Jedno z największych okrucieństw, jakie widział świat Obozy Niemcy w okresie dyktatury Adolfa Hitlera, która trwała od 1933 do 1945 roku. Chociaż nie jest to jedyny naród na świecie z takimi miejscami, istnieje wiele innych, z których żaden nie zrealizował planu zniszczenia ucieleśnionego przez niemiecki narodowy socjalizm.
Ludźmi najbardziej dotkniętymi tym szaleństwem, które opanowało większą część narodu niemieckiego, byli Żydzi zastani w Niemczech. Polska i centrum Europy, miejsca, gdzie w końcu nie zostaną wypędzeni i będą żyli w pokoju. Złośliwość nielicznych, przy dobrej propagandzie i wsparciu dużej części politycznego establishmentu, może sprzeciwić się zdrowemu rozsądkowi i rozpocząć najkrwawszą akcję polityczną w historii.
Wśród wielu, którzy wołali do nieba, większość z nich była ofiarami tego samego destrukcyjnego procesu Kościół katolicki Odważył się założyć partię, która miała powstrzymać postęp nazistowski, i założył Zentrum, partię opartą na społecznej nauce Kościoła. Jej przywódcy, którzy zaczęli gromadzić zwolenników w celu pokonania nazizmu, zostali usunięci, zanim doszli do władzy. Teraz Kościół musiał uklęknąć, ale nie było to takie proste, głównie dlatego, że największa populacja katolików znajdowała się jeszcze na południu kraju.
W przeciwieństwie do tego, w co nazizm wierzył, że można go zdobyć siłą, lokalni księża, mnisi i mniszki postanowili wstać i stawić opór atakowi. Już rządy hitlerowskie zdecydowały się ich zabrać, aby zakończyć swój los w obozach koncentracyjnych. Dachau, Oświęcim Albo gdziekolwiek byłoby dla nich dobre miejsce do zgnicia za to, że odważyli się rzucić wyzwanie „wszechmocnemu” Führerowi.
Działania nazistów nie wystarczyły. Przynajmniej nie dla tych dwóch, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym. Byli to św. Maksymilian Kolbe, polski ksiądz i siostra Edyta Stein, nawrócona Żydówka.
Święty Maksymilian Kolbe, święty dziennikarz
Urodził się pod zwierzchnictwem Imperium Rosyjskiego i zmarł pod pełnym panowaniem niemieckim Polska. Rosjanie i Niemcy zabronili im „być Polakami”, więc antynacjonalistyczny katolicyzm zdecydował, że będzie ich wielka i pokojowa rewolucja, z tajnymi ludźmi i tajnymi modlitwami. Tak dorastał Rajmund Kolbe, przyjmując habit franciszkański, przyjmując imię Maksymilian.
Po pracy w Japonii i stworzeniu miasta pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Maryi Polska Polska służyła jako siedziba ruchu oporu, a Niemcy ją okupowali. Zachorował za odmowę udzielenia schronienia i pożywienia ubogim podczas swojej misji w Azji. OświęcimMaszyna do zabijania.
Już jako więzień, Niemcy usunęli jego nazwisko, policzyli go jak wszystkich innych więźniów, oznaczyli „P” jak „Polak” i wytatuowali mu nowe imię: 16 670. Mieszkał ze swoim numerem wśród Żydów i Polaków, którzy reprezentowali każdego z jego towarzyszy, ale pewnego dnia udało mu się uciec, a na każdego uciekiniera Niemcy wybrali dziesięciu.
Kiedy władze niemieckich obozów koncentracyjnych podały liczbę ofiar, polski sierżant Franciszek Kajonicek (więzień 5659), który był jednym z wyselekcjonowanych, wystąpił i powiedział: „Moja biedna żona. Moje biedne dzieci”. Ojciec Maksymilian Kolbe przeniósł się i stanął na swoim miejscu. Uratowany mężczyzna przeżył obóz koncentracyjny Oświęcim A w 1971 roku papież Paweł VI mógł uczestniczyć w konsekracji polskiego kapłana.
Wraz z resztą skazanych, oskarżonego już księdza wtrącono do celi, gdzie został skazany na śmierć głodową. Dzięki swojej gadatliwości uzyskał opiekuna, który codziennie przynosił kawałek chleba i trochę wina, a innych więźniów karmił jedynie Eucharystią do odprawiania mszy. Kilka tygodni później wszyscy towarzysze św. Maksymiliana już nie żyli, ale on pozostał przy życiu, dopóki Niemcy nie postanowili go zabić, wstrzykując fenol bezpośrednio w serce. Według polskiego sierżanta ostatnie słowa świętego skierowane do kata brzmiały: „Nic nie rozumiesz z życia, nienawiść jest bezużyteczna, tylko miłość tworzy. Zdrowaś Maryjo”.
Edyta Stein, karmelitanka żydowska
Edith urodziła się dzisiaj we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej Polska, będąc pod panowaniem Cesarstwa Niemieckiego. Jako córka kupca mogła się kształcić i współpracować jako współpracowniczka niemieckiego filozofa Edmunda Husserla, co zaczęło budzić w jej życiu pytania. W tym okresie doświadczył głębokiego ateizmu i przeszedł na katolicyzm w wieku 30 lat.
Będąc już wyznawcą, poświęciła swoje życie nauczaniu, dopóki reżim nazistowski nie pozbawił jej możliwości nauczania. Dlatego zdecydowała się poświęcić swoje życie Bogu w Zakonie Matki Bożej z Góry Karmel, znanym jako „Discalcas Carmelites”. Z klas poszedł do toalet i biedy jako sposobu na życie, od krzeseł do modlitwy.
Mieszkając w holenderskim klasztorze, przeżyła okupację wojsk niemieckich, której miejscowa korona stawiała niewielki opór. Następnie biskupi holenderscy sprzeciwili się katolikom, którzy wstąpili do partii nazistowskiej, a przeprowadzka siostry Edith do Francji była dyskutowana w celu ochrony jej przed antysemityzmem, ale napisała: „Naukę o krzyżu można zdobyć tylko wtedy, gdy przyjedziesz w pełni. Ciesz się. krzyż”. Tak więc na co dzień była zmuszona nosić na habicie żółtą gwiazdę Dawida ze słowem „Jude”, co po niemiecku oznacza „Żyd”.
Ze względu na swój status żydowski został wzięty do niewoli przez niemieckie siły okupacyjne 2 sierpnia 1942 r. i przeniesiony. Oświęcim przez gestapowców. Siedem dni później został zamordowany w komorze gazowej wraz z kolegami z obozu jako męczennik za swoje żydowskie korzenie i obrazę nazistowskiego katolicyzmu. Jan Paweł II, który był częścią polskiego ruchu oporu, czcił ją, a później kanonizował.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”