Czy koty chorują na ptasią grypę? Zagrożenie rośnie

Czy koty chorują na ptasią grypę?  Zagrożenie rośnie
Koty w różnych częściach Polski zostały zakażone wirusem H5N1, co komplikuje poszukiwania źródła epidemii (Gettyimages)

Globalna eksplozja Ptasia grypa H5N1Już dziesiątkuje dzikie ptactwo i drób i w dalszym ciągu rozprzestrzenia się na ssaki, co przybliża go o krok do wybuchu epidemii człowieka.

Oczywiście, ponieważ pandemia koronawirusa nauczyła nas, jak ważne jest proaktywne i agresywne reagowanie na epidemie… przepraszam, żartuję, Wygląda na to, że niewiele nauczyliśmy się z wybuchu Covid-19. To nie jest zabawne.

Nie zrobiono wystarczająco dużo w sprawie wymkniętej spod kontroli epidemii wirusa H5N1 na fermach futrzarskich Finlandia Albo tajemnicza epidemia wśród kotów domowych Polska.

Finlandia, jeden z największych producentów futer w Europie, zmaga się z epidemiami Norki, Lisy I Psy Zidentyfikowano szopy trzymane w niewoli, ponieważ według naukowców gatunek ten najprawdopodobniej rozwinie mutację, która może zarazić ludzi, prowadząc do epidemii ludzkiej.

Pandemia Covid-19 pokazała, że ​​wirusy nie znają granic, dlatego nadzór epidemiologiczny ma kluczowe znaczenie w identyfikowaniu źródeł epidemii (Getty Images)

Nawet Fiński Urząd ds. Żywności zauważył w swoim zawiadomieniu w sprawie uboju, że norki są podatne na ludzi i ptasią grypę. Jeśli zwierzę jest dotknięte obydwoma, Wirusy mogą mieszać geny Powoduje także ptasią grypę. Jednak w Finlandii hodowle futerkowe nie są zamykane. Zamiast tego Fińska Agencja ds. Dzikiej Przyrody zezwoliła hodowcom zwierząt futerkowych na zabijanie dużej liczby dzikich ptaków w pobliżu ich gospodarstw. Agencja stwierdziła, że ​​na zabójstwa zezwolono, aby „zapobiec kontaktowi zakażonych ptaków ze zwierzętami na fermach futerkowych”, jednak naukowcy twierdzą, że jest to błędne i nieskuteczne podejście, a coraz więcej ferm futrzarskich w Finlandii zgłasza nowe ogniska tej choroby.

Tymczasem urzędnicy A Duże ognisko grypy H5N1 wśród kotów domowych w Polsce Tego lata zabił co najmniej 29 zwierząt, chociaż właściciele kotów sporządzili listę 89 chorych zwierząt. Erupcja ma kilka niezwykłych cech, które są szczególnie niepokojące, a mimo to wyjaśnienie, jak do niej doszło, jest wciąż przedmiotem poważnych badań.

Zakażone koty mieszkały w różnych częściach Polski, ale miały swoje wirusy Prawie identyczne sekwencje genów. Najwyraźniej nie mogli się zarazić. Jest mało prawdopodobne, aby źródłem choroby były dzikie ptaki, zwłaszcza że niektóre koty nie wychodzą na zewnątrz, a w sąsiedniej Polsce nie wykryto ogniska. Wiadomo już, że eksplozja była jego przyczyną wygląd W Polsce.

Naukowcy i właściciele kotów są sceptyczni wobec karmy dla kotów.

Finlandia, jeden z największych producentów futer w Europie, zmaga się z epidemiami wśród trzymanych w niewoli norek, lisów i jenotów (Getty Images).

I w pewnym sensie wirus pochodził od wszystkich chorych kotów w Polsce Dwie specyficzne mutacje genów Występują wyłącznie wśród ssaków, więc wszystkie koty są zakażone, a następnie ich wirusy rozwijają te mutacje niezależnie lub obie mutacje są już obecne u zakażonego.

Tom Peacock bada ptasią grypę Imperial College w Wielkiej BrytaniiWyjaśnił mi, że to najbardziej prawdopodobne scenariusze Koty mogły jeść mięso chorych ssaków Albo kurczak, u którego wirus w jakiś sposób rozwinął mutacje zwykle związane z adaptacjami ssaków.

Każda z opcji jest ryzykowna i nadal nie mamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób wszystkie te geograficznie oddzielone koty zostały zarażone wirusem H5N1.

Naukowcom w Polsce udało się przetestować tylko pięć próbek żywności i tylko w jednej (drób przeznaczony do spożycia przez ludzi karmiony kotem) stwierdzono obecność wirusa H5N1. Jak jednak wskazuje raport naukowy, tylko jedna próbka została skażona po tym, jak zwierzę zachorowało w domu.

H5N1 wykryto niedawno w dwóch schroniskach dla kotów Seul, Korea Południowa. Władze podejrzewały, że źródłem tej substancji jest karma dla kotów i wycofały z rynku dwie odmiany tej samej marki. Choć badania tam mogą dać pewne odpowiedzi, sytuacja jest inna niż w Polsce, bo koreańskie koty mieszkały w tym samym miejscu.

W związku z wystąpieniem ogniska ptasiej grypy u kotów polskich Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała ostrzeżenie o największej w historii na świecie epidemii ptasiej grypy u kotów domowych (Gettyimages)

Spełnienie jest niezbędne Kompleksowe badania w całym łańcuchu pokarmowym Aby zidentyfikować prawdziwe źródło. Jeśli jednak takie śledztwo jest prowadzone w Polsce, władze nie podały do ​​publicznej wiadomości żadnych informacji.

Polska jest największym eksporterem drobiu w Unii Europejskiej (UE). Zatem wszystko, co wiąże się z łańcuchem pokarmowym drobiu, ma znaczenie ekonomiczne. Polska jest także największym operatorem ferm norek w UE.. Oczywistym problemem jest to, czy norki są zakażone wirusem H5N1, a mięso norek nie zanieczyszcza łańcucha pokarmowego, ostatecznie przedostając się do kotów.

Niestety, hodowle norek w Polsce zostały uwikłane w wojny kulturowe w tym kraju. Pomimo szerokiego poparcia dla zakazu, wcześniejsza próba wprowadzenia zakazu hodowli norek w 2020 r. prawie pokonała rząd. Przeciwko niemu zmobilizowano zwłaszcza skrajną prawicę. Członek rodziny, która kontroluje większość hodowli norek w Polsce, powiedział, że proponowany zakaz poparły te same osoby, które „promują LGBT, małżeństwa osób tej samej płci, aborcję i eutanazję”. Rząd konserwatywny ustąpił.

Ta krótkowzroczność nie jest monopolem skrajnej prawicy. W Stanach Zjednoczonych uchwalony przez Izbę przepis zakazujący hodowli norek został odrzucony w Senacie w wyniku ponadpartyjnego wysiłku: kilku senatorów Demokratów dołączyło do republikanina Rona Johnsona z Wisconsin, gdzie wielu nadal działa. Hodowle norekDo Usuń zakaz z prawa.

Za mało zrobiono w sprawie wymkniętej spod kontroli epidemii wirusa H5N1 na fermach futerkowych w Finlandii czy tajemniczej epidemii wśród kotów domowych w Polsce (REUTERS)

Polska znakomicie radzi sobie z zapobieganiem ogniskom norek. Ale możesz je przeoczyć, co jest możliwe nawet bez wystarczająco uważnego patrzenia. W zeszłym roku w Hiszpanii miała miejsce epidemia choroby norek H5N1 okazał się nieśmiertelny dla kurcząt (zabija 80–90% zakażonych zwierząt), zatem epidemia może pozostać niewykryta, jeśli nie zostanie zapewniony odpowiedni nadzór. Ponieważ wczesne stadia mogą być bardzo trudne do wykrycia, takie łagodne ogniska niosą ze sobą ryzyko wywołania epidemii.

Zwierzęta futerkowe, takie jak norki i lisy, to mięsożerne ssaki, które zwykle polują samotnie. Trzymaj je w klatkach tylko w ciasnych przestrzeniach Ułatwia infekcjeAle jest szczególnie brutalny.

Te gatunki futerkowe są bardzo podatne nie tylko na H5N1, ale także na wiele innych chorób układu oddechowego u ludzi. Do końca 2020 r. Dania (największego wówczas hodowcy norek na świecie) nie dało się kontrolować Zakażenie Covid w ich gospodarstwach Pomimo wielu prób odkryli, że norki tworzą nowe szczepy, które mogą zakażać ludzi. Zaniepokojona Dania zawiesiła hodowlę norek, ale teraz pozwala na wznowienie działalności.

Przeludnienie na fermach norek i lisów zwiększa ryzyko przeniesienia wirusa (Europa Press)

Musimy zakazać okrutnej, niebezpiecznej i niepotrzebnej hodowli na futra oraz zwiększyć wymogi w zakresie nadzoru i raportowania w przypadku ognisk H5N1 u ssaków.

Płacenie hodowcom futer w Europie i USA jest tańsze niż radzenie sobie z epidemiami ludzkimi, zwłaszcza że branża już w naturalny sposób się kurczy. Chalice Hobbs, dyrektor wykonawczy Fur Commission USA, stowarzyszenia reprezentującego hodowców norek, powiedział Roll Call, że działa około 100 hodowli, w porównaniu z 257, w miarę odchodzenia konsumentów od futer. Chiny również prowadzą hodowlę zwierząt futerkowych, ale można by dążyć do osiągnięcia międzynarodowego porozumienia w celu zwiększenia monitorowania, a nawet wprowadzenia globalnego zakazu.

Również sytuacja taka jak tajemniczy kot w Polsce nie powinna mieć miejsca bez dokładnego i przejrzystego śledztwa.

Jak niestety odkryliśmy, granice i jurysdykcje Wirusy nie zwracają uwagi na niuanseAle lekcje są powszechnie pomijane.

*Ten artykuł pierwotnie ukazał się w The New York Times

* Zeynep Tufekci jest profesorem socjologii i spraw publicznych na Uniwersytecie Princeton, autorką książki „Twitter and Tear Gas: The Power and Weakness of Networked Resistance” oraz felietonistą „New York Timesa”.

Kontynuuj czytanie:

Jakie ryzyko stwarza epidemia ptasiej grypy dla mieszkańców atlantyckiego wybrzeża Argentyny?
„Katastrofa dla dzikiej przyrody”: ptasia grypa może dotrzeć na Antarktydę – ostrzega międzynarodowy panel ekspertów
WHO ostrzega przed największą w historii epidemią ptasiej grypy u kotów
Jakie są przyczyny ptasiej grypy w Ameryce Południowej?

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *