Kapsuła Orion NASA wraca na Ziemię po locie testowym na Księżyc | Wiadomości z kosmosu

Kapsuła Orion NASA wraca na Ziemię po locie testowym na Księżyc |  Wiadomości z kosmosu

Bezzałogowa kapsuła rozpłynęła się po Oceanie Spokojnym, kończąc swoją historyczną 25-dniową misję.

Kapsuła NASA Orion zanurzyła się w Oceanie Spokojnym po wykonaniu lotu wokół Księżyca bez załogi, kończąc inauguracyjną misję programu księżycowego Artemis agencji kosmicznej USA 50 lat po ostatnim lądowaniu Apollo na Księżycu.

Kapsuła Orion w kształcie kropli gumy, przewożąca symulowaną załogę złożoną z trzech manekinów przymocowanych do czujników, zanurzyła się w oceanie o godzinie 9:40 czasu PST (17:40 GMT) w niedzielę u wybrzeży meksykańskiego półwyspu Baja California, dokonując ważnego pokazu. . Astronauci z Księżyca wrócą bezpiecznie na Ziemię.

Jego zejście spowodowało, że zanurzył się na 20 minut z prędkością 39 400 km / h (24 500 mil / h) w atmosferę ziemską, gdy porzucił moduł serwisowy, odsłaniając barierę termiczną, która osiągnęła szczytowe temperatury około 2760 ° C (5000 ° F).

„Od Tranquility Base przez Taurus-Littrow do spokojnych wód Oceanu Spokojnego zbliża się ostatni rozdział podróży NASA na Księżyc”, powiedział Rob Navias, komentator NASA, przemawiający w transmisji na żywo.

Powrót zakończył 25-dniową misję i nastąpił niecały tydzień po tym, jak Orion przeszedł 127 kilometrów (79 mil) nad Księżycem podczas przelotu obok Księżyca.

Około dwa tygodnie temu kapsuła osiągnęła najdalszy punkt w kosmosie, około 434 500 kilometrów (270 000 mil) od Ziemi.

Program będący następcą Apollo

Lot Oriona, który wystartował 16 listopada na nowej gigantycznej rakiecie księżycowej NASA z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, zapoczątkował program następcy Apollo, Artemidy.

Projekt, nazwany na cześć legendarnej siostry bliźniaczki Apollo, ma na celu powrót astronautów na powierzchnię Księżyca w tej dekadzie i ustanowienie tam trwałej bazy jako punktu wyjścia do przyszłej eksploracji Marsa przez ludzi.

Nieoczekiwanie powrót kapsuły miał miejsce w niedzielę, w 50. rocznicę lądowania Apollo 17 na Księżycu przez Gene’a Cernana i Harrisona Schmitta 11 grudnia 1972 roku.

Byli ostatnimi 12 astronautami NASA – wszyscy biali – którzy chodzili po Księżycu podczas łącznie sześciu misji Apollo rozpoczynających się w 1969 roku.

Powrót na Oriona to najważniejsza faza lotu Oriona, polegająca na sprawdzeniu, czy nowo zaprojektowana osłona termiczna wytrzyma tarcie atmosferyczne i bezpiecznie ochroni astronautów, którzy będą na pokładzie.

„To nasz cel numer jeden” — powiedział Mike Sarafin, kierownik misji Artemis I w NASA, na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu. „Na Ziemi nie ma żadnego obiektu odrzutowego ani termopowietrznego, który byłby w stanie odtworzyć hipersoniczny powrót z osłoną termiczną tej wielkości”.

Rakieta NASA Space Launch System unosi się wraz z kapsułą załogi Oriona podczas misji Artemis 1 bez załogi na Księżyc.
Chociaż na pokładzie Oriona nie było astronautów, poleciał dalej w kosmos niż jakikolwiek statek kosmiczny klasy załogi. [File: Joe Rimkus Jr./Reuters]

Następny lot planowany na 2024 rok

Chociaż nikogo nie było na pokładzie lotu testowego o wartości 4 miliardów dolarów, menedżerowie NASA byli chętni do zakończenia próby, zwłaszcza po wielu latach opóźnień lotów i niespokojnych budżetów.

Wycieki paliwa i tornada łącznie spowodowały dodatkowe opóźnienia późnym latem i jesienią.

Następny lot Oriona wokół Księżyca jest obecnie planowany na 2024 rok. W podróż wyruszy czterech astronautów. Po tym nastąpi dwuosobowe lądowanie na Księżycu już w 2025 roku.

Program ma po raz pierwszy wysłać kobietę i kolorową osobę na Księżyc.

Umieszczenie ludzi w następnym locie „doda emocji”, powiedział Nujoud Merancy, szef Biura Misji Eksploracyjnych NASA w Houston.

Nikt w moim życiu nie był na księżycu, prawda? Powiedziała. „Tak więc jest to eksploracja, o której marzy wielu z nas”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *