Czy wybory stanowią punkt zwrotny podczas świętowania Polaków LGBTQ+?

Czy wybory stanowią punkt zwrotny podczas świętowania Polaków LGBTQ+?

Możliwość zmiany władzy w Polsce po niedzielnych kluczowych wyborach jest promykiem nadziei dla działaczy LGBTQIA+ w regionie, w którym w ostatnich latach prawa gejów i osób transpłciowych są atakowane.

Jak wykazały sondaże wyjściowe i częściowe wyniki, rządzący w Polsce nacjonaliści stracili w poniedziałek większość w parlamencie, torując drogę rządowi utworzonemu przez liberalną partię opozycji, która chce zalegalizować związki partnerskie osób tej samej płci.

„Po ośmiu latach nienawiści wobec ludzi takich jak ja sen się skończył” – powiedział otwarcie przez telefon polski działacz na rzecz praw LGBTQIA+ Bart Staszewski.

Nacjonalistyczne rządy Polski i Węgier krytykowały w ostatnich latach „ideologię LGBT”, a wyniki wyborów 30 września na Słowacji wzbudziły obawy dotyczące pogarszającego się klimatu dla osób LGBTQIA+ w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podczas swojej kampanii wyborczej były premier Robert Figo, który stoi na czele nowego rządu koalicyjnego w kraju, powiedział, że adopcja osób tej samej płci jest „perwersją”, a „ideologia płci” w szkołach jest „niedopuszczalna”.

Choć okrzyknęli wyniki niedzielnych wyborów potencjalnym punktem zwrotnym w kwestiach LGBTQIA+ w regionie, obrońcy praw ostrzegali, że odwrócenie polityki prowadzonej przez polską konserwatywno-nacjonalistyczną Partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) będzie trudne.

Jedną z pierwszych polityk przyjaznych LGBTQIA obiecanych przez opozycję była legalizacja związków partnerskich osób tej samej płci, które istnieją już w większości państw członkowskich UE.

To może okazać się trudnym zadaniem, bo nawet przy większości opozycji prezydenturę utrzyma Andrzej Duda z partii BIS i mógłby wykorzystać swoje prezydenckie weto do zablokowania ustawy – powiedział profesor i szef katedry polityki Alex Szczerbiak. Uniwersytet Wielkiej Brytanii. Sussex.

Dodał, że Trybunał Konstytucyjny może je również unieważnić.

„Krótka odpowiedź jest taka, że ​​będzie walka powietrzna” – powiedział Szczerbiak przez telefon.

Zasugerował, że przyszłemu rządowi łatwiej będzie znaleźć sposób na odwrócenie posunięć, które doprowadziły do ​​cięć w finansowaniu UE ostatnich stref „wolnych od LGBT”, czyli gmin, w których urzędnicy wydali oświadczenia przeciwko LGBTQIA+.

„Wykorzystają ten sam wpływ, co instytucje UE, aby odwrócić te decyzje. Rozmowy pieniężne” – powiedział Szczerbiak.

’nieprzyjazne środowisko’

Po drugiej stronie granicy, na Słowacji z większością katolicką, podobnie jak w Polsce, wyniki wyborów parlamentarnych z zeszłego miesiąca uwydatniły podział między większością krajów Europy Wschodniej i Zachodniej w zakresie praw LGBTQIA+.

Niedawne badanie przeprowadzone przez waszyngtoński zespół doradców Pew Research Center wykazało, że chociaż ośmiu na dziesięciu dorosłych popiera małżeństwa osób tej samej płci w takich krajach jak Szwecja, Holandia i Hiszpania, tylko 41% dorosłych w Polsce i 31% na Węgrzech tak robi. Proszę

Na Słowacji, podobnie jak w Polsce, związki cywilne osób tej samej płci nie są uznawane, a pary tej samej płci nie mogą dokonywać adopcji. Węgry zezwalają na związki cywilne osób tej samej płci, ale skutecznie zakazują adopcji przez pary tej samej płci.

Chociaż osoby transpłciowe na Słowacji mogą legalnie zmienić płeć, często są poddawane przymusowej sterylizacji, co zajmuje 30. miejsce na 49 krajów europejskich w tęczowym rankingu praw LGBTQIA+ ILGA-Europe.

Zwycięstwo nacjonalistycznej partii SMER-SSD Fico nie było zaskoczeniem – stwierdziła Agnieszka Kościańska, profesor antropologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Konserwatywni politycy udający obrońców „tradycyjnych wartości” w regionie próbowali wykorzystać tę kwestię na korzyść swoich katolickich wyborców, powiedziała Kościńska.

To „daje miejsce na nienawiść w społeczeństwie” – stwierdziła Katrin Hugendubel z ILGA-Europe, grupy praw LGBTQIA+, która stwierdziła, że ​​rok 2022 był najgorszym rokiem przemocy i dyskryminacji wobec społeczności od 12 lat.

Słowacka społeczność LGBTQIA+ wciąż nie może się otrząsnąć po podwójnym morderstwie, które miało miejsce rok temu przed popularnym barem dla gejów w stolicy, Bratysławie.

Lokalne media podały wówczas, że główny podejrzany, syn byłego skrajnie prawicowego polityka, zamieścił na Twitterze wiadomości zawierające wyrażenia „przestępstwo z nienawiści” i „bar dla gejów”.

„Nadal nie do końca przetworzyłam emocje, że coś takiego mogłoby wydarzyć się na Słowacji” – powiedziała Zara Gromokova, transpłciowa kobieta, która oskarżyła polityków o podżeganie do homofobii.

„Istnieje państwo, które stworzyło dla nas wrogie środowisko” – powiedziała Kromokova, która doradza osobom LGBTQIA+.

Oznaki zmian?

Podczas gdy polski PiS przed poprzednimi wyborami skupiał się na prawach LGBTQIA+, przed niedzielnym głosowaniem skupił się na migracji, a aktywiści stwierdzili, że istnieją oznaki zmiany opinii publicznej w takich kwestiach jak związki osób tej samej płci.

„Jednak (było to) spowodowane nie przez polityków, ale przez zmianę postaw ludzi (do praw osób LGBTQ+)” – stwierdził unijny prawodawca i były działacz LGBTQIA+ Robert Biedroń.

Niezależnie od tego, czy wynik polskich wyborów doprowadzi do większej równości, czy nie, aktywiści twierdzą, że wolności społeczne – zwłaszcza jeśli chodzi o prawa osób transpłciowych – są w regionie pod presją.

Na początku tego roku rząd Węgier zaproponował projekt ustawy wykluczającej osoby transpłciowe z programu emerytalnego przeznaczonego wyłącznie dla kobiet, podczas gdy poprzedni rząd Słowacji przedstawił projekt ustawy uniemożliwiający prawne uznanie płci.

Zdaniem Gromokowej decyzja Figo o zaatakowaniu osób transpłciowych w jego pierwszym przemówieniu od wyborów „mówi wszystko”.

Były premier i jego partia mieli w poniedziałek podpisać porozumienie koalicyjne z centrolewicową partią HLAS i nacjonalistyczną partią SNS w sprawie utworzenia nowego rządu.

Michaela Dénešová, aktywistka Inakost, słowackiej organizacji pozarządowej zajmującej się prawami osób LGBTQIA+, powiedziała, że ​​zmiana rządu postawiła społeczność w stan gotowości.

„Mam wątpliwości, co będzie się działo w nowym rządzie; Powiedzmy, że przyszłość nie jest różowa” – powiedziała Tenezova.

Zgłoszone przez Jonaha Gilla.

SentidoG i Fundacja Openly/Thomson Reuters współpracują, aby dostarczać odbiorcom na całym świecie wiodące wiadomości LGBTQIA+.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *