Uważa się, że kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz Polska są przyczyną niestabilności w Europie Wschodniej. Inwazja Rosji na Ukrainę Domaga się zmian w polityce bezpieczeństwa NATO. Na spotkaniu w Rydze w ten piątek ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów dyskutowali o potrzebie „wzmocnienia i rozszerzenia stałej obecności sił NATO we wschodniej części sił NATO”. Według raportu Ministerstwa Łotwy. Dyplomatyczni liderzy regionu będą zabiegać o to wzmocnienie na szczycie w Madrycie w czerwcu przyszłego roku. Postrzegają to jako zagrożenie ze strony sąsiedniej Rosji, a ruch może być postrzegany jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.
Gdy minister Edgars Rinkēvičs wraz ze swoimi kolegami wystąpił przed prasą, Łotysz powiedział: „Zmiany w obecnej sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie wymagają zmiany polityki prewencyjnej i obronnej NATO”. „Chcemy stałej obecności NATO w krajach bałtyckich i Polsce, abyśmy mogli przeciwdziałać wszelkim zagrożeniom ze strony Rosji i Białorusi oraz chronić każdy centymetr naszego terytorium” – dodał.
Z przodu Rosja anektowała Krym nielegalnie w 2014 rokuNATO zapewnia, że nie ma zamiaru stacjonowania wojsk we wschodniej części sojuszu. Na szczycie w Warszawie w 2016 roku organizacja zdecydowała jednak, że Wzmocnij swoją obecność A w 2017 roku utworzyły cztery grupy wojenne w krajach bałtyckich i Polsce. Państwa członkowskie NATO szukały formuły, która nie naruszałaby umów z Rosją” Równowaga nie jest stała, jest wirująca.
Krajom bałtyckim i Polsce przypomina się wniosek, który planują złożyć w czerwcu Zostały wydane już w 2015 roku, Pojawia się w czasie wysokiego napięcia w stosunkach Moskwy z aliantami. Rosja zagroziła też rozmieszczeniem broni jądrowej w pobliżu Bałtyku. Jeśli Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO.
Łotewski minister obrony Artis Paprix ogłosił niedawno, że szuka miejsca na organizację drugiej międzynarodowej bazy wojskowej w celu rozszerzenia obecności NATO. Obecnie w największej bazie wojskowej na Łotwie, na północ od Rygi, znajduje się specjalny batalion NATO liczący 1500 żołnierzy, niedawno wzmocniony 750 duńskimi żołnierzami.
Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.
Rinkēvičs wraz z Evą-Marią Liimets z Estonii; Gabrielius Landsbergis z Litwy i Zbigniew Rau z Polski dyskutowali dziś rano o tym, jak pomóc Ukrainie i uzgodnili potrzebę dalszego wysyłania broni. Uważali też, że sankcje wobec Rosji należy wzmocnić bardziej restrykcyjnymi środkami w sektorze energetycznym. W tym obszarze potwierdzili swoje zaangażowanie w dalszą współpracę na rzecz uniezależnienia rosyjskich zasobów energetycznych.
Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y ŚwiergotLub w środku Nasz cotygodniowy biuletyn.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”