W Lesie Kościuszki w Polsce poszukiwacz znalazł pięć toporów z epoki brązu. Skarb wkrótce trafi do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – powiedział Igor Strók, kustosz Zabytków Województwa Pomorskiego.
Nadleśnictwo Starogard (Pomorze) w mediach społecznościowych w Lesie Kosowskim, Denis Konkol, zapalony poszukiwacz śladów historii, odkrył przedmioty sprzed tysięcy lat..
Informację tę potwierdził Pomorski Protektor Wojewódzki Igor Stroch. Zapewniając, że mężczyzna posiada odpowiednie pozwolenia na przeprowadzenie przeszukania, po znalezieniu artefaktów na podłodze poinformował o tym ochroniarza.
Wykopaliska tych znalezisk prowadzono pod nadzorem archeologicznym naszych kolegów z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Oznacza to, że uniknęliśmy potencjalnego zniszczenia obiektuStröck ogłosił.
Podkreślił, że w przypadku tego typu odkryć konieczne są poszukiwania w promieniu kilkudziesięciu metrów. W tym przypadku nie ma ryzyka umniejszania wartości naukowej tego odkrycia poprzez wydobycie materiału bez odpowiedniej weryfikacji w bezpośrednim sąsiedztwie., obiecał. Dodał, że w pobliżu miejsca zdarzenia nie znaleziono żadnych innych przedmiotów.
Piotr Klimaszewski, kierownik Działu Zabytków Archeologicznych, podkreślił, że znalezione przez poszukiwacza przedmioty znajdowały się około 20-30 centymetrów pod ziemią. Był to mały dół pod warstwą trawy i próchnicypowiedział.
Odnalezione obiekty to pięć osi, które według Strzoka należą do II lub III epoki brązu, czyli pomiędzy 1700 a 1300 rokiem p.n.e. Przedmioty te są bardzo rzadkie na tych ziemiachStrażnik wyjaśnił.
Według Klimaszewskiego odciski prawdopodobnie stanowią depozyt. Być może miały one charakter liturgiczny i przedstawiały ofiarę. Może to być jednak depozyt handlowy.powiedział.
Można je wiązać z kręgiem kultur bałtyckich, czyli częściami dzisiejszej Litwy czy północno-wschodniej Polski. Wyjaśnił, że wynalazki można określić mianem druków tego gatunku tautusiai.
Ströck zapewnił, że podobne znaleziska odkryto już w epoce brązu. Z reguły są to modele wyjątkowe. Jednak takiego skarbu jak dotąd nie odnaleziono. Ostatnie znalezisko tego typu broni lub narzędzia odnaleziono na Lubelszczyźnie około 20 lat temuPowiedział.
Często to podkreślał Na stanowiskach tego typu odnajdywano bransoletki lub skrzynie. Według niego zabytki znalezione w lesie starogardzkim to m.in Zmysł archeologiczny. Obiecał, że w najbliższych dniach zostaną przewiezione do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, gdzie zostaną zbadane.
Wyjaśnił także, że na poszukiwania zabytków należy uzyskać zezwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Osoba zamierzająca prowadzić działalność poszukiwawczą jest obowiązana złożyć plan poszukiwań zawierający współrzędne geograficzne lub geograficzne obszaru poszukiwań oraz złożyć odpowiedni wniosek o wydanie zezwolenia. Wymagana jest także zgoda właściciela terenu, na którym planowane jest badanie.Ogłosił Igor Stroch.
dowody
Nauka w Polsce, Piotr Mirowicz | Nadleśnictwo Starogard
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”