W tym tygodniu będziemy wybitnymi świadkami astronomicznego zjawiska, które nie powtórzy się za dziesięć lat. Mars ustawi się W opozycji do słońca i ziemi.
Astronomiczne wydarzenie będzie „najwyższej jakości” do 2033 roku, więc nabiera charakteru do oglądania. Kiedy to się stanie? Odbędzie się w najbliższy czwartek o 2:35. Najpierw pojawi się na wschodzie, w kierunku Andów, ao świcie ukryje się na zachodzie.
Do podziwiania zjawiska nie jest potrzebny żaden dodatkowy instrument, taki jak lornetka czy luneta (choć dają lepszy efekt), Można to zobaczyć gołym okiem.
Chociaż w czwartek będzie najlepszy dzień na obserwację Marsa, Przez cały grudzień można zobaczyć czerwoną planetę z czerwonawym odcieniem w gwiazdozbiorze Byka. Jego jasność umieściłaby go na czwartym miejscu pod względem jasności na niebie, ustępując jedynie Księżycowi, Wenus i Jowiszowi.
technicznie, Mars będzie znajdował się 4,5 minuty świetlnej od Ziemi lub 80 milionów km, z przeciwną wielkością -1,9 jasności. Ponieważ orbity planet są eliptyczne, nie wszystkie paradoksy są sobie równe. Najbardziej widoczne jak dotąd miało miejsce w 2003 r., kiedy Mars i Ziemia zbliżyły się do siebie najbliżej od 50 000 lat.
Juan Carlos Bumin, astronom Chilijska Fundacja Astronomicznawyjaśnia, że opozycja występuje, gdy Słońce, Ziemia i planeta ustawiają się w jednej linii poza orbitą Ziemi, „co oznacza, że jest to najbliższy punkt Ziemi i dlatego wydaje się nieco większy i jaśniejszy na niebie i jest widoczny przez całą noc .
Beamin tłumaczy, że choć z naukowego punktu widzenia nie daje to większych korzyści, to „jest to głównie opcja, żeby móc ją lepiej obserwować przez teleskop i robić zdjęcia tej planety”. Najlepszym terminem byłby grudzień W szczególności cały ten tydzień jest najjaśniejszy na niebie, w pobliżu gwiazdozbioru Byka.
Natalia Inostroza, dyrektor Wydziału Astrochemii Jądra i Astrofizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Iowa niezależna uczelniaWyjaśnij to temu programowi Półksiężyc będzie mu towarzyszył. „Czerwoną planetę będziemy mogli podziwiać jaśniej niż kiedykolwiek w gwiazdozbiorze Byka. Od zachodu słońca zacznie być widoczny, a jego największą wspaniałość można docenić o północy.
Tym, co czyni ten moment wyjątkowym, jest to, że Mars otrzyma najwięcej światła słonecznego w roku, co sprawia, że wydaje się większy i bardziej widoczny. „To moment, w którym następuje 'peryhelium’, czyli moment minimalnej odległości eliptycznej orbity między Ziemią a planetą. Jasność, którą szacujemy z planety, zależy od powierzchni planety, jej składu chemicznego, odległość od Słońca, jego położenie w układzie, a w niektórych przypadkach kształt ciała niebieskiego” – dodaje inostroza.
opozycja Marsa Występują co 26 miesięcy (nieco ponad dwa lata), ponieważ w tym okresie Ziemia dociera do Marsa w kosmosie, biorąc pod uwagę różnicę prędkości między nimi.
Podgatunek cyjanobakterii został zidentyfikowany jako najwyraźniej najlepiej nadający się do wykorzystania w biologicznym systemie podtrzymywania życia, który pozwoliłby ludziom przetrwać na Marsie.
za pierwszą łajbę, Surowe środowisko Czerwonej Planety Wydaje się, że zawiera niewiele użytecznych zasobów dla systemu podtrzymywania życia lub produkcji żywności. Ale atmosfera bogata w węgiel (95%), który zawiera azot, oraz gleba regolitowa bogata w żelazo i mnóstwo innych metali i minerałów, są odpowiednie dla tak żywotnych procesów, a kluczem są sinice.
Na ziemi często pojawiają się jako irytujące niebiesko-zielone algi, które psują letnią zabawę w kąpieli. W kontekście Marsa można ich określić mianem mistrzów przetrwania. Żywią się marsjańskim pyłem i atmosferą, a dzięki zdolności do fotosyntezy niektóre mikroorganizmy z tej gromady mogą wytwarzać tlen i tworzyć biomasę, która może służyć wielu celom, w tym produkcji żywności.
Kiedy ludzie idą do Marsie, będziemy musieli dostarczyć im duże ilości materiałów eksploatacyjnychJedzenie, woda, tlen i czasem lekarstwa. A jeśli nasza egzystencja ma być zrównoważona, nie wszystko może pochodzić z ziemi, kosztów i ryzyka”. „Byłoby bardzo wysokie”, powiedział. Cyprien Verseux, lider i dyrektor zespołu badawczego Laboratorium Mikrobiologii Stosowanej w Przestrzeni Kosmicznej Centrum Stosowanej Technologii Kosmicznej i Mikrograwitacji Uniwersytetu w Bremie. Wyniki tego badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Applied and Environmental Microbiology.
Podejście do projektowania systemu podtrzymywania życia opartego na sinicach nie jest nowością w badaniach eksploracji kosmosu. Postęp w tej dziedzinie został jednak zahamowany.Albo dlatego, że nie mają wspólnej typowej bakterii: rodzina cyjanobakterii obejmuje tysiące gatunków. Ciprian Versailles i współpracownicy teraz Szczep sinic Anabaena sp. PCC 7938 jest bardzo obiecujący dla systemu Wspieranie życia na Marsie.
Verseux wyjaśnia, w jaki sposób doszli do ustaleń: „Najpierw wybraliśmy kilka szczepów cyjanobakterii w oparciu o już dostępną wiedzę. L.Następnie szukaliśmy informacji na temat genomowego DNA tych szczepów i ostatecznie porównaliśmy je w serii eksperymentów w laboratorium”.
Krótko mówiąc, mieliśmy dwa zestawy kryteriów: pierwszy dotyczył możliwości Cyjanobakterie żywią się zasobami dostępnymi na Marsie. Drugi dotyczył ich zdolności do wspierania wzrostu innych organizmów, takich jak rośliny jadalne i inne bakterie, co byłoby bardzo cenne. Ale nie mógł bezpośrednio korzystać z zasobów Marsa.
W tym ostatnim przypadku zespołowi udało się między innymi wyhodować rzęsę wodną jako bogatą w składniki odżywcze roślinę szczytową, wykorzystując jako jedyny surowiec ekstrakty z niebieskiej biomasy bakteryjnej.
„Ta roślina rośnie bardzo szybko i jest całkowicie jadalna, co czyni ją doskonałym kandydatem do uprawy na Marsie. Dla zabawy wyizolowaliśmy rzęsę ze strumienia w ogrodzie krajobrazowym w Bremie” – powiedział. Tiago Ramalho, także naukowiec i starszy autor badania.
„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji.”