Władze zdrowia prowadzą dochodzenie w sprawie wybuchu nieznanej choroby, która zainfekowała co najmniej dziewięć osób w prywatnej klinice w północnej Argentynie, poinformowali urzędnicy. Trzech rannych zginęło.
Departament Zdrowia Hrabstwa Tucumán zgłosił trzy nowe przypadki w Luz Medica w czwartek, podnosząc ich całkowitą liczbę do dziewięciu, z objawami, w tym zapaleniem płuc i gorączką. Trzech rannych zmarło – lekarz, pielęgniarka i pacjent.
Dr Luis Medina Ruiz, regionalny minister zdrowia, powiedział w czwartek podczas briefingu prasowego, że eksperci do tej pory przetestowali ponad 30 możliwych przyczyn – w tym koronawirusa, hantawirusa i wielu szczepów Legionelli – ale wszystkie okazały się negatywne.
Pierwszy znany przypadek 70-letniej kobiety przyjętej do Luz Médica w połowie sierpnia w celu poddania się operacji z powodu problemu z woreczkiem żółciowym. 18 sierpnia rozwinęła się u niej infekcja płuc, po której pracownicy służby zdrowia, którzy mieli z nią kontakt, zaczęli chorować.
Lekarz i pielęgniarka później zmarli, a pacjent zmarł w czwartek rano.
„Wszyscy jesteśmy czujni w tej sprawie” – powiedziała Medina Ruiz. „Wydajemy przewodniki dla publicznych i prywatnych oddziałów intensywnej opieki medycznej dotyczące potencjalnego pojawienia się pacjenta o tych cechach, w szczególności w celu postawienia właściwej diagnozy z wszystkimi niezbędnymi protokołami i sprzętem ochrony osobistej, zgodnie z zaleceniami dla wszystkich pacjentów z chorobami układu oddechowego”.
Miasto Ruiz poinformowało, że chociaż wszystkie dziewięć przypadków rozwinęło objawy między 18 a 23 sierpnia, jest zbyt wcześnie, aby znieść ograniczenia w prywatnej klinice. Jeden z trzech nowych przypadków zachorował w tym samym okresie, ale hospitalizowano go dopiero w czwartek rano.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC) monitorują wybuch epidemii.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”