Szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) będzie ni mniej, ni więcej tylko punktem zwrotnym, przed którym wiele spraw, których nie można odkładać, zostanie już rozwiązanych. NATO stało się lojalną równowagą, która z kolei w dużej mierze zadecyduje o przebiegu wydarzeń w rodzącej się wojnie regionalnej między Rosją a Ukrainą. Dla NATO, które od co najmniej 30 lat nie znalazło odpowiednich scenariuszy swojej skuteczności, cała organizacja powinna celebrować tę wiodącą rolę, która praktycznie oznacza odrodzenie z popiołów. Dziś jest najważniejszą radą w sprawach wojskowych, aw kolejnych miesiącach wchłonie jeszcze większe zdolności, tworząc prawdziwy klin władzy.
Po pierwsze, istnieje pilna potrzeba jak najszybszej integracji Ukrainy, pomimo bardzo, bardzo delikatnych strategicznych implikacji tej sytuacji. Pomimo pilnej potrzeby osiągnięcia takiego celu, jak wielokrotnie powtarzał sam Zełenski, istnieje kontrola, którą zarządza sam system, nie pozostawiając Ukrainy bezbronnej. Oczywiście należy podkreślić, że zawsze będzie można narzekać ze strony tego kraju na niewystarczające wsparcie, zwłaszcza w sytuacji, gdy niepokoje i niedostatek wojny narastają każdego dnia. W tym momencie wydaje się, że organizacja nie spieszy się z poparciem wejścia Ukrainy do planu strategicznego, który nie ma na celu bezpośredniego naruszenia byłego Związku Radzieckiego. Być może sprawa zostanie starannie odroczona, dopóki nie będzie bardziej przychylna i zaspokojony zostanie rosyjski gniew. Ale w najbliższej przyszłości nie oczekuje się wezwania pomocy do zaatakowanego kraju.
mur obronny
Nie można zignorować faktu, że Finlandia przystąpiła do Zachodniego Sojuszu Obronnego bez większych komplikacji, a włączenie Szwecji do takiego systemu w przyszłości stanowiłoby skuteczną barierę. . Z tego powodu, po tureckim oporze wkroczenia do Szwecji, przyszła aneksja tego kraju będzie ruchem szachowym, który uniemożliwi Rosji poruszanie się z terytorialną niezależnością, a nie znalezienie siatki punktów z broni i miejsc. Wojska mogą być mobilizowane łatwiej i przy wsparciu międzynarodowym. Szwedzka siła militarna nie jest mała, z wielkim postępem technologicznym zastosowanym do działań wojennych. Nie wspominając już o zgromadzeniu ponad 38 000 wykwalifikowanych żołnierzy i własnych siłach powietrznych. Szwecja z łatwością wejdzie do całej społeczności.
Ale najbardziej niezwykła rzecz sięga początków tych linii i wskazuje, jak ważne stało się NATO z powodu niedawnej wojny. W zasadzie jeszcze kilka lat temu w takim systemie istniały kwestie finansowe, prawne i przywódcze, których skutki będą teraz praktycznie określać zasady dla całej Europy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że tonem uzgodnionym w Wilnie byłoby uniknięcie konfliktu zbrojnego między krajami przez dziesięciolecia. Różne układy, które pośredniczą w starciu sił między wojskiem a dyplomatami, będą na stole i z pewnością będą miały jeden główny cel: uniknięcie rosyjskiego nastawienia ekspansjonistycznego na cały Bałtyk, a nawet na kraje takie jak Polska. Unia i siła osiągnięte przez NATO są bardziej widoczne i namacalne niż kiedykolwiek wcześniej. Ale podobnie, ciągłość strategii i podejmowania decyzji doprowadziła Jensa Stoltenberga do ogłoszenia, że pozostanie na czele przez co najmniej rok, mimo że wielu ubiegało się o stanowisko sekretarza generalnego organizacji.
Na Litwie możemy zobaczyć, czy świat jest w stanie ugasić pożary wyniszczającej wojny, nad którą dziś opłakujemy.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”