Polska jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych rosyjską inwazją na Ukrainę. U jej bram toczy się wojna, dlatego wzmocniła swoje granice i przekazała Kijowowi broń wartą 2,2 mld euro. — zaznaczył minister obrony narodowej. Mariusza Błaszczaka, (Legionowo, 1969), w rozmowie z LA RAZÓN, wspomina też złość, jaką odczuwali, gdy w listopadzie po rosyjskim ataku na Ukrainę zginęło dwóch obywateli polskich. „Musimy działać w wyważony sposób i zachować spokój, dopóki nie zostanie zniszczony”.
W jaki sposób rok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska wzmocniła swoje granice?
Ubiegły rok upłynął pod znakiem nie tylko wojny na Ukrainie, która spowodowała masowy ruch ludności w kierunku wschodniej granicy naszego kraju. Zdenerwował ją wcześniejszy atak hybrydowy na granicę polsko-białoruską: reżim Łukaszenki w porozumieniu z Kremlem próbował wykorzystać nielegalnych imigrantów jako narzędzie do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa. Budowa fizycznej bariery na granicy z Białorusią i podobnej na granicy obwodu kaliningradzkiego oraz wprowadzenie najnowocześniejszych środków monitoringu i kontroli umożliwiły powstrzymanie tego ataku. Jeśli chodzi o granicę z Ukrainą, sytuacja jest inna: utrzymanie przepustowości przejść granicznych w sytuacji wojennej i przy ogromnej liczbie prawdziwych uchodźców było zdecydowanie dużym wyzwaniem dla wszystkich służb, ale daliśmy radę.
Polska szkoli obywateli, by stali się żołnierzami wystarczająco potężnymi, by rzucić wyzwanie Rosji Jak ludzie zareagowali na program „Trenuj z armią”?
Celem programu jest przekazanie wszystkim chętnym podstawowej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, survivalu czy pierwszej pomocy; Nikt nie może postrzegać tego jako wyzwania. Osoba z taką wiedzą lepiej poradzi sobie z kryzysem: łatwiej zapewni bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim. Oferta wojska została dobrze przyjęta przez ludzi: tysiące zostało już przeszkolonych i wynik jest jasny: ludzie chcą i potrzebują tej wiedzy i umiejętności.
15 listopada Zachód wziął oddech. Czy myśleli, że Polska przystąpi do wojny? Jak wspominasz tę smutną noc?
Tak, to nietypowa sytuacja. Polska armia jest gotowa na każdą ewentualność, ale przede wszystkim musimy zachować spokój i odpowiedzialność. Do czasu wyjaśnienia sytuacji – szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie – wysoce irracjonalne byłoby podejmowanie jakichkolwiek działań, które zagrażałyby Polsce lub jakiemukolwiek innemu krajowi NATO. Podczas tego kryzysu musieliśmy działać w sposób wyważony i odpowiedzialny. Zostaliśmy docenieni za to podejście przez naszych partnerów w NATO i Unii Europejskiej.
Dlaczego Polska znalazła się w gronie krajów, które najbardziej pomogły Ukrainie?
Pomagamy militarnie, humanitarnie i dyplomatycznie na niespotykaną dotąd skalę, bo wiemy, czym jest ludzkie cierpienie, bo wiemy, co prowadzi do wojny, bo wiemy, do czego zdolna jest Rosja; Spójrz na historię Polski. Przede wszystkim Polska, Europa i cały świat nie mogą dopuścić do brutalnego naruszenia powojennego ładu geopolitycznego, zbrodni wojennych, lekceważenia ustalonych granic i umów międzynarodowych. Putin nie przestanie, jeśli mu na to pozwolimy.
Byłeś jednym z przywódców Unii Europejskiej i NATO, którzy najbardziej odnieśli się do potrzeb Ukrainy. Czy spróbujecie przekonać członków NATO i UE, by dali Kijowowi więcej broni? A co z myśliwcami i innymi siłami powietrznymi?
Muszę tu podkreślić, że na Ukrainę dotarły starania Polski, baterie Patriot czy pierwsze czołgi Panther; Jesteśmy nie tylko głównym punktem przekazywania pomocy, ale także jednym z największych darczyńców. Od początku wojny przekazaliśmy Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2,2 mld euro, w tej kwocie mieszczą się koszty szkolenia ukraińskich żołnierzy czy najnowszy pakiet „pancerny”, w skład którego wchodzą czołgi Leopard 2A4. Ale chcę tutaj podkreślić, że tylko nasze zbiorowe działanie – działanie całego wolnego świata – może przechylić szalę tego niesprawiedliwego konfliktu na prawo. W kwestii lotniczej decyzje w tej sprawie powinny być podejmowane na poziomie szerokiego sojuszu.
Martwisz się, że Rosja rozpocznie ofensywę w najbliższych dniach? Czy to nadal może być krew?
Wojna na Ukrainie jest już najkrwawszym konfliktem w Europie od zakończenia II wojny światowej; Niestety, im dłużej trwa wojna, tym więcej będzie ofiar. Wierzę, że zdecydowany i odważny opór Ukraińców walczących o wolność swojego kraju, połączony z pomocą całego wolnego świata, doprowadzi do szczęśliwego zakończenia tej wojny: zwycięstwa Ukrainy, bo to jedyna słuszna opcja .
Jak długo potrwa wojna?
Trudne pytanie… Obawiam się, że zajmie to raczej miesiące niż tygodnie, poczynając od wielkości sił i środków oraz sposobu, w jaki obecnie prowadzone są działania wojenne na Ukrainie. Rosja jest uwięziona na Ukrainie – podobnie jak wcześniej w Czeczenii i Afganistanie – a jednocześnie wycofanie się teraz z wojny jest uznaniem błędu Kremla i konieczności poniesienia konsekwencji tego barbarzyńskiego ataku.
Co jeszcze można zrobić, aby zapobiec inwazji Władimira Putina?
Musimy pozostać zaangażowani w udzielanie pomocy Ukrainie i być równi w egzekwowaniu sankcji. Presja militarna w postaci dostarczania Ukraińcom sprzętu oraz presja gospodarcza i polityczna na Rosję to najskuteczniejsze formy nacisku na ten kraj. Nie możemy czuć się zmęczeni ani wykluczeni ze wspierania Ukrainy, narodu, który również walczy o naszą wolność oraz o wolność i wartości Europy.
Formacja trzech rosyjskich samolotów wojskowych została przechwycona na Morzu Bałtyckim w pobliżu Polski. Czy to jest typowe? Jak można przezwyciężyć te zagrożenia?
Nasze Siły Powietrzne są gotowe do natychmiastowej reakcji na każde zagrożenie – zachowanie Rosjan nie jest niczym nowym – robili to podczas zimnej wojny i robią to nadal. Pamiętajmy, że obrona powietrzna regionu jest monitorowana także przez samoloty z innych krajów NATO, w tym siły działające w ramach misji NATO Air Policing. Polska też jest jej częścią.
Czy zauważyłeś w ostatnich dniach więcej ruchów wojskowych w Kaliningradzie?
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno mogę obiecać: ten teren jest zawsze ściśle monitorowany, a polska armia wspiera obronę granicy Obwodu Kaliningradzkiego.
Jak ocenia Pan wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce w ważnym dla świata tygodniu, w rocznicę rosyjskiej inwazji?
Relacje między Warszawą a Waszyngtonem są od lat bardzo silne, a wizytę Bidena postrzegam jako potwierdzenie naszego strategicznego sojuszu i wzajemnego zaangażowania. Obecność prezydenta USA w Warszawie i Kijowie jest wyraźnym sygnałem, że Stany Zjednoczone nie pozwolą na podważenie fundamentalnych zasad stosunków dwustronnych i sojuszniczych. To jasny sygnał nie tylko dla Putina, ale dla samego NATO: razem jesteśmy bezpieczni, a artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest niezłomnym zobowiązaniem.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”