Joel Moskowitz, dyrektor Centrum Zdrowia Rodziny i Społeczności Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, odkrył w swoich badaniach, że 17 minut korzystania z telefonu komórkowego dziennie przez 10 lat wiązało się ze zwiększonym o 60% ryzykiem wystąpienia guzów mózgu.
Badanie Moskovitza opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health pokazuje, że promieniowanie telefonu komórkowego może zwiększać ryzyko raka, guzów niezłośliwych, zaburzeń neurologicznych, chorób i zaburzeń reprodukcyjnych. Zagrożenia te są również zwiększane przez promieniowanie Wi-Fi.
Moskovitz zauważył, że promieniowanie z wieży komórkowej może również powodować zaburzenia neurologiczne, w tym bóle głowy, zmęczenie, problemy z pamięcią i snem oraz nadwrażliwość elektromagnetyczną.
„Po pierwsze, ogranicz korzystanie z telefonów komórkowych lub telefonów bezprzewodowych – korzystaj z linii stacjonarnej, gdy tylko jest to możliwe” – powiedział Moskovitz w e-mailu. „Jeśli używasz telefonu komórkowego, wyłącz Wi-Fi i Bluetooth, jeśli ich nie używasz”.
Aby zmniejszyć ryzyko, Moskowitz powiedział w e-mailu, że użytkownicy powinni trzymać urządzenia w odległości co najmniej 10 cali od ciała i orientować się w celu zmniejszenia narażenia na promieniowanie. Zauważył, że nieużywane urządzenia należy przechowywać w torbie. Jeśli telefon musi być przechowywany w tylnej kieszeni, należy go trzymać w trybie samolotowym.
Moskovitz dodał, że promieniowanie telefonu komórkowego wzrasta, gdy sygnał jest słaby. Zaleca się korzystanie z telefonu tylko wtedy, gdy sygnał jest silny.
„Telefony komórkowe są zaprogramowane tak, aby zwiększały promieniowanie, gdy sygnał jest słaby, to znaczy, gdy na telefonie wyświetlany jest jeden lub dwa paski” – powiedział Moskovitz w e-mailu. „Na przykład nie używaj telefonu w windzie lub w samochodzie, ponieważ metalowe konstrukcje zakłócają sygnał”.
Według Moskovitza brak jest funduszy na badania skutków promieniowania radiowego w Stanach Zjednoczonych. W e-mailu powiedział, że ważne jest, aby rząd i sektor prywatny chroniły społeczeństwo i środowisko poprzez promowanie technologii przewodowej. Moskovitz zauważył, że „promieniowanie radiowe” może negatywnie wpływać na dzikie zwierzęta, w tym na owady zapylające.
Dodał, że technologia przewodowa również zużywa mniej energii i jest bezpieczniejsza i bezpieczniejsza niż technologia bezprzewodowa.
Zarówno w 2009, jak i 2020 roku Moskovitz współpracował z zespołem naukowców Seung-Kwon Myung z National Cancer Center w Korei Południowej w celu przeprowadzenia metaanalitycznych przeglądów używania telefonów komórkowych i ryzyka nowotworu.
Moskovitz poinformował, że w badaniu wież komórkowych w 2018 r. współpracował z kolegami z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Departamentem Zdrowia Publicznego hrabstwa Los Angeles i międzynarodowym zespołem naukowców z Australii, Etiopii, Nepalu, RPA i Szwajcarii.
Moskovitz wskazał, że planuje wkrótce opublikować artykuł na temat nadwrażliwości elektromagnetycznej. W celu realizacji badań współpracował z 30 naukowcami i lekarzami z 11 krajów.
Według Moskovitza, planuje kontynuować swój dwunasty rok badań nad skutkami zdrowotnymi promieniowania radiowego i współpracować z naukowcami, aby forsować limity narażenia na promieniowanie o częstotliwościach radiowych, aby chronić wszystkie rodzaje życia.
Skontaktuj się z Andie Liu pod adresem [email protected]i śledź ją na Twitterze pod adresem Umieść tweeta.
Korekta(-y):
We wcześniejszej wersji tego artykułu błędnie stwierdzono, że Joel Moskowitz jest profesorem uniwersyteckim. W rzeczywistości jest naukowcem na kampusie.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”