Najwyższy Sąd Unii Europejskiej orzekł, że reforma sądownictwa w Polsce narusza konstytucję tego organu

Najwyższy Sąd Unii Europejskiej orzekł, że reforma sądownictwa w Polsce narusza konstytucję tego organu

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (c) bierze udział w Paradzie Niepodległości w Warszawie 11 listopada 2022 r. afp_tickers

Ta treść została opublikowana 05.06.2023 – 14:17


(AFP)

Wprowadzona w Polsce w 2019 r. reforma sądownictwa, skupiająca się na postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów, naruszyła obowiązujące w Unii Europejskiej (UE) prawo – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Zdaniem TSUE, najwyższego sądu systemu sądownictwa Unii Europejskiej, polska reforma jest niezgodna z obowiązującym prawem, ponieważ niezawisłość i bezstronność sędziów nie są zagwarantowane, i zgodził się z podziałem administracyjnym Komisji Europejskiej. UE

Wprowadzona w Polsce reforma zakłada izbę dyscyplinarną, która zdaniem Komisji może służyć do wywierania presji na sędziach.

Zdaniem TSUE ta izba regulacyjna „nie spełnia wymogów niezależności i bezstronności”.

Po zapoznaniu się z wyrokiem TSUE europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że jest to „ważny dzień dla przywrócenia niezależnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.

Opierając się na wyroku, dodał: „Prawo o sądownictwie musi zostać zreformowane. Wzywam polskie władze do pełnego wykonania tego orzeczenia”.

Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potępił wyrok, nazywając sąd „skorumpowanym”.

Minister, który jest prokuratorem generalnym, skrytykował orzeczenie, mówiąc, że „nie zostało napisane przez sędziów, ale przez polityków” i „złamało traktaty”.

Ich wyroki pisane były podczas polowań i biesiad przy winie – dodał Giobro, przedstawiciel skrajnie antyeuropejskiego skrzydła polskiego rządu, cytowany przez agencję PAP.

W 2021 r. Komisja Europejska uzyskała sądową zgodę na nałożenie na Polskę kary w wysokości miliona euro dziennie do czasu zaprzestania działalności kontrowersyjnej izby regulacyjnej. Do tej pory kary te przekroczyły już 550 mln euro.

Wyrok TSUE znosi sankcję finansową od 5 czerwca, ale Polska nadal musi spłacić należną kwotę.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *