Niektóre z najstarszych szczątków współczesnych ludzi na świecie są znacznie starsze, niż sądzili naukowcy.
Szczątki, znane jako Omo I, znaleziono w południowo-zachodniej Etiopii pod koniec lat 60. XX wieku. Naukowcy odkryli fragmenty kości i czaszki z najstarszych szczątków Homo sapiens.
Wstępne badania sugerowały, że ma około 200 000 lat, ale nowe badania pokazują, że szczątki mają co najmniej 230 000 lat. Badanie zostało zrecenzowane Opublikowano w Nature w środę.
W ciągu czterech lat zespół międzynarodowych naukowców podjął próbę datowania wszystkich głównych erupcji wulkanicznych w Etiopii w Afryce Wschodniej. Celine Vidal, wulkanolog z University of Cambridge i główny autor badań, powiedziała, że skamieliny znajdowały się pod grubą warstwą popiołu wulkanicznego, ale jak dotąd przy użyciu technik radiometrycznych popiół był „bardzo drobnoziarnisty”. Jeśli erupcje wulkanów można by dokładnie datować, tak samo byłoby z szczątkami.
Zespół pobrał z tego miejsca „odciski palców”: próbki skał z osadów wulkanicznych o rozmiarach poniżej milimetra.
„Każda erupcja ma swój własny ślad – swoją ewolucyjną historię pod powierzchnią, która jest determinowana ścieżką, którą podążała magma” Vidal powiedział w oświadczeniu. „Po rozbiciu skały można uwolnić zawarte w niej minerały, a następnie datować je i określić sygnaturę chemiczną szkła wulkanicznego, które łączy minerały”.
Analiza wykazała, że próbki są powiązane z erupcją wulkanu Shala oddalonego o około 250 mil, który jest obecnie najgłębszym jeziorem i największym kraterem w Etiopii. Według naukowców z Oregon State University. Erupcja wulkanu miała miejsce 230 000 lat temu.
Jaskinia daje wskazówki ludzkości: 200 000-letnie szczątki współczesnego człowieka znalezione na Syberii
Smok Si: Konserwatorzy odkrywają skamielinę „morskiego smoka”, największego w Anglii
Chociaż w Afryce znaleziono ślady wcześniejszych form ludzkich, takie jak: liczące 3,66 miliona lat ślady dwóch wczesnych gatunków ludzkichAurelien Monnier z Musée des hommes w Paryżu i współautor artykułu powiedział, że Omo I miał „niewątpliwe cechy współczesnego człowieka”, takie jak czaszka i długi, kulisty podbródek.
Nie ma pewności, kiedy na Ziemi pojawili się współcześni ludzie. skamieniałości Został znaleziony na Saharze w 2017 roku i miał ponad 300 000 lat, Ale Munir powiedział Reuterowi Skamieniałości „nie mają niektórych kluczowych cech morfologicznych, które definiują nasz gatunek”, więc pojawiają się pytania, czy są spokrewnione ze współczesnymi ludźmi, czy z innymi gatunkami spokrewnionymi z ludźmi.
„Docenienie nowej historii de facto czyni go najstarszym niekwestionowanym Homo sapiens w Afryce” – powiedział Monnier.
Vidal powiedziała, że była „naprawdę podekscytowana”, gdy dowiedziała się, że szczątki są znacznie starsze niż sądzono – od późnego środkowego plejstocenu, zanim Homo sapiens zaczął rozprzestrzeniać się z Afryki.
Chociaż znaleziska w Etiopii wskazują na szacowany wiek skamieniałości, możliwe jest, że szczątki są znacznie starsze niż 230 000 lat.
„Nasze podejście kryminalistyczne zapewnia nową dolną granicę wieku Homo sapiens w Afryce Wschodniej, ale wyzwaniem pozostaje zapewnienie górnej granicy wieku dla ich pleców, co powszechnie uważa się, że miało miejsce w tym regionie” – powiedziała Kristen Lin. . , chronogeolog Cambridge i współautor. „Możliwe, że nowe odkrycia i nowe badania mogą przedłużyć życie naszego gatunku w czasie”.
Obserwuj Jordana Mendozę na Twitterze: @ jordan_mendoza5..
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”