Konserwator Zabytków Województwa Lubelskiego poinformował, że w Kluskowiczu (woj. lubelskie) znaleziono dwie staroegipskie rzeźby przedstawiające boga Ozyrysa. Obok nich stało popiersie Bachusa, rzymskiego boga wina.
To bezprecedensowe znalezisko na naszym terenie wzbudziło wątpliwości co do jego autentycznościZapowiedział Lubelski Wojewódzki Kurator Zabytków (LWKZ).
Odkrycia dokonano rok temu. W tym czasie naukowcy przeanalizowali znaleziska i przeprowadzili dodatkowe badania w miejscu odkrycia.
Posągi zostały odkryte w Kluczkowicach w maju 2022 roku przez Krzysztofa Kozłowskiego, który poinformował o odkryciu dwóch posągów z brązu, które określił jako „faraona” i „boginię”.
Posągi przedstawiają postać Ozyrysa, boga śmierci i odrodzenia w mitologii egipskiej, najwyższego sędziego zmarłych, oraz popiersie Bachusa, rzymskiego boga wina i winorośli, płodności, dzikiej przyrody i sportu.– poinformował LWKZ.
Dzięki współpracy naukowców z Muzeum Narodowego w Lublinie i Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego potwierdzono starożytność znalezisk. Ozyrys powstał w pierwszym tysiącleciu pne, a popiersie Bachusa w I wieku naszej ery.
dr z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Zaangażowany w sprawę Łukasz Michowicz ustalił, że przedmioty te należały do przechowywanych do II wojny światowej zabytków rodziny Gleniewskich. Pałac Kluskowiczów.
Na przykład ze wspomnień Marii Glenewskiej i korespondencji z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie wiemy, że planowała ona wybudowanie w Kłuskowiczu antykwariatu.Dr. — powiedział Mikowicz.
Ale skąd pochodzą składniki? Dr. Jak ustalił Michowicz, Maria Kleniewska wraz z córką spędziła cztery miesiące w Egipcie w 1904 r., głównie w Helwan, 25 km od Kairu, gdzie była leczona.
Opublikował w swoim dzienniku. Jego stan zdrowia się pogorszył iw tym czasie było to modne uzdrowisko dla zamożnych rodzin. Podróżował w niewielkiej odległości od Aleksandrii do Kairu.– opisał Miechowicz. Powiedział, że być może wtedy przejął władzę. Helwan był także miejscem odwiedzanym przez Polaków w okresie międzywojennym: w 1932 r. mieszkał tu marszałek Józef Piszczudski.
Z kolei popiersie Bachusa może być fragmentem rzymskiego trójnogu – podobny kompletny zabytek odkryto w XVIII wieku w pobliżu Wezuwiusza we Włoszech.
Rodzina Gleniewskich mieszkała w pałacu do 1942 roku, kiedy to ich majątek został skonfiskowany i przekazany SS. Rodzina Gleniewskich pospiesznie wyjechała do Warszawy, zabierając tylko rzeczy osobiste, a Michowicz założył
W kwietniu br. dr Michowicz prowadził badania weryfikacyjne na miejscu odnalezienia posągów. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Sotlickiego Towarzystwa Archeologicznego oraz Stowarzyszenia Odkrywców Obola „Tobor”. Podczas poszukiwań odkryto kolejny egipski posąg z brązu przedstawiający Ozyrysa. Ma 8,5 centymetra wysokości i ma dwa kółka do zawieszenia. Wynalazł go Andrzej Kołodziej.
Uchwycenie śladów cennej kolekcji, która zaginęła przed laty, ma ogromne znaczenie dla rozwoju nauki, dziedzictwa kulturowego i turystyki., Dr. ocenił Miechowicz. Przyznał, że od lat szukał wskazówek do kolekcji.
Podejmiemy nowe badania i poszukiwania archeologiczne. Udało nam się zebrać wspaniały zespół, w skład którego wchodzili zarówno archeolodzy, jak i wynalazcyNaukowiec nalegał.
dowody
Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”