Nigeria, Kenia i Liban przodują na świecie pod względem liczby katolików, którzy uczęszczają na niedzielną Mszę św. lub najczęściej. Według World Values Survey (WVS) analizowanego przez Centre for Applied Research in the Apostolat (CARA) na Uniwersytecie Georgetown (USA), na kolejnych miejscach plasują się Filipiny, Kolumbia, Polska i Ekwador.
Nigeria jest najbardziej zaludnionym krajem na kontynencie afrykańskim, z populacją 210 milionów, z czego około 16 procent, czyli 33 miliony, to katolicy. W Kenii, liczącej 42,9 mln mieszkańców, katolicy stanowią 32,3% (około 16 mln). Liban, który zajmuje trzecie miejsce, liczy 6,67 mln mieszkańców, z czego 2,1 mln to katolicy.
Kraje przodujące w rankingach katolików, którzy uczęszczają na niedzielne Msze św. lub często (Nigeria, 94%, Kenia, 73% i Liban, 69%) Badanie światowych wartości (WVS) w swojej siódmej fali (począwszy od lat 80.), był rozpowszechniany i analizowany Dziewiętnaście sześćdziesiąt czteryBlog badawczy Centrum Badawcze CARA GeorgetownZ danymi z 36 krajów o dużej populacji katolików.
Badanie nie obejmuje takich krajów jak Demokratyczna Republika Konga, zamieszkana przez 90 milionów ludzi, z czego ponad połowa to chrześcijanie, oraz Uganda, gdzie niedawno odwiedził papież Franciszek, gdzie katolicy stanowią 47 proc. Ponad 17 milionów, 47 procent z 36,4 milionów w kraju.
Grupa 2: Filipiny, Kolumbia, Polska, Ekwador…
Następną grupą krajów, w których co tydzień co najmniej połowa katolików (50% lub więcej) uczestniczy w Eucharystii, są Filipiny (56%), Kolumbia (54%), Polska (52%) i Ekwador (50%). .)
Na przykład we Włoszech jest teraz blok, w którym co tydzień mniej niż połowa, ale co najmniej jedna trzecia uczestniczy we Mszy św. Są to Bośnia i Hercegowina (48%), Meksyk (47%), Nikaragua (45%), Boliwia (42%), Słowacja (40%), Włochy (34%) i Peru (33%).
Od trzech dziesiątych do jednej czwartej katolików co tydzień uczestniczy we Mszy św. w Wenezueli (30%), Albanii (29%), Hiszpanii (27%), Chorwacji (27%), Nowej Zelandii (25%) i Wielkiej Brytanii. (25%).
Według badania CARA i WVS około 24% katolików w Stanach Zjednoczonych uczestniczyło we Mszy św. co tydzień lub częściej przed pandemią Covid-19 w 2019 roku.
W nowszej ankiecie przeprowadzonej przez te same organizacje 17% dorosłych katolików w Ameryce zgłosiło tak częste uczestnictwo we Mszy św., podczas gdy 5% oglądało Mszę w Internecie lub w domu w telewizji.
Inne kraje, w których katolicy uczęszczają na msze, to Węgry (24%), Słowenia (24%), Urugwaj (23%), Australia (21%), Argentyna (21%), Portugalia (20%), Czechy. Republika (20%) i Austria (17%).
Najniższe poziomy tygodniowej frekwencji odnotowano na Litwie (16%), Niemczech (14%), Kanadzie (14%), Łotwie (11%), Szwajcarii (11%) i Brazylii (8%). , Francji (8%) i Holandii (7%).
Ci, którzy uważają się za religijnych
W raporcie zauważono, że im więcej katolików w danym kraju, tym częściej uczestniczą oni we Mszy św. Jednak nie ma silnej korelacji między liczbą osób, które identyfikują się jako „religijni” katolicy, a częstym uczęszczaniem na msze. Konkretnie, w ankiecie WVS pytano respondentów: „Niezależnie od tego, czy chodzisz do kościoła, czy nie, czy powiedziałbyś, że jesteś osobą religijną…: osobą religijną, niereligijną, ateistą lub nie wiem”.
Kraje o ścisłych korelacjach między odpowiedziami na oba pytania to Holandia, Argentyna, Ekwador, Filipiny, Kenia i Nigeria.
Ale w wielu krajach tak nie jest. Na przykład frekwencja na mszach jest stosunkowo wysoka w Libanie, ale odsetek katolików, którzy uważają się za religijnych, jest znacznie niższy niż w innych krajach. Dziewięćdziesiąt siedem procent katolików w Urugwaju uważa się za religijnych, ale tylko 23% katolików uczestniczy we Mszy raz w tygodniu lub często.
Oprócz Urugwaju, gdzie katolicy „najczęściej uważają się za religijnych”, odnotowano w badaniu Nigerię (95%), Albanię (94%), Słowację (93%), Czechy (92%) i Włochy (92%). i Litwa (92%), Kenia (92%), Kolumbia (92%), Boliwia (91%) i Polska (90%).
Ponad trzy czwarte, ale mniej niż dziewięciu na dziesięciu katolików uważa się za religijnych w następujących krajach: Chorwacja (88%), Bośnia i Hercegowina (88%), Słowenia (87%), Węgry (86%), Portugalia (85%) %), Łotwa (85%), Peru (84%), Filipiny (83%), Ekwador (82%), Brazylia (82%), Argentyna (79%), Holandia (78%), Meksyk (77%) %) i Nikaragua (76%).).
Za tą grupą stoją katolicy w USA, a 74% identyfikuje się jako religijni. Za Stanami Zjednoczonymi plasują się Francja (72%), Austria (69%), Australia (67%), Hiszpania (67%), Niemcy (65%), Szwajcaria (63%), Liban (62%), Wielka Brytania ( 59%).), Wenezueli (57%), Kanady (55%) i Nowej Zelandii (55%).
Według raportu katolicy w Stanach Zjednoczonych i Francji są bardzo podobni (odpowiednio 74% i 72%) w identyfikowaniu się jako osoby religijne. Tylko 8% katolików we Francji uczestniczy we Mszy raz w tygodniu, w porównaniu do 17% w USA (i 24% co tydzień przed pandemią).
Czynnik ekonomiczny
Jest jeszcze trzeci czynnik, o którym wspomina raport, a mianowicie PKB per capita (produkt krajowy brutto, bogactwo narodowe). Frekwencja masowa gwałtownie spada, gdy PKB na mieszkańca wzrasta powyżej 10 000 USD, a spadek ten spowalnia, gdy PKB na mieszkańca nadal rośnie.
Religia ma bardzo liniowy, choć słaby, związek z PKB na mieszkańca. Istnieje duża grupa krajów o PKB na mieszkańca poniżej 25 000 USD, w których odsetek katolików, którzy identyfikują się jako religijni, jest najwyższy.
„W krajach o wysokich dochodach religijność spada” – mówią CARA i WVS. Szwajcaria ma najniższą tygodniową frekwencję na mszach i najmniejszą liczbę samookreślających się katolików pod względem PKB na mieszkańca spośród badanych krajów.
W tej próbie mniejszych krajów „możemy założyć, że katolicyzm jest silniejszy w tak zwanych krajach rozwijających się, gdzie PKB na mieszkańca jest niski, podczas gdy wydaje się, że spada w bogatych krajach rozwiniętych” – czytamy w raporcie. Dokładne mechanizmy związane ze wzrostem gospodarczym i bogactwem, które wpływają na udział katolików w wierze i identyfikację religijną, pozostają niejasne. Czymkolwiek są, są ważne” – konkluduje praca.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”