Chcąc poprawić jakość swojego życia, Ford podjął decyzję o opuszczeniu Kuby we wrześniu 2018 r. Przyleciał z wyspy do Gujany, a stamtąd statkiem wyemigrował do Brazylii, przemierzając ten kraj, aby dotrzeć do Peru i wjeżdżając do Papryczka chili W całym regionie północnym.
Według jego opowieści, aby dostać się do Santiago, musiał przejść przez pustynię, podążając za torami kolejowymi. Był głodny i spragniony, ale udało mu się dotrzeć do celu.
„Kiedy dojechałem do mety, zatrzymałem się, ale nie dlatego, że chciałem, po prostu nagle przypomniałem sobie, jak szedłem przez pustynię o piątej rano, stojąc pośrodku niczego i nie wiedząc, co robić – powiedział Ford ze złotym medalem wiszącym na szyi.
26-letnia lekkoatletka, która niecały rok temu uzyskała obywatelstwo chilijskie, w poniedziałkowy wieczór na Starym Stadionie Narodowym została mistrzynią dziesięcioboju podczas Igrzysk Panamerykańskich.
„Te ostatnie metry były odbiciem suchości o świcie, ale moje serce i umysł wiedziały, że chcę tu być w tej chwili” – dodał.
Pomysł wyjazdu do Chile przyszedł Fordowi do głowy, gdy na wyspę wybrała się grupa chilijskich autokarów. W Mistrzostwach Świata U-20 rozgrywanych w Polsce w 2016 roku zajął czwarte miejsce, jednak zdał sobie sprawę, że ten wynik w jego kraju nie wystarczy i zdecydował się wyjechać.
W Chile na początku nie szło mu najlepiej. Musiał pracować jako ochroniarz w nocnych klubach, aby generować dochody i łączyć je z wysoką wydajnością. Nie było to dobre połączenie i wydawało się, że jego marzenie o sukcesie w lekkoatletyce odeszło w niepamięć.
„Imigrant przechodzi przez wiele rzeczy, a osiągnięcie celów wymaga dużo pracy” – przyznał dziesięcioboista. „Na początku nie wszystko było tak, jak myślałem, ale Bóg dał mi możliwość, aby tak się stało”.
Następnie spotkał trenera Matiasa Parreirę, który umieścił go w swoim domu i mógł wznowić treningi. Kolejnym problemem, z jakim się borykał, był brak obywatelstwa i brak możliwości rywalizacji z Chile.
Zmieniło się to pod koniec ubiegłego roku, kiedy Ford wraz z dwoma innymi kubańskimi zapaśnikami uzyskał obywatelstwo umożliwiające udział w Igrzyskach Panamerykańskich. Był to proces wymagający ustawy zaproponowanej przez senatora Sebastiana Keitela, byłego biegacza, który zdobył brązowy medal na 200 metrów na Halowych Mistrzostwach Świata w 1995 roku.
I Ford nie zawiódł.
Ford powiedział: „Od zera udało nam się spełnić to marzenie dzięki Sebastianowi Kittelowi, który pomógł mi w projekcie obywatelskim, dzięki czemu dzisiaj bronimy barw Chile”. „Jestem bardzo wdzięczny Chilijczykom. Dzisiaj trzęsły mi się nogi, słysząc album, na którym siedem tysięcy ludzi śpiewało moje imię, a album dotarł tam, gdzie miał dotrzeć i dzisiaj wszyscy razem świętujemy”.
fontanna: Agencja prasowa
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”