Niepokojąca twarz na powierzchni Jowisza uchwycona przez sondę Juno.

Niepokojąca twarz na powierzchni Jowisza uchwycona przez sondę Juno.

Najbardziej imponujące zdjęcia Jowisza i jego księżyców zawdzięczamy Juno. Wykorzystując instrumenty takie jak radiometr mikrofalowy, spektrometr mapujący i magnetometr, sonda ujawniła kluczowe aspekty natury planety gazowej. Na przykład Juno dostarczyła informacji o wewnętrznej strukturze Jowisza, dokładnie zarejestrowała jego pole magnetyczne i zbadała zorzę polarną na jej biegunach.

Jowisz składa się głównie z wodoru i helu, a jego średnica wynosi około 143 000 km. Rozmiar Jowisza jest 1321 razy większy od Ziemi, a jego masa jest 318 razy większa od masy naszej planety. Wiadomo, że zawiera Wielką Czerwoną Plamę, burzę antycykloniczną istniejącą od 300 lat. Juno dostarczyła pierwsze zdjęcia tej potężnej burzy w wysokiej rozdzielczości. Potwierdziła, że ​​sięga ona na głębokość nie mniejszą niż 350 kilometrów pod chmurami, a prędkość wiatru osiąga 430 kilometrów na godzinę.

Juno krąży obecnie wokół Io, jednego z galileuszowych księżyców Jowisza. Io to wulkaniczny i bardzo gorący księżyc, którego temperatura powierzchni wynosi około 1200 stopni Celsjusza. Na najnowszych zdjęciach w wysokiej rozdzielczości na jego powierzchni można wyróżnić kilka wulkanów spośród blisko 400 wulkanów rozmieszczonych na całym satelicie.

Europa i Ganimedes to dwa najbardziej obiecujące księżyce planety gazowej. Odczyty z takich instrumentów jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wskazują, że pod powierzchnią znajdują się morza ciekłej wody. To sprawia, że ​​księżyce Jowisza są pierwszymi kandydatami na liście obiektów, które mogą być siedliskiem pozaziemskiego życia mikrobiologicznego w Układzie Słonecznym.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *