W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) ostro skrytykował polską politykę antyaborcyjną, która została zaostrzona podczas niedawno zakończonego rządów ultrakonserwatywnej Partii Prawa i Sprawiedliwości (PiS), co podburzyło kilka narodowości. i międzynarodowe protesty. Sędziowie w Strasburgu orzekli, że kraj naruszył prawa polskiego obywatela.
Zapisz się, aby kontynuować czytanie
Czytaj bez ograniczeń
W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) ostro skrytykował polską politykę antyaborcyjną, która została zaostrzona podczas niedawno zakończonego rządów ultrakonserwatywnej Partii Prawa i Sprawiedliwości (PiS), co podburzyło kilka narodowości. i międzynarodowe protesty. Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny stwierdził w 2020 r., że kraj naruszył prawa obywateli Polski, zmuszając ich do wyjazdów za granicę w celu dokonania aborcji, sędziowie w Strasburgu uznali za niezgodne z konstytucją przerywanie ciąży, nawet jeśli dotyczy to płodu. Niedołęstwo lub nieuleczalna choroba, jak w przypadku powoda.
Pięcioma głosami za i dwoma przeciw sędziowie uznali, że sprawa stanowi naruszenie art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ustanawiającego prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, i zobowiązali polski rząd do zadośćuczynienia. Powód 15 000 euro za szkody moralne i kolejne 1004 za szkody materialne.
„Kiedy o aborcji podjęto decyzję ze względu na zdrowie i dobrostan, Trybunał uznaje, że zakaz powodowi przerywania ciąży ze względu na aborcję ingeruje w jej prawo do poszanowania życia prywatnego. ”. , głosi zdanie.
Wydarzenia sięgają stycznia 2021 r., kiedy polski Trybunał Konstytucyjny zaostrzył ustawę antyaborcyjną, kontrolowaną przez sędziów powiązanych z partią rządzącą i zastąpioną przez liberalną koalicję pod przewodnictwem konserwatywnego Donalda Trumpa. Kość słoniowa. Konkretnie ETPC w swoim uzasadnieniu podkreślił także, że „okręgiem wyborczym” polskiego sądu byli „sędziowie powołani w praktyce skażeni poważnymi nieprawidłowościami”.
Nowe prawo weszło w życie 27 stycznia tego roku, dając powódce mieszkającej w Warszawie jeden dzień na legalną aborcję w stołecznej klinice. Trisomia 21 (zespół Downa). Po przybyciu do szpitala lekarz poinformował ją, że w związku z reformą prawa żadna placówka medyczna w kraju nie może przeprowadzić aborcji, w związku z czym kobieta zmuszona była wyjechać do Holandii. Można dokonać aborcji, zaszła w ciążę w prywatnej klinice.
W swoim orzeczeniu sędziowie uznali, że udowodniono, że prawo kobiet do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego zostało naruszone, gdyż nowelizacja prawa zmusiła ją do aborcji, która wiązała się ze znacznymi kosztami i z dala od sieci rodzinnej. Wsparcie miało „znaczący wpływ psychologiczny” na powoda. ETPC podkreśla, że stanowiło to ingerencję w jego prawa, zwłaszcza że trwała procedura medyczna, do której został już uznany za kompetentny, co „pozbawiło go odpowiednich zabezpieczeń przed arbitralnością”. Odrzucił jednak jego twierdzenie, że naruszony został także art. 3, który zakazuje nieludzkiego lub poniżającego traktowania.
Sędziowie wykluczyli także kolejną sprawę przeciwko 927 Polakom w wieku rozrodczym, które stwierdziły, że ich prawa mogą zostać naruszone, ponieważ polskie prawo zmusiło je do pozostania w ciąży, nawet jeśli miały mutację genetyczną. W ostatecznym wyroku sędziowie uznali, że powodowie nie byli w stanie wykazać, że nowelizacja stwarzała realne ryzyko wiktymizacji i dlatego nie można ich nazwać „ofiarami” w rozumieniu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Polska, obok Malty, posiada jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów antyaborcyjnych w Europie. W Polsce aborcja jest dozwolona tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki lub na skutek gwałtu. Według Reutersa, po nowych reformach promowanych przez rząd Mateuzsa Morawieckiego, liczba legalnych aborcji w Polsce spadła z 10 000 w 2020 r. do 161 w 2022 r. Głosy kobiet odegrały kluczową rolę w wyborach 15 października, które zakończyły ośmioletnie rządy ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość Morawieckiego. Wśród nich prawo do przerwania ciąży jest jednym z głównych tematów kampanii wyborczych, a nowa administracja musi znaleźć rozwiązanie dla żądań kobiet, choć nawet koalicja nie ma pełnego porozumienia: Sojusz Obywatelski Tuska i Levicy (Lewica) Opowiadają się za zalegalizowaniem aborcji do 12. tygodnia, inny sojusznik nowego rządu, chadek, Trzeci sposób jest przeciwny i proponuje zorganizowanie w tej sprawie referendum.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”