Polska wycofuje się z umowy UE w sprawie podatku od osób prawnych i pomocy dla Ukrainy

Polska wycofuje się z umowy UE w sprawie podatku od osób prawnych i pomocy dla Ukrainy

Bruksela14 grudnia – Polska w czwartek opóźniła formalne przyjęcie przez UE minimalnego podatku od osób prawnych dla dużych firm i zablokowała cały pakiet innych umów, w tym finansowanie dla Ukrainy w 2023 roku.

Minimalny podatek, 18 miliardów euro (19 miliardów dolarów) w przyszłym roku dla Ukrainy, zatwierdzenie węgierskiego planu ratunkowego i zawieszenie niektórych funduszy z budżetu UE dla Budapesztu były częścią złożonego porozumienia osiągniętego przez rządy UE w poniedziałek wieczorem.

Umowa miała zostać podpisana przed środą w tzw. „procedurze pisemnej”, ale Polska dwukrotnie prosiła o przedłużenie terminu, ostatni raz o godzinie 12:00 (1100). GMT) od czwartku.

„Nikt nie rozumie, że pakiet jako całość utknął w martwym punkcie przez polskie problemy z globalnymi podatkami” – powiedział unijny dyplomata. „Nie wiemy, co (premier Polski Mateusz) Morawiecki, który przyjął już podatek na wiosnę, chce lub zrobi” – powiedział ambasador.

Unijni dyplomaci spekulowali, że Warszawa może trzymać cały pakiet jako zakładnika, aby uzyskać jasne zobowiązanie od reszty 27-narodowego bloku, że Polska otrzyma dziesiątki miliardów z unijnych funduszy ratunkowych, teraz zablokowanych przez spór o rządy prawa z Brukselą. .

„Słyszeliśmy, że potrzebują czasu, aby minister sprawiedliwości zgodził się w poniedziałek. Nie wiemy, co się z nim dzieje i jak te przedłużenia przeplatają się z przedstawionymi w parlamencie środkami dotyczącymi niezawisłości sędziowskiej” – powiedział dyplomata.

Kwestia ta zostanie poruszona na czwartkowym szczycie przywódców UE w Brukseli.

Globalny minimalny podatek od osób prawnych w wysokości 15% do 2021 r. został uzgodniony przez 140 krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Podatek minimalny dotyczy firm o rocznych obrotach co najmniej 750 mln euro, a każdy kraj UE musi włączyć go do swojego prawa krajowego do końca 2023 roku. Duże firmy będą musiały płacić minimalną stawkę od 2024 roku.

(1 dolar = 0,9399 euro)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *