Madryt, 22 sierpnia (prasa europejska) –
Od środy do 27 sierpnia hiszpańska narodowa reprezentacja wioślarska zmierzy się z Mistrzostwami Świata w sprincie w Duisburgu (Niemcy), w których oprócz potwierdzenia swojej pozycji będzie zabiegała o uzyskanie jak największej liczby miejsc na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu pozycję lidera w tabeli medalowej edycji 2022 w Halifax (Kanada).
W kajaku Puchar Świata rozdziela 22 miejsca w kategorii mężczyzn i tyle samo w kategorii kobiet pomiędzy K1 1000, K2 500 i K4 500, natomiast w kajakarstwie walczy się o 13 miejsc dla każdej płci w dwóch konkurencjach C1 1000 i C2 500 W każdym z nich hiszpańscy zawodnicy mają do wyboru stempel biletu do Paryża 2024.
Flagą Hiszpanii jest łódź K4 500 z załogą Saúl Cravioto, Carlos Arevalo, Marcus Cuper i Rodrigo Germad, który właśnie został Mistrzem Europy w Krakowie (Polska) i który będzie bronił w Duisburgu złotego medalu Pucharu Świata zdobytego w zeszłym roku w Halifax. Są powszechnie uważani za faworytów, ale będą chcieli zaistnieć w Paryżu, gdzie powinni być jedną z najpewniejszych szans na medal.
„Jesteśmy podekscytowani i podekscytowani, przyjechaliśmy dobrze przygotowani, jak wszystkie inne kraje. Mimo że stoimy przed presją bycia aktualnymi mistrzami świata i przyjazdem do Duisburga po zdobyciu złotego medalu na Mistrzostwach Europy w Krakowie”. Ale teraz musimy zresetować się i zacząć od zera, wszyscy mamy takie same szanse” – oznajmił Kravioto podczas występu przed turniejem.
W obliczu K2 500 Adrián del Río i Rodrigo Germade, którzy podwoją test, będą starali się, aby ich łódź w Paryżu wzięła udział w zawodach, które powrócą do programu olimpijskiego. Nic dziwnego, że taki test nie miał miejsca na Igrzyskach od Pekinu w 2008 roku, kiedy złoto zdobyli Carlos Perez i Saul Cravioto.
W długim teście programu olimpijskiego, K1 1000, Paco Copelos będzie walczył o miejsce w pierwszej szóstce w jednym z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń zawodów. Cubelos podwoi dystans, rywalizując o K1 5000.
W teście K1 200 hiszpańska drużyna obroniła złoto Carlosa Arevalo w Halifax, ale w Duisburgu to Carlos Garrott będzie próbował naśladować to, co zrobił Galicyjczyk nieco ponad rok temu. Pozostali dwaj Hiszpanie, którzy wystartują w zawodach, to Iñigo Peña, który zrobi to w K1 500 oraz dwukrotnie przetestuje w K2 1000, gdzie jego partnerem będzie Pedro Vazquez.
W kategorii kobiet K4 500 Sary Ozande, Estefanii Fernandez, Carolina García i Teresy Portela zajęły drugie miejsce w ostatniej rundzie Pucharu Świata i mają zamiar osiągnąć jeszcze wyższy poziom. Jego wyzwanie o miejsce w Paryżu w 2024 r. oznaczałoby, jeśli się powiedzie, dodatkową nagrodę dla Porteli w postaci wzięcia udziału w jego siódmych igrzyskach olimpijskich.
Indywidualnym testem, który może zakwalifikować się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., jest łódź K1 500, której kapitanem będzie Issa Contreras, który zdobył złoto na Pucharze Świata w Szeged w K1 1000. Jednak na pół hektara nie będzie rywalizował w gronie faworytów , natomiast trzecim testem, który będzie olimpijczykiem w Paryżu, będzie K2 500, w którym w Duisburgu weźmie udział hiszpańska drużyna Laia Bilash i Begonia Lazcano.
A program Pucharu Świata w Duisburgu uzupełnią cztery kolejne testy nieolimpijskie. Są to K1 200 z hiszpańskim udziałem Teresy Tirado, K1 1000 z Laurą Pedroillo, K1 5000 z Estefanią Fernandez oraz K2 200 z siostrami Elisą i Mercedes Zapata.
W kajaku siedem dziewcząt będzie rywalizować w siedmiu testach przewidzianych w programie. Chociaż najważniejsze jest skupienie się na dwóch z nich, oba mają charakter olimpijski; Antia Jacome, która w zeszłym roku zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy i brąz na tegorocznym Pucharze Świata, wystartuje w C1 200. Jacomi będzie rywalizować w C2 5000 u boku Marii Corbery.
W próbach nieolimpijskich, w C2 200, Jacome i Corbera będą starali się powtórzyć lub poprawić europejskie srebro w Krakowie, a Corbera wystartuje także w C1 500, gdzie zdobył srebro w tych zawodach europejskich. Cristina Sotelo (C1 1000 i 5000) wystąpi w dwóch wyścigach długodystansowych, natomiast zespół C4 500 będzie się składał z Maríi dels Angels Moreno, Antei Otero, Claudii Cotto i Valerii Oliveiry.
W kategorii mężczyzn zespół utworzony przez Pablo Martineza i Cayetano Garcię w C2 500 będzie starał się powtórzyć złoto w Halifax i zapewnić sobie miejsce w Paryżu. Taka sama sytuacja, w której wioślarz Diego Dominguez znalazł się w C1 1000, który wybrał się do stolicy Francji na najdłuższy test programu kajakowego. W konkurencjach nieolimpijskich Noel Dominguez wystartuje w biegu na 5000 m w kategorii C1, a pierwszym, który wystartuje w biegu na 200 m będzie Juan Anthony Moreno.
Hiszpanię będzie także reprezentować wybranych ośmiu zawodników Paracanoe. Uwagę zwraca obecność Juana Antonio Valli, aktualnego mistrza świata i Europy na dystansie. Pozostałą część składu stanowią Adrien Mosquera, Adrien Castaño, Higinio Rivero, Araceli Menduinha, Ines Ma Felipe, Javier Riga i David Milla. Wszyscy będą szukać miejsca na Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu.
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”