Czy UE pozwoliła Rosji zdobyć wpływy na Bałkanach?
Rosja ma znaczne wpływy na Bałkanach i to od wielu lat. W niedalekiej przyszłości Bałkany ponownie mogą stać się obszarem o znaczeniu geopolitycznym. Rosja była dominującą potęgą w regionie, zwłaszcza w Serbii. Patrząc na mapę regionu widać wyraźnie, że Serbia jest krajem o największych wpływach rosyjskich. Jednym z głównych zachodnich sojuszy jest 30-narodowa Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) (do której wkrótce mogą dołączyć Finlandia i Szwecja). Do krajów bałkańskich, które są członkami NATO, należą Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Czarnogóra, Bułgaria, Macedonia Północna, Albania i Grecja. Bośnia i Hercegowina stara się o członkostwo w NATO. Biorąc pod uwagę stan tego sojuszu wojskowego, znaczenie NATO ponownie wzrosło, zwłaszcza od wybuchu wojny na pełną skalę na Ukrainie w lutym 2022 roku. W rezultacie Serbia jest całkowicie odizolowana. Serbia głosowała za przyjęciem rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w marcu 2022 r. potępiającej rosyjski atak na Ukrainę. Serbia jest jednak krytykowana za to, że nie wprowadziła formalnie sankcji wobec Rosji. W przemówieniu wygłoszonym na początku grudnia serbski prezydent Aleksandar Vucić zapowiedział, że jego kraj będzie egzekwował sankcje.
Poza Serbią, w jakim stopniu Rosja ma sojuszników na Bałkanach?
Znaczne wpływy w regionie ma Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Ma bliskie powiązania z Serbskim Kościołem Prawosławnym. Rosyjskie ortodoksyjne organizacje charytatywne działają w Serbii i innych krajach bałkańskich. Istnieje pewna „miękka siła”, którą Rosja może wykorzystać, odwołując się do pansłowiańskiej wspólnoty cywilizacyjnej. Jednak wybuch wojny na pełną skalę na Ukrainie zmniejszył zdolność Rosji do bycia liderem słowiańskiego bractwa. W końcu Ukraińcy to wschodni Słowianie, którzy są bardzo bliscy Rosjanom. Rosjanie to albo Słowianie zachodni (na przykład Czesi, Polacy i Słowacy), albo Słowianie południowi (na przykład Bośniacy, Chorwaci, Macedończycy, Czarnogórcy, Serbowie i Słoweńcy), a ci dwaj są sobie bliscy tylko językowo. .
Czy obietnice integracji z UE i pomocy gospodarczej wystarczą, by przyciągnąć te kraje?
Członkostwo w UE jest narzędziem, dzięki któremu UE odniosła pewne sukcesy w przeszłości. Pewny wpływ na członkostwo wywarły doświadczenia z innymi krajami regionu, głównie tymi, które przystąpiły w 2004 r. (ośmioma krajami Europy Środkowej i Wschodniej oraz Cyprem i Maltą). Same kraje wyraziły chęć wprowadzenia zmian przy przyznawaniu członkostwa. Wpływ UE na te kraje jest znaczny. Niektóre z atrakcji, które te pierwsze kraje uważają za atrakcyjne, obejmują przystąpienie do jednolitego rynku, swobodny przepływ osób i płatności UE dla jej członków, zwłaszcza tych poniżej średniego unijnego produktu krajowego brutto (PKB) na mieszkańca. Kraje bałtyckie, Słowenia, Cypr i Malta chętnie czerpały korzyści z przystąpienia do strefy euro. Inni (Czechy, Węgry i Polska) nie widzieli tak znaczącej korzyści. W 2007 roku dołączyły dwa kraje: Bułgaria i Rumunia. Nie były one w stanie i nie chciały przeprowadzić niezbędnych reform, aby dołączyć do innych krajów, ale pozwolono im to zrobić kilka lat później, w 2007 roku. Chorwacja dołączyła w 2013 roku. Kraj dołączy również do strefy euro 1 stycznia. 2023.
Czy Moskwa jest zainteresowana eskalacją kryzysu między Belgradem a Prisztiną?
Nikt nie wie, co Rosja chce zrobić dalej. Sytuacja w północnym Kosowie jest alarmująca i wszystkie strony obawiają się możliwej eskalacji w tej części świata. Niedawno w kosowskich wiadomościach Kosowo wskazało, że Rosja stara się wspierać etniczną ludność serbską w północnym Kosowie. Wciąż pamięta się o wojnie domowej w byłej Jugosławii i wszyscy martwią się, co się stanie, jeśli sytuacja tam się zaostrzy. Wojna 2022 roku sprawiła, że wielu zastanawia się, jak dokładnie działa myślenie strategiczne na Kremlu. Demokracje, które nie mogą mówić swoim obywatelom, co mają myśleć lub jak reagować na wiadomości i cykle informacyjne, stają przed wyzwaniem. W bardziej autorytarnych reżimach kontrola informacji jest bardziej otwarta, a praca dziennikarzy jest utrudniona lub niemożliwa. Zarówno Rosja, jak i Zachód od czasu do czasu starają się skupić na problemach, aby popchnąć sytuację do przodu. Przekierowywanie kryzysu w jednej części świata do drugiej to sprawdzona strategia stosowana przez przywódców na całym świecie w celu odwrócenia uwagi. Wojna na Ukrainie trwała długo. Miejmy nadzieję, że rok 2023 okaże się bardzo spokojny.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”