Łukaszenka: Polska wzywa NATO do utworzenia systemu wsparcia logistycznego na granicy Białorusi

Łukaszenka: Polska wzywa NATO do utworzenia systemu wsparcia logistycznego na granicy Białorusi

https://mundo.sputniknews.com/20220117/lukashenko-polonia-pide-a-otan-emplazar-un-sistema-de-apoyo-logistico-en-la-frontera-de-bielorrusia-1120381055.html

contactosputniknews.com

+74956456601

MIA „Róża Sękotnia”

2022

Sputnik Mundo

contactosputniknews.com

+74956456601

MIA „Róża Sękotnia”

Aktualności

pl_ES

Sputnik Mundo

contactosputniknews.com

+74956456601

MIA „Róża Sękotnia”

https://cdnnmundo1.img.sputniknews.com/img/07e5/09/10/1116116021_160:0:2891:2048_1920x0_80_0_0_653251bf5729acff161b10c9

Sputnik Mundo

contactosputniknews.com

+74956456601

MIA „Róża Sękotnia”

Kryzys migracyjny między Polską, NATO, Białorusią, Białorusią a Polską, Ukrainą

Mińsk (Sputnik) – Białoruś Prezydent Aleksander Łukaszenko zapowiedział, że Polska zwróciła się do NATO o utrzymanie zastałego systemu wsparcia technicznego i logistycznego na granicach Białorusi.

Łukaszenkę cytowała agencja BELDA, mówiąc, że „Warszawa prosi Sojusz Atlantycki (…) o rozmieszczenie rozłożonego systemu wsparcia technicznego i logistycznego w regionie”.

Białoruski przywódca powiedział też, że stacjonowali już w Polsce i krajach bałtyckich Ponad 30 000 żołnierzy, sprzętu i broni.

„Według najnowszych danych prezydent podkreślił, że na granicy białoruskiej skoncentrowanych jest ponad 30 tys. żołnierzy, sprzętu i broni” – cytował Łukaszenkę agencja informacyjna Belda.

Ponadto w Polsce na rotacji przebywa 10 000 żołnierzy amerykańskich.

„Polska i kraje bałtyckie mają rotacyjnie od 8 do 10 tysięcy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych” – powiedział prezydent.

Kobiety, które wyemigrowały na Białoruś i do Polski - Sputnik World, 1920, 14.01.2022

Sytuacja na Białorusi uruchamia wnioski o uchodźcę w Polsce

Wzrost wojsk ukraińskich w pobliżu granicy

Łukaszenka przekonywał też, że Ukraina zwiększa swoją zbrojną obecność na granicy białorusko-ukraińskiej.

Według białoruskiej agencji państwowej Belda od listopada ubiegłego roku Ukraina stacjonuje na granicy białorusko-ukraińskiej około 10 tys. żołnierzy w ramach specjalnej operacji blokowania wjazdu migrantów z Białorusi.

„Innymi słowy, dynamika jest taka, że ​​grupa wojskowa się powiększa”. [de Ucrania] Na południowej granicy naszego kraju” – cytowano wypowiedź prezydenta Łukaszenki.

Białoruski prezydent przekonywał, że ukraińskie jednostki wojskowe gromadzące się na białoruskiej granicy składają się z „radykalnych nacjonalistów” „gorszych niż NATO”.

„Ukraina stale powiększa swoje siły i gromadzi jednostki bezpieczeństwa narodowego tworzone przez radykalnych nacjonalistów (…) pod fałszywym pretekstem, że będziemy walczyć z imigrantami” – powiedział.

Białoruski prezydent obiecał, że imigranci nie będą próbować przekraczać granicy na Ukrainę.

– Nie pojadą na Ukrainę. Rozumiemy to jasno – przekonywał Łukaszenka.

Flagi rosyjskie i ukraińskie - Sputnik World, 1920, 01.12.2022

Jakie jest tło strategii Zachodu konfrontacji Ukrainy z Rosją?

Budowa ogrodzenia granicznego

Pavel Solos, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział, że Polska nie wykluczyła możliwości próby przerwania ogrodzenia na granicy białoruskiej.

„Białoruskie siły bezpieczeństwa będą próbowały w jakiś sposób zdestabilizować sytuację (poprzez ogrodzenie)” – powiedział stacji radiowej Solosh Bolsky, podkreślając potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom na służbie. To być gwarantowane.

W ostatnich miesiącach Litwa, Łotwa i Polska potępiły lawinę nielegalnych przepraw z Białorusi i oskarżyły Mińsk o planowanie. Kryzys migracyjny W odpowiedzi na zachodnie sankcje.

Białoruscy urzędnicy zaprzeczyli tym zarzutom. Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko powiedział, że Mińsk odmawia ścigania nielegalnych imigrantów, ponieważ „nie ma pieniędzy ani siły” z powodu zachodnich sankcji.

Białoruska straż graniczna wielokrotnie potępiała przymusowe deportacje migrantów do granicy białoruskiej przez Łotwę, Litwę i Polskę.

W obliczu kryzysu migracyjnego Polska planuje do czerwca 2022 r. wybudować 186-kilometrowe i pięciometrowe ogrodzenie graniczne z Białorusią.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *