Nadia Calvino, pierwsza wiceprezydent oraz minister gospodarki i transformacji cyfrowej, chciała w wywiadzie pochwalić sytuację gospodarczą Hiszpanii. 1:00. „Hiszpania jest krajem OECD, w którym dochody gospodarstw domowych wzrosły o 5,4% tylko w zeszłym roku” – powiedział Calvino (Minuta 36:09)
Gromadzi dane na temat Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Rozporządzalny dochód gospodarstwa domowego A liczba udostępniona przez Calvino odpowiada różnicy punktów procentowych pomiędzy wzrostem odnotowanym w pierwszym kwartale 2023 r. (1,3%) w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. (-4,1%). OECD wyjaśnia jednak Neutral.es, że obliczenia są nieprawidłowe.
Organizacja zwraca również uwagę, że „wartości kwartalne są bardziej zmienne” i dlatego „lepsze jest obserwowanie wahań rocznych, a nie kwartału lub kwartału do kwartału”. W tym sensie w 2022 r. Hiszpania będzie czwartym krajem o najniższych dochodach gospodarstw domowych, pomimo tego, co twierdzi Calvino.
O wypowiedzi wiceprezesa portalu Newtral.es zapytaliśmy Biuro Prasowe Ministerstwa Gospodarki i Transformacji Cyfrowej. Obecnie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Hiszpania miała czwarty najniższy dochód gospodarstwa domowego w 2022 r
Dochód konsumpcyjny gospodarstwa domowego odnosi się do całkowitego dochodu gospodarstwa domowego. Mogą one pochodzić z wynagrodzeń, dochodów z pracy na własny rachunek, emerytur, świadczeń socjalnych i inwestycji finansowych. OECDDostarcza danych na temat zmienności rocznej i kwartalnej.
OECD zaleca stosowanie odchyleń rocznych do analizy dochodów gospodarstw domowych, na które powołuje się Calvino. Według tego wskaźnika, jak wskazuje OECD, dochody hiszpańskich gospodarstw domowych w 2022 roku spadną o 3,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Liczba ta jest czwartym najniższym z 22 krajów posiadających dane za 2022 r. (-3,64%), Stanów Zjednoczonych (-6,1%) i Chile (-15,1%), poniżej średniej firmy (-3,64%).
Z kolei zróżnicowanie między kwartałami, choć jak wskazuje OECD, jest bardziej zmienne, wskazuje na wzrost dochodów hiszpańskich gospodarstw domowych, ale nie w takim stopniu, jaki wskazywałby Calvino. Hiszpania wzrosła o 1,3% w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z analogicznym kwartałem roku poprzedniego.
Nawet jeśli, Nie jest to kraj najbardziej rozwinięty, ale pozostałych dziewięć tak Członkowie OECD na podstawie danych hiszpańskich: Dania (4,3%), Belgia (4,1%), Polska (3,5%), Włochy (3,3%), Chile (2,9%), Holandia (2,7%), Austria (2,3%), Stany Zjednoczone (1,7%) i Słowenii (1,5%).
Pojawienie się liczby Calvino w dochodach rodziny
Dochody gospodarstw domowych „wzrosły o 5,4% tylko w zeszłym roku” – zapewnił pierwszy wiceprezydent. Liczba ta nie jest jednak zgodna z danymi OECD dotyczącymi zmienności rocznej lub kwartalnej.
Różnica w punktach procentowych pokrywa się z danymi z 2023 r. (1,3%) w I kwartale 2022 r. (-4,14%). Odejmowanie ich daje różnicę 5,4 punktu, ale nie punktów procentowych, jak mówi Calvino.
OECD zwraca uwagę, że obliczenia te są nieprawidłowe. W każdym razie Hiszpania może nie jest krajem OECD o najwyższym wzroście dochodów rodzin, jak twierdzi Calvino, ale Chile, Belgia i Dania odnotowały wyższy wzrost, z dwiema czwartymi odpowiednio 16,2, 6,6 i 5,7 punktów.
Streszczenie
„Hiszpania jest krajem OECD, w którym dochody gospodarstw domowych wzrosły o 5,4% tylko w zeszłym roku” – zapewniła Nadia Calvino. Dochody hiszpańskich gospodarstw domowych spadły jednak w 2022 r. o 3,6%, a różnica między kwartałami wyniosła 1,3%, czyli o prawie cztery punkty procentowe mniej niż wskazał minister. W obu przypadkach krajów jest więcej niż Hiszpanii.
Dlatego tezę Calvino uważamy za fałszywą, gdyż Hiszpania nie jest krajem OECD o najwyższym wzroście dochodów gospodarstw domowych.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”