Brazylijska Narodowa Agencja Komunikacji (Anatel) Otworzył miesięczne konsultacje społeczne, podczas których otrzymał sugestie i opinie dotyczące określenia złącza USB-C (odwracalnego złącza używanego dziś przez prawie wszystkie smartfony z Androidem) jako obowiązkowego standardu dla telefonów komórkowych sprzedawanych w kraju. Agencja będzie otrzymywać propozycje do 26 sierpnia.
(Czytać: Apple będzie musiało dostosować się do USB typu C: możliwe przyczyny i rozwiązania)
Jak wyjaśnia sam Anatel, zapytanie opiera się na ostatniej decyzji Unii Europejskiej, która na rok 2024 wyznaczyła datę, kiedy większość urządzeń elektronicznych sprzedawanych w Europie powinna korzystać z portu ładowania USB-C (czy to smartfony, laptopy, aparaty cyfrowe, czy panele ręczne), klawisze, głośniki itp.). Agencja zauważa, że parlament USA zwrócił się do Departamentu Handlu tego kraju o przeanalizowanie podobnego środka, który ułatwiłby dostęp spedytorom. Zmniejszy to ilość e-odpadów związanych z koniecznością używania różnych firmowych ładowarek do różnych urządzeń.
(Czytać: Nowy iPad może być wyposażony w port ładowania USB typu C)
Propozycja Anatel nie jest ambitna i ogranicza się do telefonów komórkowych. Ale tak jak w Europie, największy wpływ ma firma Apple, która w przeciwieństwie do producentów smartfonów z Androidem nadal korzysta z własnego złącza do transmisji danych i ładowania Lightning, które Apple wdraża w iPhone’ach od 2012 roku.
Apple wcześniej sprzeciwiał się zobowiązaniu do przyjęcia jednego złącza na wszystkich swoich urządzeniach, ale od lat używa USB-C na swoich iPadach i MacBookach.; Prototypy iPhone’a z tym portem zostały zgłoszone przez kilka plotek, które zadebiutowały w 2015 roku na MacBooku, tablecie Nokia N1, Google Chromebook Pixel i smartfonie LeTV LeMax. Apple zawiera również podmiot, który opracowuje to złącze.
(Również: Jak ustalić, czy sprzedałeś fałszywą ładowarkę do telefonu komórkowego?)
Udział rynku iPhone w Brazylii jest niższy niż w niektórych krajach europejskich: 8,8% w pierwszym kwartale 2022 r., w porównaniu z 16,7% w Hiszpanii, 23,4% we Włoszech, 23,7% we Francji, 33,6% w Niemczech i 37,8% w Wielkiej Brytanii, według danych Kantar Worldpanel. Jednak Brazylia pod względem wielkości jest czwartym rynkiem światowym po Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych, więc każda decyzja techniczna w tym kraju ma natychmiastowy wpływ na resztę świata.
Brazylia ma również długą historię niezgody z decyzjami biznesowymi i strategicznymi firmy: w 2021 r. nałożyła na firmę grzywnę za sprzedaż iPhone’a bez ładowarki (co robi też Samsung); W marcu tego roku zgodził się z kobietą, która pozwała firmę za sprzedaż jej telefonu bez ładowarki.
Jednak w tej chwili są to tylko otwarte konsultacje ze społeczeństwem: nie podjęto żadnej decyzji technicznej. Przynajmniej nie publicznie.
Naród
Argentyna
GDA
„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji.”