Polska nowym mistrzem kapitalizmu w Europie

Polska nowym mistrzem kapitalizmu w Europie

Polska Jest jednym z najbardziej udanych gospodarczo krajów w Europie.. W ostatnich dziesięcioleciach osiągnęła ogromny wzrost. Pod socjalistycznym jarzmem ich poziom zamożności należał do najniższych na kontynencie. W rzeczywistości przeciętny Polak zarabiał jedną dziesiątą tego, co przeciętny Niemiec w 1989 roku. Co więcej: poziom dochodów w Polsce był niższy niż na Ukrainie i nie przekraczał nawet połowy średniego poziomu życia w Czechosłowacji. Do tego należy dodać inflację, która wzrosła o 260% w 1989 roku i 400% w 1990 roku. Polska jest jedynym krajem bloku wschodnio-socjalistycznego, który formalnie ogłosił upadłość po rozpadzie Związku Radzieckiego.

W 1910 r. przeciętny dochód Polaka wynosił zaledwie 56% poziomu dochodów w Europie Zachodniej. Pod koniec okresu socjalistycznego, który trwał od 1945 do 1990 r., odsetek ten gwałtownie spadł iw 1990 r. przeciętny Polak zarabiał zaledwie 31% tego, co zarabiali robotnicy w Europie Zachodniej.

Jednak dzięki reformom rynkowym przeprowadzanym w kolejnych latach poziom życia Polaków znacząco wzrósł. W 2016 roku osiągnął 57% średniego dochodu w Europie Zachodniej, odzyskując w ciągu dwudziestu sześciu lat (1990-2016) to, co zostało utracone w ciągu ośmiu dekad (1910-1990). A zwłaszcza w okresie socjalistycznym (1945-1990). We wszystkich przedziałach dochodów Polacy najwyraźniej korzystali z zalet, którymi emanuje kapitalizm.

W swojej książce z 2018 roku Mistrz wzrostu EuropyMarcin Piątkowski mówi:

„Po 25 latach reform Polska stała się niekwestionowanym liderem przejścia do demokracji i kapitalizmu. Rzeczywiście, wyłoniła się jako orędownik wzrostu w Europie i większości świata. W tym czasie polska gospodarka wzrosła w 1989 r. silniejsza niż jakikolwiek inny kraj europejski. PKB per capita wzrósł dwuipółkrotnie, przewyższając wszystkie inne kraje, które żyły w komunistycznym ucisku i przewyższając poziom obserwowany w Europie. .

Nie tylko radykalnie poprawił się standard życia Polaków, ale także nastąpił postęp w ochronie środowiska. Wbrew częstym twierdzeniom antykapitalistów, że rynek nie jest odpowiedzialny za degradację środowiska i zmiany klimatyczne, w rzeczywistości przykład tego, co wydarzyło się w Polsce, dobrze pokazuje ten scenariusz.

W związku z tym energochłonność (tj. tempo wzrostu zużycia i produkcji energii) zmniejszyła się o połowę w latach 1990-2011. Podobnie wzrost emisji CO2 w Polsce jest oddzielony od wzrostu PKB. Kapitalizm nie jest problemem, ale rozwiązaniem, a dotyczy to nie tylko poprawy jakości życia ludzi, ale także środowiska i zmian klimatycznych.

Jak to zrobiła Polska i dlaczego odniosła większy sukces w przejściu do kapitalizmu niż inne kraje socjalistyczne? Ważnym aspektem jest szybkość i intensywność reform, ale ważne jest, aby zrozumieć, że nie tylko nastąpiły zmiany w gospodarce i instytucjach, ale również nastąpiła ewolucja w myśleniu i zachowaniu ludzi.

Z drugiej strony nie należy lekceważyć roli i znaczenia poszczególnych przywódców politycznych. Były minister finansów jako przewodniczący Leszek Balcerowicz. Był liberalnym ekonomistą, członkiem pierwszego demokratycznego rządu w Polsce wybranego w 1989 roku. Później był prezesem Narodowego Banku Polskiego (2001-2007). Ponadto objął stanowisko wicepremiera kraju na dwa okresy (1989–1991 i 1997–2001).

Balcerowicz opracował program reform kapitalistycznych, który później nazwano „terapią szokową”. „Program reform był jednym z najbardziej radykalnych programów zmian gospodarczych realizowanych w czasie pokoju w historii świata” – mówi Marcin Piątkowski.

Charakter tego typu programów dostosowawczych i reformatorskich polega na tym, że początkowo może nastąpić pewne pogorszenie sytuacji w miarę wprowadzania w gospodarce bardziej radykalnych zmian. Polacy zostali jednak z nawiązką wynagrodzeni za wytrwałość, ponieważ program reform Balcerowicza pomógł uczynić Polskę pierwszą byłą republiką radziecką, która powróciła do wzrostu, osiągając go w 1992 r. i otwierając proces, który trwa już trzy dekady.

Podobnie jak Margaret Thatcher, Leszek Balzerovich był zwolennikiem myślicieli liberalnych, takich jak Friedrich Hayek i Ludwig von Mises. Polska jest doskonałym przykładem tego, jak skuteczne były te idee, często krytykowane jako „neoliberalne”. Można mieć nadzieję, że dzisiejsi Polacy nie zapomną przyczyn swojego sukcesu gospodarczego.

rainer-zitelmann-bogaty-nienawiść.png

Rainer Zidelmann jest biznesmenem, a także lekarzem historii i socjologii. Uważany za jednego z najbardziej wpływowych liberałów w Niemczech, opublikował ponad dwadzieścia książek.Kapitalizm to nie problem, to rozwiązanie„(2021) i”Bogaty w opinię publiczną„(2022), w Editorial Union.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *