Orbiter słoneczny rejestruje blask Wenus podczas bliskiego przejścia najgroźniejszej planety w naszym Układzie Słonecznym

Orbiter słoneczny rejestruje blask Wenus podczas bliskiego przejścia najgroźniejszej planety w naszym Układzie Słonecznym
Orbiter słoneczny rejestruje blask Wenus

Migawki Wenus wykonane przez Heliosphere Orbital Photographer na pokładzie Europejskiej Agencji Kosmicznej/NASA Solar Orbiter. Źródło: ESA/NASA/NRL/SoloHI/Phillip Hess

9 sierpnia 2021 r. Europejska Agencja Kosmiczna /NASASonda Solar Orbiter przeszła 4967 mil (7995 km) od powierzchni planety Wenus. W dniach poprzedzających to podejście teleskop Solar Orbiter Heliospheric Imager (SoloHI) uchwycił ten jasny obraz planety.

Zdjęcia pokazują Wenus zbliżającą się z lewej strony, podczas gdy Słońce jest daleko od kamery w prawym górnym rogu. Nocna strona planety, część ukryta przed słońcem, ma postać ciemnego półkola otoczonego jasnym sierpem światła – blaskiem niewiarygodnie nasłonecznionej strony Wenus.

„Idealnie bylibyśmy w stanie rozpoznać niektóre cechy nocnej strony planety, ale było wiele sygnałów ze strony dziennej”. „Na zdjęciach widoczny jest tylko mały fragment strony dziennej, ale odbija ona wystarczająco dużo światła słonecznego, aby stworzyć jasny sierp i promienie dyfrakcyjne, które wydają się pochodzić z powierzchni” – powiedział Philip Hess, astrofizyk z Naval Research Laboratory w Waszyngtonie. , DC

Dwie jasne gwiazdy również pojawiają się w tle na początku sekwencji, zanim zostaną przesłonięte przez planetę. Skrajnie po prawej stronie znajduje się Omicron Tauri, a powyżej i po lewej Xi Tauri, który w rzeczywistości jest systemem czterogwiazdkowym. Oba są częścią konstelacji Byka.

Był to drugi przelot obok Wenus przez Solar Orbiter, z przelotem obok Ziemi w listopadzie 2021 r. i sześcioma kolejnymi lotami na Wenus w latach 2022–2030. Statek kosmiczny wykorzystuje grawitację Wenus, aby zbliżyć ją do Słońca i przechylić jej orbitę, powodując jej oscylacje zarówno w górę, jak i na zewnątrz. Jak „patrzenie w dół” na słońce. Z tego punktu widzenia Solar Orbiter w końcu wykona pierwsze zdjęcia biegunów północnego i południowego Słońca.

10 sierpnia, zaledwie dzień później, misja BepiColombo Europejskiej Agencji Kosmicznej i Japan Aerospace Exploration Agency przeleciała w pobliżu Wenus. Dowiedz się więcej o lataniu podwójnym i zobacz zdjęcia BepiColombo w relacji Europejskiej Agencji Kosmicznej z wydarzenia.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *