Pierwszy samolot odlatuje dziś wieczorem z Argentyny do Polski, aby pomóc ukraińskim uchodźcom

Pierwszy samolot odlatuje dziś wieczorem z Argentyny do Polski, aby pomóc ukraińskim uchodźcom
Członkowie Białych Hełmów przygotowują przesyłkę z pomocą humanitarną, która dziś wieczorem zostanie wysłana do Polski
Członkowie Białych Hełmów przygotowują przesyłkę z pomocą humanitarną, która dziś wieczorem zostanie wysłana do Polski

Pierwszy samolot z pomocą humanitarną dla ukraińskich uchodźców wyleci dziś wieczorem z Ezeizy do Polski. Obejmie dwie i pół tony materiałów przekazanych przez Białe Hełmy społeczności ukraińskiej w Argentynie.

Wysyłane przesyłki obejmują m.in. niezbędne dostawy pomocy, 780 koców w różnych rozmiarach; 130 łóżeczek dziecięcych i 100 w pełni wyposażonych apteczek. Materiał ten jest odpowiedzią na konsultacje przygotowywane z Argentyny dla władz ukraińskich i polskich w sprawie potrzeb uchodźców w tym czasie.

Samolot Aerolíneas Argentinas 1302 wystartuje o 23:30 i uda się na lotnisko w Miami w Stanach Zjednoczonych. Tam kolejnym samolotem polskich linii lotniczych LOT dostawy zostaną przetransportowane na terytorium Polski. Według argentyńskiego MSZ te pierwsze przesyłki opuszczające Argentynę w poniedziałek 21 maja trafią do Państwowej Agencji Rezerw Strategicznych w Polsce, podmiotu zajmującego się logistyką darowizn międzynarodowych.

Przesyłka zawiera koce, łóżeczka i kompletne apteczki
Przesyłka zawiera koce, łóżeczka i kompletne apteczki

Białe Hełmy – organ argentyńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych kierowany przez Santiago Cafiero – wraz ze społecznością ukraińską w Argentynie zebrały dużą część tej przesyłki, aby pomóc uchodźcom, ofiarom wojny na terytorium Ukrainy. Szacuje się, że od początku wojny z Ukrainy wyjechało ponad trzy miliony osób, uciekając do sąsiednich krajów, takich jak Polska, Rumunia czy Mołdawia.

Z tego powodu pod drzwiami ambasady kraju zaatakowanego przez wojska rosyjskie 24 lutego w dzielnicy Palermo (Oleros 2169) mieszkańcy zostali wezwani na kilka dni do przekazania materiałów otrzymanych w ukraińskiej katedrze katolickiej „Santa Maria del Patrosinho”, z siedzibą pod adresem 3960 Ramon El Falcon Street, Flores.

Pomoc humanitarna dla organizacji kierowanej przez Sabinę Frederik jest już w terminalu eksportu ładunków na lotnisku Pistarini. Sformułowanie tej pracy zaplanowano podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek 14 marca pomiędzy Prezydentem Białych Hełmów, władzami Ambasady Ukrainy w Argentynie oraz władzami Związku Gmin Ukraińskich, które również aktywnie współpracowały w zbieraniu funduszy. . Będą też nadal otrzymywać pomoc z Ambasady Ukrainy. Proszą o niepsującą się żywność, karmę dla zwierząt, pieluchy, żywność dla niemowląt i artykuły pierwszej pomocy, takie jak alkohol, gaza, nadtlenek wodoru i inne leki.

Sabina Frederick, kierująca Białymi Hełmami, koordynowała pomoc humanitarną dla ukraińskich uchodźców
Sabina Frederick, kierująca Białymi Hełmami, koordynowała pomoc humanitarną dla ukraińskich uchodźców

Na początku miesiąca do Polski przyjechała delegacja Białych Hełmów. Siedmiu członków zespołu kierowanych przez Esteban ChallaW piątek 4 marca przybył do stolicy Polski, Warszawy. Pierwszą czynnością było spotkanie z ambasadorem Argentyny w tym kraju, Anna Maria Ramirez. Za jego pomocą przeanalizowali sytuację konfliktu zbrojnego: rosyjskiego ataku na elektrownię atomową w Zaporożu, który Organizacja Narodów Zjednoczonych nazwała „nie do przyjęcia i skrajnie nieodpowiedzialną”; Na oskarżenie sił ukraińskich Prezydent Rosji Władimir Putin Złamanie zawieszenia broni i zatrzymanie ewakuacji ludności cywilnej z oblężonego miasta Mariupol.

Wśród głównych działań, jakie prowadzili, była pomoc uciekającym z Ukrainy Argentyńczykom, których liczba do tej pory wyniosła 110. Współpracowali także z ambasador Eleną Mikosińską, która 24 lutego wraz z córką i konsulem Youssefem Sabrem została zmuszona do opuszczenia siedziba dyplomatyczna w stolicy ukraińskiego Kijowa ze względu na intensywność bombardowań.

W tym samym czasie Białe Hełmy zbierały dane o sytuacji obywateli krajów należących do Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), którzy przebywają w regionie w celu współpracy w zakresie zgłaszanych już potrzeb wykraczających poza status personelu konsularnego w tym kraju. Argentyna przewodniczy Wspólnocie Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów od stycznia tego roku.

Czytaj:

Kryzys humanitarny na Ukrainie: jak pomóc z Argentyny za pośrednictwem UNHCR
Infobae w Kijowie: ból i śmierć w gruzach dymu kilka minut po tym, jak rosyjska rakieta zniszczyła osiedle mieszkaniowe

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *