Polski parlament ma uchwalić ustawę zapobiegającą przyznawaniu rekompensat dla ocalałych z Holokaustu, w większości Żydów.
EFE
Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych spotkało się dzisiaj w Jerozolimie, aby wyrazić swoje „poważne rozczarowanie” polskim ambasadorem Markiem Magrovskym za zablokowanie odszkodowań dla ocalałych z Holokaustu, głównie Żydów, w ustawie uchwalonej przez polski parlament.
Szef polityki zagranicznej Alan Barr ostrzegł, że prawo zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami, ponieważ „wpłynie negatywnie na 90% roszczeń o przywrócenie mienia od ocalałych z Holokaustu i ich potomków”.
Ustawa uzyskała już zielone światło od Parlamentu w pierwszym i drugim czytaniu i oczekuje się, że zostanie bez trudu zatwierdzona w trzecim czytaniu w nadchodzących dniach.
Barr podkreślił, że Polska musi zdążyć zablokować tę ustawę, co oznacza rezygnację ze swoich zobowiązań jako państwa, „przywracając politykę restrukturyzacji majątkowej, zawieszoną w 2019 r.”.
„To nie jest historyczna debata na temat odpowiedzialności za Holokaust, ale raczej moralny dług Polski wobec tych, którzy byli jej obywatelami. W czasie Holokaustu i pod rządami komunistów mienie zostało zrabowane” – powiedział przedstawiciel Izraela.
Zgodnie z nową ustawą uchwaloną w Polsce w zeszłym tygodniu, wszystkie roszczenia w toku z ostatnich 30 lat zostaną usunięte i nie będzie można wnosić nowych roszczeń dotyczących decyzji administracyjnych podjętych w przeszłości.
Ustawa, która zostanie wdrożona z wyprzedzeniem, jest prawie niemożliwa do odwołania się od decyzji dotyczących sporów majątkowych sprzed 30 lat. (JA)
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”