Słynne równanie Einsteina E = mc2 zostało po raz pierwszy opublikowane 21 listopada 1905 r. i wywodzi się z jego szczególnej teorii względności. Stwierdza, że jeśli zderzysz ze sobą dwa wystarczająco energetyczne fotony lub cząstki światła, powinieneś być w stanie utworzyć materię w postaci elektronu i odpowiadającej mu antymaterii, pozytonu. I od dawna trudno zauważyć, nawet teraz, zgodnie z odkryciami opublikowanymi w Journal of Physical Review Letters.
Fizycy z Brookhaven National Laboratory w Nowym Jorku twierdzą, że po raz pierwszy stworzyli materię z czystego światła.
Używając laboratoryjnego Zderzacza Ciężkich Jonów (RHIC), byli w stanie wykonać pomiary, które ściśle odpowiadają przewidywaniom dotyczącym dziwnej transformacji.
Zrobili to, przyjmując alternatywne podejście do swojego doświadczenia.
Zamiast bezpośrednio przyspieszać fotony, naukowcy „przyspieszali ciężkie jony” w dużym pierścieniu, zanim przesłali je na siebie w bliskiej kolizji.
Ponieważ jony są naładowanymi cząstkami, które poruszają się z prędkością bardzo bliską prędkości światła, niosą ze sobą również pole elektromagnetyczne, w którym znajduje się grupa „wirtualnych” fotonów.
Są to cząstki, które tylko na chwilę pojawiają się jako perturbacje w polach między rzeczywistymi cząstkami.
W swoim eksperymencie, gdy jony przyspieszyły razem, stworzyli prawdziwą parę elektron-pozyton, którą zaobserwowali naukowcy.
Aby zweryfikować zachowanie wirtualnych fotonów, fizycy odkryli i przeanalizowali kąty między ponad 6000 par elektron-pozyton wygenerowanych w ramach eksperymentu.
Przeczytaj więcej: Wielka Brytania straci telefony stacjonarne w wyniku cyfrowej zmiany, która budzi obawy osób starszych i podatnych na zagrożenia
Kiedy zderzają się dwie rzeczywiste cząstki, produkty uboczne muszą być wytwarzane pod różnymi kątami, niż gdyby zostały wykonane przez dwie hipotetyczne cząstki.
Ale w tym eksperymencie produkty uboczne cząstek wirtualnych odbijały się pod tymi samymi kątami, co produkty uboczne cząstek rzeczywistych.
Oznacza to, że naukowcy mogli zweryfikować, czy obserwowane przez nich cząstki zachowują się tak, jakby były wynikiem rzeczywistej interakcji.
„Jest to zgodne z teoretycznymi obliczeniami tego, co stałoby się z prawdziwymi fotonami” – powiedział Daniel Brandenburg, fizyk z Brookhaven.
W 1905, roku określanym czasem jako jego „wspaniały rok”, Einstein opublikował cztery przełomowe prace badawcze.
Przedstawili teorię efektu fotoelektrycznego, wyjaśnili ruchy Browna, wprowadzili szczególną teorię względności i wykazali równoważność masy i energii.
Równoważność masy i energii wyrosła ze szczególnej teorii względności jako paradoks opisany przez francuskiego erudytę Henri Poincaré.
Einstein jako pierwszy zaproponował równoważność masy i energii jako ogólną zasadę i konsekwencję symetrii przestrzeni i czasu.
Słynny niemiecki fizyk zmarł w 1955 roku w wieku 76 lat, ale jego spuścizna żyje dalej.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”