Finlandia i Szwecja ponownie stawiają na energetykę jądrową – EUROEFE EURACTIV

Finlandia i Szwecja ponownie stawiają na energetykę jądrową – EUROEFE EURACTIV

Helsinki/Sztokholm (EA.com)/ Madryt (EuroEFE).- Najważniejsze europejskie wiadomości ze stolic partnerów tworzących sieć portali wielojęzycznych EURACTIV, w tym EuroEFE:

We wtorkowych wiadomościach z Los Capitals

Helsinki/Sztokholm

Finlandia i Szwecja powracają do energetyki jądrowej, wspieranej przez USA:

Fińska firma energetyczna Fortum zmienia swoją strategię, wracając do swoich „nordyckich korzeni” po nieudanym wyjściu z niemieckiego Unipera.

Odzwierciedlając to, co dzieje się w innych krajach Europy, poza reaktorami konwencjonalnymi, Fortum (który ma 51% udziałów państwowych) „zbada warunki wstępne” dla rozwoju małych reaktorów modułowych (SMR), z Waszyngtonem na czele.

W ogłoszonym w poniedziałek dwuletnim studium wykonalności agencja zapowiedziała, że ​​zbada komercyjne, techniczne i społeczne, polityczne, prawne i regulacyjne warunki ponownego wprowadzenia energii jądrowej w Finlandii i Szwecji. Czytaj więcej

(Pekka Vantinen i Vlad Makszimov/EA.com)

Berlin

Pogłębiają się szczeliny w niemieckim sojuszu na rzecz broni jądrowej „Abolicja”:

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podjął w poniedziałek zdecydowane kroki w celu zamknięcia wewnętrznych sporów w koalicji rządowej utworzonej przez socjaldemokratów (SPD), Zielonych i Liberałów (FDP). Rośliny z kraju.

Ponieważ Niemcy stoją w obliczu zimy, która, jak się oczekuje, będzie bardziej skomplikowana ze względu na zależność od rosyjskiego gazu i rekordowe ceny energii, w delikatnym momencie Schalls przypomniał, że konstytucja daje mu pewne prerogatywy do rozstrzygania sporów.Czytaj więcej.

(Nicolas J. Courmayeur | EURACTIV.de)

Paryż

Niezadowolenie społeczne i strajki rozprzestrzeniły się we Francji, gdy nasilały się protesty przeciwko Emmanuelowi Macronowi:

Z inflacją na poziomie 5,8% rok do roku w październiku, niepowstrzymanym wzrostem rachunków za elektryczność i wysokimi cenami żywności, które do końca roku mogą osiągnąć 12%, francuskie związki zawodowe zintensyfikowały akcję protestacyjną.

Oczekuje się, że strajk generalny sparaliżuje kraj we wtorek, z kolei przez związki zawodowe sprzeciwia się polityce rządu. Protesty mogą osiągnąć taką samą siłę jak ruch „żółtych mundurów” lub mogą znacznie odbiegać od ich ambicji.

Od 27 września ubiegłego roku rafinerie i stacje benzynowe w niemal całym kraju zostały praktycznie „przejęte” przez pracowników domagających się podwyżki płac o 10%. Czytaj więcej

(Theo Bourgery-Gonse | EURACTIV.fr)

Rzym

„Kompromis” praw we Włoszech:

Przywódca włoskiego Bractwa i nowy premier kraju, Giorgia Meloni, odbyli w poniedziałek spotkanie z liderem Forza Italia Silvio Berlusconim, aby spróbować „pogodzić się”. Obaj przywódcy po kontrowersyjnym głosowaniu w Senacie.

Forza Italia nie zagłosowała w Senacie w zeszłym tygodniu po tym, jak Meloni odrzucił niektórych kandydatów na ministerstwa zaproponowanych przez Berlusconiego.

„Pracujemy razem, aby jak najszybciej dać Włochom silny, spójny rząd wysokiego szczebla, który wie, jak radzić sobie z pilnymi problemami”, napisał Berlusconi na swoich portalach społecznościowych. Czytaj więcej

(Federica Pascale/EA.it)

Bruksela

Koalicja rządząca w Belgii jest podzielona, ​​co odzwierciedla kolonialną przeszłość kraju:

Przedstawiciele belgijskiej koalicji rządowej, która tworzy specjalną komisję ds. kolonialnej przeszłości kraju, są podzieleni co do tego, czy przepraszać za kolonialną przeszłość i oferować odszkodowania ofiarom działań tego okresu w historii.

Po dwóch latach pracy i prawie 300 przesłuchaniach Komisja Specjalna jest w końcowej fazie i oczekuje się, że do końca roku przedstawi sprawozdanie końcowe. Według stacji radiowej RTBF, będzie ona przedstawiać zalecenia, jak zająć się tym konwulsyjnym momentem w historii kraju. Czytaj więcej

(Artur Rifat | EURACTIV.com)

Włamać się

Holandia organizuje konferencję na temat odbudowy Ukrainy:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Holandii zorganizowało jutro, w środę, konferencję na temat odbudowy Ukrainy.

Według źródeł Law Is, celem spotkania jest zgromadzenie aktorów z sektora publicznego i prywatnego już zaangażowanych w pomoc w odbudowie Ukrainy, dopracowanie stanowisk i określenie planów działania na „powojenną” fazę.

Minister Handlu Zagranicznego i Współpracy Rozwojowej Liesje Schreinmaker zaprosiła przedstawicieli firm, organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz holenderskiej współpracy zagranicznej. Czytaj więcej

(Sophia Stuart Leeson | EURACTIV.com)

Madryt

Według badania CIS, PSOE przoduje w preferencjach głosowania:

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), z 31,7% głosów, zwiększy swoją przewagę nad Partią Ludową i Vox przed wyborami samorządowymi i powszechnymi w 2023 r., wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Socjologicznych (CIS). . Opublikowany w poniedziałek.

Według nowego barometru WNP, PP otrzyma poparcie 28,7%, o dwie dziesiąte więcej niż w poprzednim sondażu, a następnie United We Can, które spada do 12,7% szacowanych głosów.

Vox stracił w ciągu miesiąca 1,5 punktu, spadając poniżej progu 10%, z 8,8% głosów, wynika z sondażu.

Inny sondaż opublikowany w poniedziałek pokazał zupełnie inny obraz. Sondaż dla La Razón przewidywał, że PP zdobędzie od 142 do 144 mandatów (176 miejsc w parlamencie) i będzie mogła rządzić razem ze skrajną prawicą Vox. Czytaj więcej

(Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

Warszawa

Komisja Europejska chce zamrozić pieniądze spójności dla Polski:

Według doniesień polskich i międzynarodowych mediów Komisja Europejska nie może ujawnić środków finansowych polityki integracyjnej dla Polski, ponieważ Warszawa nie spełnia kilku wymogów związanych z prawami podstawowymi.

Polska miała otrzymać 75 mld euro z Funduszu Spójności w ramach nowych Wieloletnich Ram Finansowych 2021-2027. Warszawa sfinalizowała negocjacje dotyczące czterech z sześciu krajowych planów działania.

Socjalny natomiast zamrozi zwrot wpłat zaproponowany przez rząd w umowie stowarzyszeniowej, ponieważ nie są spełnione warunki dotyczące niezawisłości sądownictwa, kwestia maksymalnych tarć między Warszawą a Brukselą. kraju. , raport Rzeczpospolitej i Financial Times. Czytaj więcej

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

PRAGA

Czeska prezydencja Rady Unii Europejskiej przedstawia nową koncepcję „elastycznej odpowiedzialności” za reformę migracji społecznej:

Półroczna czeska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej przedstawiła nowy plan reformy wspólnotowej polityki migracyjnej i azylowej, a liczba migrantów na Starym Kontynencie stale rośnie.

Nowa propozycja praska na nowo podejmuje ideę „elastycznej solidarności” Komisji Europejskiej i zawiera nowy termin „elastyczna odpowiedzialność”. Dzięki nowej koncepcji prezydencja czeska chce uczynić program bardziej atrakcyjnym – i akceptowalnym – dla państw członkowskich grupy z granicami zewnętrznymi.

„Od dawna mówi się o elastycznej solidarności, ale także o elastycznej odpowiedzialności. Oznacza to, że państwa o największej presji migracyjnej, zwłaszcza państwa południowe, mogą złagodzić niektóre procedury (…)” – wyjaśnił czeski minister spraw wewnętrznych Vít. Rakušan. Czytaj więcej

(Aneta Zachova | EURACTIV.cz)

///

Dziennik

  • UE: Przewodniczący Komisji Europejskiej, Ursula van der LeyenUczestniczy w posiedzeniu kolegium komisarzy zwołanego w celu przedstawienia planu prac Komisji na 2023 r.
  • The Komisja Europejska Wprowadza nadzwyczajne środki kontroli cen energii.
  • Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Vera ŻurowaSpotyka słowackiego sekretarza stanu Andreja Stancicia z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich.
  • Komisarz ds. Handlu, Valdis DombrowskiUkraina uczestniczy w debacie plenarnej Parlamentu Europejskiego na temat ekonomicznych i społecznych skutków wojny.
  • Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Roberta MetzolaUczestniczy w Konferencji Liderów Grup Parlamentarnych.
  • The Parlament Europejski Odbywa sesję plenarną w Strasburgu, poświęconą budżetowi ogólnemu UE na rok budżetowy 2023.
  • PE prowadzi debatę Budżet ogólny UE na 2023 r. Z udziałem Rzecznika Budżetu i Administracji, Johannesa Hahna.
  • Parlament Europejski odbywa sesję plenarną Zdrowie psychiczne w Europie.
  • The Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Spotyka się w Luksemburgu.
  • The Rada do Spraw Publicznych omawia propozycję Parlamentu Europejskiego dotyczącą zmiany przepisów UE dotyczących wyborów do Parlamentu Europejskiego; Przewiduje się udział wiceprezesa Dubrawka Suika.
  • EBC/Frankfurt: EBC publikuje skonsolidowane sprawozdanie finansowe Eurosystemu.
  • Francja: Strajki i demonstracje w całym kraju.
  • Niemcy/NATO: Forum Polityki Zagranicznej z ministrem spraw zagranicznych Niemiec, Annalena BaerbachJego estoński odpowiednik Urmas Reinsalu i sekretarz generalny NATOJensa Stoltenberga.
  • Irlandia: Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de SousaPrzyjazd do Dublina.
  • Finlandia: Parlament debatuje nad ogrodzeniem wzdłuż części granicy z Rosją
  • Organizacja Narodów Zjednoczonych: Rada Bezpieczeństwa spotyka się w Kosowie.
  • Indie: odbyło się 90. Zgromadzenie Ogólne Interpolu; Sekretarz Generalny ONZ, Antoniego GutierrezaPrzyjazd do Bombaju.

///

F. Edytowane przez Hellera

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *