Czy energia jądrowa wraca do Europy? | Europa | D.W.

Czy energia jądrowa wraca do Europy?  |  Europa |  D.W.

Po katastrofie w Fukushimie w 2011 r. energia jądrowa była powszechnie postrzegana w Europie jako zabójczy model. Jednak teraz Komisja Europejska planuje sklasyfikować inwestycje w nowe i nowoczesne elektrownie jądrowe jako ekologiczne i przyjazne dla klimatu, co wywołało ożywioną debatę w polityce europejskiej. Wiele krajów z zadowoleniem przyjmuje ten plan, podczas gdy kraje takie jak Niemcy i Austria zdecydowanie mu się sprzeciwiają.

Niemcy, jeden z najsilniejszych w UE orędowników przejścia na odnawialne źródła energii i rezygnacji z energetyki jądrowej, w debacie o eko-etykietach nad elektrowniami jądrowymi znajdują się na małym narożniku między Zachodem a Wschodem. Francja jest jedną ze stron, która produkuje 70 procent swojej energii elektrycznej z elektrowni jądrowych. Jest przekonany o energii jądrowej i jest bardzo zainteresowany eksportem technologii jądrowej. Z drugiej strony kraje UE Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Większość z nich ma elektrownie jądrowe, chce je rozbudowywać lub, jak Polska, promować konkretne plany uruchomienia energetyki jądrowej.

List do Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia energetyki jądrowej

Tymczasem rozwija się ściślejsza współpraca między Francją a Unią Wschodnioeuropejską w tej sprawie, która jest rodzajem nuklearnej osi Wschód-Zachód. Już w marcu 2021 r. Francja i sześć krajów Europy Wschodniej – Grupa Vizcrot (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), a także Słowenia i Rumunia – napisały listy do Komisji Europejskiej wzywające do większego wsparcia dla energetyki jądrowej.

Premier Czech Peter Fila.

Premier Czech Peter Fila.

Zwłaszcza Czechy są jednym z krajów, które stawiają na współpracę z Francją. W kraju znajdują się dwie elektrownie jądrowe, a jedna trzecia energii elektrycznej jest wytwarzana przez energię jądrową. Od pewnego czasu planowana jest rozbudowa dwóch elektrowni jądrowych w Dugovani i Demilin o nowe bloki. Budowa pierwszych bloków rozpocznie się wreszcie w ciągu siedmiu lat. Czechy uważają Francję za najważniejszego partnera w tym projekcie.

– Dyskusja nad nową klasyfikacją UE pokazuje już, że energia jądrowa może być jednym z głównych tematów współpracy Czech z Francją – powiedział Thomas Petrizek, były minister spraw zagranicznych, a obecnie profesor Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Pradze. Powiedział miejsce. .

Macron i Urban: wspólny warunek z energią jądrową

O stopniu, w jakim Francja stara się być blisko członków Unii Wschodniej w kwestii nuklearnej, zademonstrował niedawno prezydent Francji Emmanuel Macron, który odwiedził Budapeszt i spotkał się tam z premierem Węgier.

Macron ma niewiele wspólnego z Victorem Orbanem; Francuska głowa państwa wielokrotnie krytykowała obalenie rządów prawa na Węgrzech. Ale na spotkaniu w Budapeszcie Macron i Orban podkreślili wspólne stanowisko. Jednym z nich było jego poparcie dla energetyki jądrowej.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Węgier Victor Orban w Budapeszcie 13.12.2021.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Węgier Victor Orban 13 grudnia 2021 r. w Budapeszcie.

Węgry od dawna chciały rozbudować swoją skrzynkową elektrownię jądrową, która będzie wytwarzać 50 procent węgierskiej energii elektrycznej, o dwie nowe jednostki. Rząd Orbána zażądał od Rosji pożyczki w wysokości 10 mld euro i chce współpracować z rosyjską firmą Rosatom. Jednak francuska technologia jądrowa może również odegrać rolę w rozbudowie skrzynki. Ze swojej strony Słowacja i Polska chcą współpracować z Francją w dziedzinie atomowej.

Nie kosztem stosunków z Niemcami

Nie jest jasne, jakie będą polityczne i gospodarcze konsekwencje nowej osi jądrowej Wschód-Zachód w stosunkach Niemiec z Unią Wschodnią. Na przykład w przeszłości Niemcy krytykowały polskie plany budowy dwóch elektrowni jądrowych na północny zachód od Kdańska, w pobliżu Morza Bałtyckiego. Z drugiej strony firmy niemieckie, w tym Siemens, mogą być zaangażowane w ekspansję nuklearną w krajach Europy Wschodniej, takich jak Węgry.

Nowy czeski rząd nie chce jednak rozumieć pogłębienia sojuszu czesko-francuskiego wraz z jego wycofaniem się z Niemiec. Stosunki są do tego znacznie bliższe: w końcu 32 proc. czeskiego eksportu trafia do Niemiec, które są czternaście razy droższe niż Francja. Ponadto w Niemczech pracuje około 100 000 Czechów.

Mimo wszystkich różnic w kwestii jądrowej Czechy poszukują nowej współpracy z Niemcami w energetyce. „Jesteśmy w interesie publicznym z Niemcami w przekształcaniu węgla w gaz” – powiedział DW Michaił Peck, nowy europejski minister ds. Czech: „Chcemy szczególnie poszerzyć współpracę w sektorze wodorowym”.

(gg/ms)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *