Rzym, 25 marca. (europejski) –
Ponad 400 ukraińskich uchodźców, głównie kobiet, dzieci i osób starszych, przybyło niedawno do Włoch z Warszawy (Polska) dwoma lotami humanitarnymi zorganizowanymi we współpracy z hiszpańską organizacją pozarządową Open Arms i Corridas Italy.
Oliviero Forti, kierownik ds. emigracji we włoskim Caridas, potwierdził w oświadczeniu dla Europa Press, że ludzie byli rozmieszczani w obszarach recepcyjnych zarządzanych przez organizacje katolickie przyzwyczajone do administrowania imigrantami w różnych częściach kraju.
Wymiana grupy odbyła się trzy dni od ostatniego wtorku, 22 marca, dzięki prywatnej firmie Complex, która latała już innymi lotami humanitarnymi z Caritas Italia z Nigru (Afryka).
„Większość z nich jest bezbronna, z pewnymi dolegliwościami, jak np. 93-letnia kobieta na wózku inwalidzkim lub chłopiec ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS), inaczej zostaliby sami w pawilonie w Warszawie, bo nie mieliby był w stanie poradzić sobie z wielogodzinną podróżą autobusem z rodziną sam z dziećmi.
W tym sensie zadeklarował, że była to „szybsza i łatwiejsza” administracja niż jakiekolwiek inne wydarzenie, ze względu na ułatwienia prawne uzyskane po raz pierwszy z decyzji Unii Europejskiej (UE) o wykonaniu rozporządzenia z 2001 roku. Uchodźcy z Ukrainy będą mieli możliwość automatycznego posyłania swoich dzieci do szkoły, pobytu i pracy, bez opóźnień i biurokracji normalnych procedur azylowych.
„Otrzymują tymczasową ochronę i mogą swobodnie poruszać się w przestrzeni Unii” – powiedział Olivieri. Tym samym podkreślił, że udało mu się uratować 400 osób, co uważa za „największą liczbę od trzech dni, w jak najkrótszym czasie”.
„Zwykle taką liczbę osiągamy za dwa lata. Ta inicjatywa potwierdza, że mamy doświadczenie w takich działaniach i że społeczeństwo obywatelskie może prowadzić akcje humanitarne” – podkreślił.
Wojna na Ukrainie wywołała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej, ale wielu z nich utkwiło w tym kraju, ponieważ próby otwarcia korytarzy humanitarnych w miastach ciężko dotkniętych rosyjską agresją nie powiodły się. Papież i prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński dwa dni temu wezwali do omówienia sytuacji na Ukrainie, podzielając obawy związane z otwarciem korytarzy humanitarnych w kraju, choć nie było żadnych informacji o mediacji Stolicy Apostolskiej. W konflikcie.
O tym powiedział watykański minister spraw zagranicznych kardynał Pietro Parolin, który w środę przewodniczył konferencji ambasadorów Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej. „Papież Franciszek często wzywa nas swoją otwartością i chęcią do rozmowy, a to jest cenne” – powiedział kardynał.
Podobnie powtórzył swój apel o „zawieszenie broni” i „wrogość”, aby spełnione zostały warunki, na jakich może zasiąść do stołu negocjacyjnego. Zawsze jest miejsce na dialog ”- powiedział.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”