Rosja wstrzymuje dostawy ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń | Międzynarodowy

Rosja wstrzymuje dostawy ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń |  Międzynarodowy

Polski koncern naftowy PKN Orlen poinformował w sobotę, że Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągiem Drushpa, który zaspokaja około 10% zapotrzebowania kraju na ropę naftową. „Dostawy do Polski rurociągiem Przyjaźń zostały przerwane przez stronę rosyjską” – poinformował polski koncern w oświadczeniu. Zakłócenie w dostawach rurociągiem nastąpiło dzień po tym, jak Polska dostarczyła Ukrainie pierwsze czołgi Panther. Unia Europejska zatwierdziła w piątek dziesiąty zestaw sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie, upamiętniając pierwszą rocznicę inwazji Rosji na byłą republikę radziecką 24 lutego 2022 roku.

Dostawy rosyjskiego paliwa tym rurociągiem były zwolnione z sankcji nałożonych na Rosję. W 2022 roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, Polska ogłosiła „poważny plan” zakończenia importu rosyjskiej ropy i wyznaczyła termin zakończenia tego roku. Ale kraj nadal ma kontrakt z rosyjską firmą Tatneft, ostrzegł niedawno parlament wiceminister aktywów państwowych Maciej Malecki, na mocy którego Polska nadal kupuje od Rosji 200 000 ton ropy każdego miesiąca. Według Malekiego agencja państwowa „zdecydowanie oświadczyła, że ​​przestanie kupować rosyjską ropę, gdy UE zatwierdzi zakaz”.

W ostatnich latach Polska zdywersyfikowała dostawy ropy i gazu, a według Maleckiego umowa z Tatnieftią obowiązuje „tylko” na dostawy energii z Rosji.

Alternatywne źródła

Polski potentat naftowy PKN Orlan powiedział, że zakaz dostaw nie wpłynie na sprzedaż benzyny i oleju napędowego polskim klientom. Koncern zapewnił, że ma alternatywne źródła dostaw i od tej pory wszystkie dostawy ropy odbywać się będą drogą morską. „Rosja zablokowała dostawy do Polski i jesteśmy gotowi. Tylko 10% ropy pochodzi z Rosji i będziemy ją zastępować ropą z innych źródeł” – napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

PKN Orlen zaznaczył, że jego portfolio dostawców obejmuje obecnie ropę z krajów Afryki Zachodniej, krajów basenu Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej i Zatoki Meksykańskiej. Ma również umowę na dostawy z saudyjską państwową firmą Aramco podpisaną w 2022 roku.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Zanim Unia Europejska zakazała dostaw ropy z Rosji drogą morską, polska spółka naftowa przestała kupować rosyjską ropę i paliwo drogą morską.

Dostawy ropy docierają do Polski przez Naftoport, terminal naftowy w nadbałtyckim mieście Gdańsk, mogący odbierać 36 mln ton ropy rocznie, czyli więcej niż polskie rafinerie są w stanie przetworzyć. Ten węglowodór do rafinerii w Niemczech Wschodnich.

„Dzięki możliwościom Naftoportu i temu, że mamy inne możliwości importu paliw, klienci nie odczują żadnego wpływu. Poza tym, [la petrolera] Orlen przygotowywał się do tego od miesięcy – powiedział Reuterowi przez telefon Mateusz Berger, sekretarz stanu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Polska była jednym z krajów Europy Wschodniej, który okazał silne poparcie dla Ukrainy i jako pierwszy argumentował, że Niemcom należy zezwolić na zaopatrzenie Kijowa w czołgi Panther, broń, którą ukraiński rząd naciska, aby powstrzymać rosyjską ofensywę. Polski rząd był jednym z tych, którzy wzywali do ostrzejszych działań w UE, kiedy zatwierdził serię sankcji wobec Rosji, w tym te przyjęte w późny piątek. Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie we wtorek 21 lutego była wyrazistym gestem poparcia dla Kijowa zarówno ze strony Waszyngtonu, jak i Warszawy.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergotlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *