Statek kosmiczny NASA łapie błyskawicę na Jowiszu, zdjęcie staje się wirusowe

Statek kosmiczny NASA łapie błyskawicę na Jowiszu, zdjęcie staje się wirusowe

Statek kosmiczny NASA łapie błyskawicę na Jowiszu, zdjęcie staje się wirusowe

Obywatelski naukowiec Kevin M. Gill przetworzył obraz z surowych danych

Sonda Juno NASA zaobserwowała błyskawice w pobliżu bieguna północnego Jowisza. Agencja kosmiczna opublikowała zdjęcie z misji orbitującej wokół Jowisza. Sonda wykonała to zdjęcie 20 grudnia 2020 r., kiedy Juno zakończyła 31. bliski przelot obok Jowisza.

Zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez NASAW roku 2022 obywatel-naukowiec Kevin M. Gill przetworzył obraz z surowych danych z instrumentu JunoCam statku kosmicznego. W momencie wykonania pierwszego zdjęcia Juno znajdowała się 19 900 mil (32 000 kilometrów) nad wierzchołkami chmur Jowisza, na szerokości około 78 stopni, kiedy zbliżała się do planety.

Wyjaśniając uderzenia piorunów na Jowisza, NASA stwierdziła, że ​​uderzenia piorunów na Ziemię pochodzą z chmur wodnych i występują najczęściej w pobliżu równika, podczas gdy wyładowania atmosferyczne na Jowiszu mogą również wystąpić w chmurach zawierających wodny roztwór amoniaku i można je zobaczyć najczęściej często Często w pobliżu biegunów.

Według naukowców dane uzyskane przez Juno dostarczają nowych informacji o tym, jak operacje wyładowań atmosferycznych na Jowiszu są podobne do tych na Ziemi, pomimo ogromnych różnic między tymi dwiema planetami.

Błyskawica jest najpotężniejszym naturalnie występującym źródłem energii elektrycznej na Ziemi.

„Błyskawica to wyładowanie elektryczne, które rozpoczyna się wewnątrz chmur burzowych. Cząsteczki lodu i wody wewnątrz chmury ładują się w wyniku zderzeń i tworzą warstwy cząstek o tym samym ładunku polarnym” – powiedziała planetolog Ivana Kolmásová z Czeskiej Akademii Nauk. Institute of Atmospheric Physics w Pradze, główny autor badania opublikowanego w tym tygodniu w Nature Communications.

„Dzięki temu procesowi powstaje ogromne pole elektryczne i można zainicjować wyładowanie. To wyjaśnienie jest nieco uproszczone, ponieważ naukowcy wciąż nie są do końca pewni, co dokładnie dzieje się w chmurach burzowych” – dodała.

Jowisz składa się głównie z wodoru i helu, ze śladami innych gazów. Pasy i kilka burz dominują w kolorowym wyglądzie Jowisza, piątej planety od Słońca i mającej około 88 850 mil (143 000 km) średnicy.

Juno krąży wokół Jowisza od 2016 roku, uzyskując informacje o jego atmosferze, strukturze wewnętrznej, wewnętrznym polu magnetycznym i otaczającym obszarze utworzonym przez jego wewnętrzny magnetyzm.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *