Lewica może wpłynąć na kolejny rząd Polski | NR

Lewica może wpłynąć na kolejny rząd Polski |  NR
Liderzy opozycji zbierają się podczas konferencji prasowej w Warszawie, 24 października 2023 r. (Omar Marks/Anatolu za pośrednictwem Getty Images)

Niedawne wybory w Polsce wygrała szeroka opozycja, obalając władców skrajnej prawicy. Lewicowa koalicja Levica ma nadzieję odegrać rolę wspierającą w następnym rządzie, musi jednak wykorzystać swoje wpływy, aby uniknąć niepowodzeń poprzednich neoliberalnych administracji.

Przez Roman Proszkowski / jakobin

Polska prodemokratyczna partia opozycyjna ostatecznie wygrywa wybory parlamentarne. Po podliczeniu wszystkich głosów centroprawicowy Sojusz Obywatelski, Chrześcijańsko-Demokratyczna Trzecia Droga i lewicowa Levia będą dysponować łącznie 248 z 460 głosów. Siedzenia Sto sześćdziesiąt pięć osób w Izbie Niższej (Sejmie) i Senacie.

Wydaje się, że jego zwycięstwo 15 października oznacza koniec rządów prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). W ciągu ośmiu lat polaryzacji autorytarne tendencje PiS nadwyrężyły stosunki Warszawy z UE i wzbudziły obawy o integralność demokratyczną państwa polskiego. Teraz naród czeka z zapartym tchem, co będzie dalej.

Rozmowy w sprawie utworzenia rządu mogą potrwać tygodnie, jeśli nie miesiące, a nowy rząd może pozwolić na powrót na stanowisko premiera byłego premiera Donalda Tuska. Jednak nad wszystkimi negocjacjami wisi prawo i sprawiedliwość. Choć PiS nie jest już u władzy, pozostaje największą partią z 35-proc. poparciem. W przypadku upadku koalicji prodemokratycznej lub przeprowadzenia nowych wyborów prawica może powrócić do władzy.

Ale ci po lewej stronie mają inne pytanie: czy Levica naprawdę będzie miała wpływ? Będzie to pierwsza od prawie osiemnastu lat grupa lewicowa, która wejdzie do polskiego rządu. Zrobi to jednak jako młodszy członek nowej, odmiennej ideologicznie koalicji rządzącej.

Tusk i jego partia – Platforma Obywatelska (PO), największe skrzydło koalicji wyborczej Sojuszu Obywatelskiego – rządzili już Polską jako wiarygodni neoliberałowie w latach 2007–2014. Jednak w ostatnich latach Tusk, PO i polscy wyborcy przesunęli się nieco na lewo w wielu kwestiach, w tym w zakresie praw osób LGBTQ, dostępu do aborcji i wydatków socjalnych.

Levika, koalicja liberalno-centrolewicowej Nowej Lewicy (Nova Levika) i socjaldemokratyczno-lewicowej Partii Razem Lewicy (Razem), stała na czele podobnych bitew. Wielu jej kandydatów i prominentów było mocno zaangażowanych w masowe protesty dotyczące praw do aborcji, co było odpowiedzią na podejmowane przez PiS i wybranych przez niego sędziów próby zniszczenia praw reprodukcyjnych, które w ostatnich latach wielokrotnie wstrząsały Polską. Inni byli jawnymi działaczami LGBTQ, a w parlamencie Sojusz Lewicy walczył o prawa pracownicze i większe wydatki socjalne.

Największą szansę Levicy na wywarcie wpływu na rząd Tuska mogą pojawić się w kwestiach, w których istnieje już szerokie porozumienie między stronami, takich jak edukacja czy rozdział kościoła od państwa.

Polscy nauczyciele sprzeciwiali się temu Wielokrotnie przeciwko praworządności i sprawiedliwości. Skargi obejmują niskie pensje, niewystarczające zasoby i zmiany w programie nauczania, które ich zdaniem mają na celu indoktrynację studentów, aby wspierali PiS. Sojusz Obywatelski , Trzeci sposób I Levica Powinni podnieść pensje nauczycieli o 20-30 proc. i zapewnić finansowanie oświaty powyżej pewnego procenta PKB Polski.

Popularne jest dążenie do zaprzestania finansowania przez państwo katolickich klas świeckich, w których pracują nauczyciele mianowani przez Kościół, ale których nauczają w szkołach publicznych. W ostatnich latach wzrasta liczba Polaków wyraził niezadowolenie Rozważają najściślejsze powiązania prawa i sprawiedliwości z Kościołem katolickim. W następstwie protestów aborcyjnych w Polsce i skandalów związanych z wykorzystywaniem seksualnym duchownych pojawiły się stanowcze wezwania do wyraźnego oddzielenia życia kościelnego od życia publicznego. W tej kwestii Sojusz Obywatelski, Trzecia Droga i Levica ponownie osiągnęły szerokie porozumienie.

Jeśli Levica stanie na czele Ministerstwa Edukacji, będzie nie tylko pracował nad realizacją propozycji opozycji, ale stanie się także twarzą tych wysiłków. To samo tyczy się mieszkań.

Jako drugorzędny partner koalicji Levica będzie brać na siebie współodpowiedzialność za niepowodzenia, tracąc jednocześnie uznanie społeczne dla swoich osiągnięć. Dzięki unikalnej tece ministerialnej spraw wewnętrznych Levica może wyraźnie i publicznie wpływać na politykę rządu.

Koalicja z własnymi osiągnięciami będzie miała także dodatkową korzyść w postaci wzmocnienia pozycji Levicy w kolejnych negocjacjach koalicyjnych w sprawie liberalizacji aborcji i praw LGBTQ.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *