Ośrodek Sportu i Rekreacji Firlej to skromne 13-pokojowe schronisko miejskie z łazienkami nad brzegiem jeziora we wschodniej Polsce. Pod koniec lutego, kiedy wiosna jest jeszcze optymistyczną obietnicą, rząd zamkniętych plażowych barów nadaje opustoszałej plaży upiorny charakter. Jednak łatwo sobie wyobrazić komfort i spokój, jakie mieliby w hostelu pełnym uchodźców, z sąsiadami gotowymi do pomocy.
Zapisz się, aby kontynuować czytanie
Czytaj bez ograniczeń
Ośrodek Sportu i Rekreacji Firlej to skromne 13-pokojowe schronisko miejskie z łazienkami nad brzegiem jeziora we wschodniej Polsce. Pod koniec lutego, kiedy wiosna jest jeszcze optymistyczną obietnicą, rząd zamkniętych plażowych barów nadaje opustoszałej plaży upiorny charakter. Podsumowując, łatwo sobie wyobrazić komfort i spokój, jakie uchodźcy, którzy przybyli w 2022 roku, w tym samym dniu, w którym wybuchła wojna w ich kraju, znaleźliby w hostelu wypełnionym sąsiadami gotowymi do pomocy. Rok później, bez ochotników, liczba Ukraińców w schronisku zmalała z 40 do 23 — 11 kobiet, 11 dzieci i jeden mężczyzna po pięćdziesiątce — zadręczeni, czy zacząć płacić za zakwaterowanie; Kontrowersyjna reforma prawa, zatwierdzona niedawno przez polski rząd, ustala opłaty od 1 marca. Inna Lazarieva i jej córka Margerita są zdenerwowane: „Naszym planem B jest powrót na Ukrainę, ale się boimy”.
Według danych administracji, Polska udzieliła schronienia ok. 1,3 mln ukraińskich uchodźców. Według Kevina Allena, przedstawiciela UNHCR w tym kraju, polskie powitanie i solidarność były „imponujące”. Polacy i społeczność diaspory ukraińskiej otworzyli przed nimi drzwi swoich domów. Lokalne władze i społeczeństwo obywatelskie powróciły, by zapewnić natychmiastową pomoc humanitarną, a rząd centralny, jeden z najbardziej wojowniczych UE wobec Rosji i jeden z najgłośniejszych orędowników bezwarunkowego wsparcia dla Kijowa, wprowadził środki w celu uregulowania kwestii nowo przybyłych. Służba zdrowia, edukacja, rynek pracy i same korzyści, z jakich korzystają obywatele polscy. „W mojej ponad 20-letniej pracy w UNHCR, to jest najbardziej niesamowita odpowiedź, jaką kiedykolwiek widziałem” – podkreśla Alan po wizycie w Firleju i po drodze do Lublina, prawie 350-tysięcznego polskiego miasta w pobliżu zachodniej Ukrainy.
Ogólnie rzecz biorąc, powitalna inicjatywa zakończyła się sukcesem: rok później 80% dorosłych uchodźców jest na rynku pracy, a większość żyje na własną rękę, według ultrakonserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Jednak około 80 000 Ukraińców nadal przebywa w 3615 publicznych schroniskach w kraju. „Jednym z największych wyzwań na ten drugi rok jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób, które nie są jeszcze wolne”, wyjaśnia w swoim warszawskim biurze Paweł Sefernaker, ukraiński sekretarz stanu ds. uchodźców. Potwierdza, że taki jest zamiar Termin płatności od tego tygodnia Od 40 zł dziennie (8,5 euro dziennie, 255 euro miesięcznie) przy pobycie dłuższym niż 120 dni, od 1 maja do 60 zł od 180 dni.
Ten przywódca polityczny powiedział: „Nie jest dobrze, aby migranci otrzymywali stałe fundusze od rządu. To nie jest kwestia pieniędzy, ale bycia aktywnym w dłuższej perspektywie. Ale wielu nie musi płacić [por las excepciones a la norma]. Z naszych szacunków wynika, że połowa z nich wchodzi na rynek pracy i będzie płacić. Jednym z tych ekspertów, o których wspomina, jest Maciej Duszczyk, ekspert ds. migracji z Uniwersytetu Warszawskiego, który wyjaśnia kolejny kluczowy powód kontrowersyjnego posunięcia: „Jest problem i więcej Polaków mówi, że jest. Traktowani gorzej niż Ukraińcy. Polacy mogą „nie prosić rządu o umieszczenie ich w hotelach, jeśli są bezdomni. Dlatego chodzi o to, by skromni obywatele nie czuli urazy do niedawno przybyłych Ukraińców.
Damian Lewtak, dyrektor ośrodka recepcyjnego Firlej, twierdzi, że Ukraińcy są dobrze traktowani i jest właśnie przykładem tych, którzy zdali sobie sprawę, że zmęczenie recepcyjne podsycane inflacją i kryzysem energetycznym zaczyna się pojawiać. „To tak, jak z gośćmi: przez kilka dni jest dobrze, ale po miesiącu zaczynają ci przeszkadzać” — wyjaśnia. „Nowa norma jest nieco bardziej uspokajająca” – mówi Levduk. „Po takim przyjęciu zawsze w społeczeństwie pojawia się poczucie zmęczenia, ale badania opinii publicznej wskazują, że 80% obywateli nadal popiera pomoc udzielaną Ukraińcom” – mówi sekretarz obrony stanu Sefernaker: „Są też takie opinie. Prawo do wyrażania”.
Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.
Rejestr
Wyjątki od reguły
Tekst reformy legislacyjnej zawiera szereg wyjątków, aby uniknąć stygmatyzacji szczególnie wrażliwej grupy, która obejmuje 90% kobiet i dzieci. Seniorzy, osoby niepełnoletnie, kobiety w ciąży, osoby pozostające na utrzymaniu więcej niż trojga dzieci (lub dziecka poniżej pierwszego roku życia) oraz osoby niepełnosprawne nie muszą płacić za przejazd. Mówi również, że osoby w szczególnych okolicznościach zostaną zwolnione, ale nie jest jasne, kto należy do tej kategorii. Wnioski rozpatrywane są przez samorządowe służby socjalne, a eksperci tacy jak prawnik Julian Hoffmann ostrzegają, że „różne organy mogą podejmować różne decyzje”.
W Firlage tylko dwie kobiety, które pracują jako sprzątaczki w sąsiednim mieście, znalazły pracę i to one muszą płacić. Inni wzywali do zwolnienia z opłat drogowych, ponieważ z niepokojem czekają na lato, kiedy bary na plaży i lodziarnie zostaną ponownie otwarte, a obszary wiejskie będą potrzebować rąk. „Przy ocenie petycji prawo mówi tylko, że funkcjonariusz musi traktować je w sposób humanitarny” – wyjaśnia Hoffman w sali posiedzeń Instytutu na rzecz Państwa Prawa w Lublinie i ubolewa, że w tekście nie jest sprecyzowane, czy muszą brać pod uwagę to, co mają. Nie mieć domu na Ukrainie; oszczędności lub nic nie zaoszczędzone; praca lub inne zmienne. „Jest niepokój. Poza tym, że zaczyna się 1 marca, nikt nie wie – mówi prawnik.
Inna Lazarieva, lat 50, i jej córka Margerita, lat 19, mają nadzieję, że będą wyjątkiem, ale dopóki się nie dowiedzą, żyją z tą dodatkową presją. Matka choruje na raka, a córka zdalnie czyta gazetę. Nie mają dochodów ani pracy. W dresach i kapciach w domu tłumaczą, że życie w Firlegu jest nudne i nie ma co robić, ale perspektywa powrotu do Mikołajowa, ukraińskiego miasteczka, z którego pochodzą, jest wyraźnie ponura. Sekretarz Stanu zapewnia, że nikt nie pozostanie bez dachu nad głową, ale nie wyjaśnił, co stanie się z dłużnikami i tymi, którzy tego nie zrobią. Ekspert ds. migracji Duszczyk zaleca wysyłanie ich w miejsca o gorszych warunkach.
Viktoria Z, lat 44, która wraz z dwiema córkami przeprowadziła się z wygodnego życia w prywatnych szkołach w Kijowie do małego pokoju w hostelu w Warszawie, jest zdenerwowana reformą i mówi, że nie cieszą się luksusem. Perfekcyjnie po hiszpańsku mówi prawie jak po angielsku, przypominając im, że nie są imigrantami, ale uchodźcami wojennymi i że mają ogromny wkład w polską gospodarkę. „Chcę pracować, nie szukam tu możliwości życia za darmo. Ale chcę przyzwoitej pracy” – deklaruje. Znalezienie pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom i opieka nad dziećmi poniżej wieku szkolnego to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoi wiele ukraińskich kobiet.
Alternatywne wyjścia
Allen z UNHCR obawia się nowej zasady. „Będziemy musieli zobaczyć, jak to się potoczy” – powiedział, dodając: „Cieszymy się, że rząd wprowadził wyjątki”. „Zasada nie jest dobra. Nieskuteczna” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który ma „trzy hotele pełne kobiet i dzieci” z Ukrainy, podczas przerwy podczas ceremonii otwarcia Baobabu, ośrodka integrującego uchodźców. Również Anna Dąbrowska, szefowa organizacji pozarządowej Homo Faber, która odpowiada za nowopowstałe centrum, stanowczo odrzuca ustawę. Większość osób przebywających w schroniskach nie może samodzielnie opuścić schroniska i potrzebuje pomocy. Powinno się dążyć do ich eksmisji – mówi. Dąbrowska dodaje kolejne wyzwanie do poprzednich: znalezienie taniego mieszkania.
W Lublinie Stowerscinia Centrum Voluntariadu prowadzi tani projekt budownictwa wielorodzinnego. Według Justyny Orłowskiej, koordynatorki organizacji, „częściowe zaangażowanie aktywizuje ludzi, zaczynają szukać pracy i szybko integrują się ze społeczeństwem”. „Kiedy ludzie płacą własne rachunki, czują, że mają kontrolę nad swoim życiem” – mówi. „Ale trzeba to zrobić we właściwym tempie”.
Nikt nie ma wątpliwości, że życie w długoterminowym ośrodku kolektywnym jest niepożądane. Pytanie brzmi, jak promować wyzwolenie bez karania uciekających przed wojną. Irina Sarańska, lat 63, mieszkała w schronisku z batalionem Azow podczas oblężenia Mariupola, a Lena Krochowska mieszka w jednym z pięciu schronisk w kraju, Domu Uchotsi w Lublinie. Ta dawna przychodnia jest domem dla 100 osób, które od 1 lutego płacą za jedzenie i podstawowe potrzeby z dużymi zwolnieniami, ale mają zapewniony dach i stałą pomoc w nauce języka polskiego i wejściu na rynek pracy. Pokoje wyposażone są w łóżka i mogą pomieścić do 10 osób. W kuchni jest dziewięć lodówek, trzy ceramiczne płyty grzejne, dwa piekarniki, dwie zmywarki i według Saranskiej „dużo cierpliwości i elastyczności, by uniknąć konfliktów”. – Jesteśmy wielką rodziną – mówi z uśmiechem.
W publicznym centrum Firleja, otoczonym nagimi drzewami bez cienia zieleni, Lazareevowie są w kiepskim humorze. Zatrzymali się w tej wsi z drewnianymi domami, żeby być blisko granicy. Kiedy z niepokojem czekają, aż powiedzą im, czy powinni zapłacić, córka zastanawia się ze smutkiem: „Być może prawo zostało zreformowane przez zmianę społeczną”, odnosząc się do narastającego sprzeciwu między Polakami. Nieograniczona akceptacja dla Ukraińców.
Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergotlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”