Lublin, Europejska Stolica Młodzieży 2023

Lublin, Europejska Stolica Młodzieży 2023

polskie miasto Lublinie – około 170 kilometrów na południowy wschód od Warszawy – została wybrana Europejską Stolicą Młodzieży 2023.

Stolica skupiona jest wokół trzech osi: Młodzieżowe Miasto (działania projektowane przez „miasto” dla młodych ludzi), Młodzież dla Miasta (projekty i inicjatywy młodzieżowe) oraz Młodzież i Miasto (współpraca młodzieży z miastem); oraz będą miały rozbudowane programy z zakresu kultury, sportu, edukacji i rozwoju osobistego.

przez konwersję Lublin V.E Europejska Stolica Młodzieżyjest pierwszym miastem w Polsce, które zdobyło ten tytuł.

Położone w historycznym regionie Małopolski, jest dziewiątym co do wielkości miastem w kraju i jednym z jego największych ośrodków akademickich.

Czyniąc Lublin Europejską Stolicą Młodych, jest pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało ten tytuł

On Europejskie Forum Młodzieży Nadanie Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży w celu stworzenia przyjaznego miasta otwartego dla wszystkich, które będzie miejscem spotkań młodych ludzi z całej Polski i Europy, wspierając ich potrzeby, pomysły i marzenia. Miasta, w którym młodzi ludzie, bez względu na pochodzenie, światopogląd czy orientację seksualną, mają swoją przestrzeń. Miasta, w którym młodzi ludzie czują się jak w domu, a ich głos jest słyszany i doceniany.

Przygotowano bogaty i ciekawy program świąteczny, pełen wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych, dzięki którym każdy znajdzie dla siebie ciekawy powód do odwiedzenia tego miasta.

Lublin, między europejskim Wschodem a Zachodem

Lublin odegrał kluczową rolę w minionych stuleciach, będąc na skrzyżowaniu szlaków handlowych i dyplomatycznych między Europą Wschodnią i Zachodnią, czego dowodem jest wpisanie tekstu „Unia Lubelska” na listę Pamięć Świata UNESCO. W 1569 roku dwa państwa, Królestwo Polskie i Księstwo Litewskie, podpisały układ wyznaczający zasady europejskiej demokracji, wyprzedzający swoje czasy (zastąpienie unii personalnej monarchią elekcyjną, która odtąd rządziła królestwem dwóch stanów, przy pomocy Senatu i Parlamentu). Spacerując po Lublinie spotkamy świadków „Unii Lubelskiej”: L.N Kaplica Świętej Trójcy Lub pomnik poświęcony pamięci tego faktu historycznego.

Miasto Lublin od wieków znane jest jako miejsce tolerancji, w którym żyją obok siebie Żydzi i Rosjanie, protestanci i katolicy, czyli wszelkiego rodzaju narodowości i wyznania.

Na wzgórzu Zamkou stoi wieża obronna, symbol potwierdzający starożytne korzenie miasta. On Zamek Lubelski Jest siedzibą Muzeum Miejskiego. Stara część jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem w kraju.

Ratusz znajduje się w centrum Rynku, w otoczeniu XV-wiecznej zabudowy. Pod starą częścią znajduje się podziemna trasa turystyczna, która prowadzi nas przez niższe kondygnacje, będące właściwie dawnymi magazynami kupców.

Najbardziej reprezentacyjną ulicą Lublina jest bulwar Krakowskie Przydmice, ulubione miejsce spędzania wolnego czasu przez mieszkańców i turystów. Pełen kawiarni, piwnic ze sztuką i restauracji. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie zachwyca pięknem krajobrazów i bogactwem okazów: ponad 6000 gatunków roślin ze wszystkich stref klimatycznych świata. Skansen Wsi przechowuje i prezentuje unikatowe antyki wykonane z różnych konstrukcji drewnianych z różnych etnicznie regionów Lublina.

To także obowiązkowa pozycja dla podróżników zainteresowanych historią II wojny światowej: Nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku Znajduje się zaledwie cztery kilometry od centrum.

Spacer po Lublinie to prawdziwa gratka, zaczynając od Wieży Trójcy Świętej, skąd widać malowniczą starówkę miasta, która rozciąga się na wzgórzach Chowartek, Grodzisko, Zamkoy (zamek) i Staromyjski (stara część miasto).

Lublin odgrywał kluczową rolę w minionych stuleciach, będąc na skrzyżowaniu szlaków handlowych i dyplomatycznych między Europą Wschodnią i Zachodnią.

Lublin leży 150 km od Warszawy, a ze stolicy można do niego dojechać pociągiem i autobusem; Podróż samochodem trwa około 2 godzin 30 minut; Samolotem z niektórych europejskich miast.

Jedną z największych i najważniejszych imprez w mieście jest Festiwal Żonglerów (Festiwalu Sztuk Mistrzów), który odbywa się w sierpniu. To kolejny ukłon w stronę dziedzictwa miasta, tym razem w stronę powieści Czarnoksiężnik z Lublina autorstwa literackiego Nobla Isaaca Bichevisa Singera.

Lublin pierwszym polskim miastem z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023!

Europejskie Forum Młodzieży przyznało mu ten zaszczytny tytuł w uznaniu programu działania opartego na europejskich wartościach:

  • Włączenie do wspólnej decyzji w sprawie miasta,
  • równość
  • dostępność

polityka równych praw.

Ten symbol to wielki zaszczyt i wyjątkowo wielkie zobowiązanie. Lublin stara się być miastem otwartym i przyjaznym, definiującym potrzeby i aspiracje młodych ludzi. Miejscem, w którym słucha się i docenia młodych ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, ideologii, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.

Program Działania Miasta Lublin jako Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 koncentruje się na trzech obszarach tematycznych:

  • Miasto dla młodych – działania zaprojektowane przez „miasto” dla młodych
  • Młodzi dla Miasta – projekty/inicjatywy młodzieżowe
  • Młodzież i miasto: współpraca i partnerstwo między młodzieżą a „miastem” w planowaniu i realizacji wspólnych projektów.

Partnerstwo i praca zespołowa to jedne z najważniejszych efektów Młodzieżowej Stolicy Europy w Lublinie. To się dzieje naprawdę! To organizacja młodzieżowa Semper a Frente stworzyła inicjatywę ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Niezwykły sukces osiągnięto dzięki międzypokoleniowej współpracy!

Działania planowane są w trzech obszarach tematycznych: szeroko rozumiana partycypacja młodzieży, wsparcie, sport, kultura i edukacja na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim. Może to być lista otwarta.

Lublin – wzrost gospodarczy

Zajmuje pierwsze miejsce pod względem nakładów inwestycyjnych na mieszkańca, tysiące nowych firm, miejsca pracy, a także sukcesy w wykorzystaniu dostępnych środków na rozwój obszaru to tylko niektóre z atutów miasta. Wstępne dane gospodarcze pokazują znaczny wzrost gospodarczy Lublina w ostatniej dekadzie.

Lublin jest jednym z najatrakcyjniejszych miast miejskich do życia w Polsce

Administracja miasta wspiera ten pozytywny trend, czego dowodem są nowe inwestycje dużych międzynarodowych firm, a także koncesje przyznawane przez ekspertów branżowych, które dają miastu przykład skutecznych działań wspierających bezpośrednie inwestycje zagraniczne. .

Gospodarka Lublina opiera się na solidnym fundamencie wybranych na podstawie analiz eksperckich priorytetowych sektorów przemysłowych, których rozwój jest pożądany i aktywnie wspierany.

jakość życia

„Raport na temat głównych polskich miast: Lublin” PwC (2019) wyraźnie pokazuje, że Lublin jest jedną z najatrakcyjniejszych metropolii do życia w Polsce.

To, co wyróżnia Lublin na tle innych polskich miast, to poziom wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego, który przekracza średnią dla 12 miast o ponad 40%. To samo dotyczy liczby przedstawień teatralnych na tle pozostałych analizowanych stolic (powyżej średniej o ponad 50%). Lublin wyróżnia się również dużym udziałem wydatków inwestycyjnych w wydatkach miasta ogółem (14,9%), co plasuje Lublin na trzecim miejscu na 12 największych miast i jest jednym z liderów w kraju pod względem pozyskiwania funduszy unijnych.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *