Astronomowie odbierają puls czarnej dziury

Astronomowie odbierają puls czarnej dziury

Madryt, 7 lat (prasa europejska)

Czarna dziura tworzy duże halo przed wyemitowaniem dżetów. Ujawnił to wykres bicia serca wykonany przez zespół astronomów czarnej dziury i gwiazdy krążących wokół siebie.

Zespół kierowany przez Mariano Mendesa z Uniwersytetu w Groningen w Holandii opublikuje wyniki w Nature Astronomy.

Tak jak krew w ludzkim sercu nie może znajdować się jednocześnie w przedsionkach i komorach, tak też wydaje się, że czarna dziura gromadzi i ogrzewa materiał w tak zwanej koronie, a następnie wypluwa go partiami. „To ma sens, ale od 20 lat toczy się debata na temat tego, czy korona i samolot są po prostu tym samym. Teraz widzimy, że pojawiają się one jeden po drugim, a samolot podąża za koroną” – mówi główny badacz Mariano Mendes. , z Uniwersytetu w Groningen, który publikuje wyniki w Nature Astronomy.

„Udowodnienie tej sekwencyjnej natury było nie lada wyzwaniem. Musieliśmy porównać dane z lat do sekund i od bardzo wysokich do bardzo niskich energii”.

Naukowcy zebrali 15 lat danych z różnych teleskopów. Między innymi co trzy dni skierowali z kosmosu rosyjskiego X-ray Timing Explorer do czarnej dziury GRS 1915 + 105 i zebrali wysokoenergetyczne promienie X z korony. Astronomowie połączyli dane rentgenowskie z danymi z teleskopu Rael. Jest to układ anten radiowych sześćdziesiąt mil na północ od Londynu, które prawie codziennie wychwytują niskoenergetyczne promieniowanie radiowe z odrzutowca czarnej dziury.

Czarna dziura GRS 1915 + 105 nie jest odizolowaną czarną dziurą, ale układem podwójnym składającym się z orbitującej wokół siebie czarnej dziury i zwykłej gwiazdy. Ten podwójny system znajduje się w naszej galaktyce Drogi Mlecznej, około 36 000 lat świetlnych od nas, w kierunku konstelacji Orła. Czarna dziura waży około 12 razy więcej niż Słońce, co czyni ją jedną z najcięższych znanych czarnych dziur gwiezdnych.

Teraz, gdy naukowcy przetestowali tę sekwencję, wciąż pozostaje kilka pytań bez odpowiedzi. Na przykład promieniowanie rentgenowskie, które teleskopy zbierają z korony, zawiera więcej energii, niż można to wytłumaczyć samą temperaturą korony. Naukowcy uważają, że pole magnetyczne zapewnia dodatkową energię. To pole magnetyczne i towarzysząca mu energia mogą również wyjaśnić, dlaczego powstają dżety. Jeśli pole magnetyczne jest chaotyczne, korona się nagrzewa. Jeśli pole magnetyczne stanie się mniej chaotyczne, materiał może uciec przez linie pola do strumienia.

Naukowcy sugerują, że zademonstrowaną przez nich zasadę można zastosować również do cięższych czarnych dziur, na przykład supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej galaktyki.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *