiał z Czas W pierwszą rocznicę wojny na Ukrainie. Jego kraj jest jednym z krajów europejskich, które przyjęły najwięcej ukraińskich uchodźców.

dla Wozniego, „Putin w trudnej sytuacji, ponieważ wojna nie idzie zgodnie z planem”. To część jego rozmowy z tym magazynem.

Jak ocenia pan tegoroczny konflikt na Ukrainie?

To haniebna inwazja na niepodległość i suwerenność Ukrainy. Była to wojna zaplanowana przez rząd Putina jako szybka wojna, a oni mieli nadzieję bardzo szybko złamać ukraiński opór i przejąć kraj w ciągu kilku tygodni. To dzięki męstwu Ukrainy, jej żołnierzy i jej społeczności, którzy bohatersko się bronili, oraz dzięki pomocy społeczności międzynarodowej.

powiązane tematy

Podobnie bardzo ważna jest np. pomoc humanitarna świadczona przez nas i przez Polskę, ale także przez inne kraje, które udzielają pomocy Ukraińcom we własnym kraju i uchodźcom. Dzięki temu Kijów był w stanie stawić opór.

Widzisz sposób na uniknięcie wojny?

Ze strony Rosji nie ma gotowości do przerwania wojny. To nie jest zawieszenie broni za wszelką cenę. Aby zawieszenie broni było naprawdę skuteczne i wojna faktycznie się zakończyła, Rosja musi spełnić pewne warunki: Nie możemy zaakceptować, aby zawieszenie broni zamroziło status quo po zajęciu przez Rosję terytoriów ukraińskich. Aby rozmowy pokojowe mogły się odbyć, Rosja musi całkowicie wycofać swoje wojska z prawnie uznanego przez społeczność międzynarodową terytorium Ukrainy. Tylko wtedy możemy mówić o trwałym pokoju.

Wydaje się jednak, że Rosja nie planuje wycofania swoich sił. Wręcz przeciwnie. Ostrzeliwuje cele i infrastrukturę krytyczną na Ukrainie, prawdopodobnie przygotowując się do ataku. I mimo porażek militarnych, jakie poniosła Rosja, wydaje się, że nie jest ona zbyt gotowa do prawdziwego dialogu pokojowego.

A co z przemówieniami Bidena w Polsce i przemówieniami Putina w jego kraju w tym tygodniu?

Z jednej strony uważam, że Putin jest w trudnej sytuacji, bo wojna nie poszła zgodnie z planem. Ukraina ma wsparcie społeczności międzynarodowej w kontekście politycznym i wojskowym, a także w kontekście gospodarczym i humanitarnym. Myślę więc, że Putin zdaje sobie sprawę, że naprawdę przegrał. Dla Bidena druga wizyta w Polsce w ciągu roku podkreśliła znaczenie współpracy między oboma krajami. Biden potwierdza silny sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Polską w ramach NATO, ale oparty na współpracy bilateralnej. Mamy też nadzieję, że wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona większym sprzętem i większą liczbą żołnierzy.

Jak przebiega dostawa broni na Ukrainę? Czy myślą o wysłaniu myśliwców?

Nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie rozmieszczenia myśliwców. Jak powiedział prezydent (Polska) Andrzej Duda, powinna to być wspólna decyzja sojuszników z NATO. Do tej pory jednak zapewnienie pomocy wojskowej było sprawą nadrzędną. Polska jest jednym z krajów, które to promują. Przypomnę, że eksport niemieckich czołgów Cheetah 2 został uzgodniony i jest to jeden z najlepszych i najnowocześniejszych na świecie. Znaczna liczba pojazdów bojowych i piechoty została również rozmieszczona dla armii ukraińskiej. Chciałbym podkreślić, że Ukraina jest krajem agresorem i ma pełne prawo do obrony.

Według danych, którymi dysponujemy do tej pory, ponad 40 000 budynków zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych przez rosyjskie pociski. Dotknęło to również 3000 szkół i ponad 300 szpitali. Tak więc, niestety, jest to barbarzyński atak na ludność cywilną, a ta broń, którą dostarczamy Ukrainie, pomaga jej oprzeć się tej agresji. Dodatkowo systemy przeciwlotnicze pomagają chronić infrastrukturę cywilną.

Urzędnicy twierdzą, że około 8 milionów Ukraińców uciekło ze swojego kraju, a Polska jest jednym z głównych krajów przyjmujących uchodźców. Jak przebiegał ten proces w twoim kraju?

Polska jest krajem, który zapewnia największą pomoc humanitarną ukraińskim uchodźcom, chociaż robią to inne kraje sąsiadujące i w całej Europie. Jednak w naszym kraju obserwujemy ogromny ruch ludności. Według danych polskiej straży granicznej od początku wojny (24 lutego 2022 r.) przez nasz kraj przewinęło się prawie 9 mln osób uciekających przed konfliktem. Półtora miliona z nich zostało w Polsce jako uchodźcy.

Rząd zapewnia wsparcie w różnych aspektach. Z jednej strony pomagamy Ukraińcom w ich własnym kraju, na przykład odbudowując miasta. Udostępniamy również modułowe jednostki medyczne do opieki nad rannymi. W naszym kraju parlament ogłosił specjalną ustawę ochronną dla obywateli Ukrainy, która ułatwia dostęp do różnych praw w Polsce. Na przykład mogą korzystać z opieki medycznej, usług zdrowotnych, edukacji, transportu i mieszkalnictwa.

Co ciekawe i interesujące, nie powstały ośrodki dla uchodźców, zamiast tego 12 proc. ludności przyjęło Ukraińców do swoich domów. W tym czasie 500 000 Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, znalazło już pracę w Polsce. Z drugiej strony około 180 000 dzieci jest częścią systemu edukacji, a około 400 nauczycieli jest oddanych nauczaniu na polskiej ziemi.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *