Polska blokuje europejskie porozumienie w sprawie podwyżki podatków

Polska blokuje europejskie porozumienie w sprawie podwyżki podatków

Polska Uniemożliwił postęp zamówienia UE Ma na celu wdrożenie globalnego minimalnego podatku od osób prawnych uzgodnionego w zeszłym roku. Po posiedzeniu Rady ds. Gospodarczych i Finansowych powiedział Valdis Dombrovsky, przewodniczący Komisji. Nie jestem w stanie wyjaśnić motywów i uzasadnień Polski. Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczyła do pokonania rządu Łukaszenki.

W historycznym porozumieniu zawartym w październiku ubiegłego roku, 137 krajów poparło wprowadzenie nowej minimalnej efektywnej stawki podatkowej w wysokości 15%. Dla dużych firm, czyli międzynarodowych. Aby umowa weszła w życie, kraje muszą włączyć minimalny podatek do swojego prawa krajowego. UE planuje to zrobić dekretem i wymaga konsensusu wszystkich państw członkowskich Akcja, aby iść do przodu.

Uzasadnienie polskiego stanowiska

Minister Gospodarki i Finansów Magdalena Reskowska przekonywała, że ​​kraj. Stosowanie minimalnego podatku nie może być wspierane bez uprzedniego uzyskania „prawnie związanych” gwarancji Reformy będą dotyczyć 100 dużych firm.

Rzeczkowska powiedziała: „Jesteśmy głęboko przekonani, że powinniśmy mieć świadomość, że niewłaściwe jest nakładanie dodatkowego obciążenia na europejskie firmy w drugim filarze, bez zapewnienia, że ​​cyfrowi giganci są w pełni opodatkowani w ramach pierwszego filaru” – mówi polska gazeta. Wyborza.

Polska jest doskonałym przykładem obniżek podatków, zwłaszcza po kryzysie epidemicznym i zaostrzeniu wojny między Rosją a Ukrainą.

Polska egzekutywa stworzyła „tarczę antyinflacyjną”. VAT na paliwa wynosi od 23% do 8%, a VAT na gaz ziemny i nawozy 0%. Podobnie jego gwiezdny ruch, zatwierdzony przez Brukselę, obniżył do zera stawkę VAT na podstawową żywność.

To nie pierwszy raz, kiedy narody są temu przeciwne

To nie pierwszy raz, kiedy pojawiły się kraje, które odrzucają 15% globalny podatek od osób prawnych. W zeszłym roku Irlandia, Węgry i Estonia były już przeciw.

Estonia odmówiła również podpisania umowy zaproponowanej przez OECD” Na podstawie negocjacji G-7. Mały kraj bałtycki stosuje stawkę ryczałtową w wysokości 20%, ale w przeciwieństwie do innych krajów nie dotyczy ona osiągniętych zysków, a wprowadza ją dopiero w momencie wypłaty dywidendy.

Na WęgrzechRząd Victora Orbana wprowadził stawkę Podatek dochodowy od osób prawnych wynosił 9% i od początku był ogromnym sukcesem. W ostatnich latach Orbán pokazał, że nie obchodzi go pójście pod prąd i dystansowanie się od podatku, którym kierują się inne europejskie rządy.

Jeśli chodzi o Irlandię, jej minister finansów Pascal Donohue zadeklarował, że jest „całkowicie zaangażowany” we wspieranie międzynarodowych reform podatkowych, ale jest sceptyczny wobec pomysłu wprowadzenia 15% „dolnego progu”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *