Santander będzie potrzebował kolejnych 700 mln alokacji, żeby zabezpieczyć się w Polsce

Santander będzie potrzebował kolejnych 700 mln alokacji, żeby zabezpieczyć się w Polsce

Postępowania sądowe dotyczące kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim kosztowały więcej, niż oczekiwano, a organizacje monitorujące i firmy analityczne uważają, że obecna ochrona jest niewystarczająca.

Polskie banki muszą sięgnąć głęboko do kieszeni Santander był jednym z najbardziej dotkniętych. Narodowy Bank Polski i firmy analityczne zrewidowały swoje wyliczenia w świetle niedawnego wyroku Sądu Unii Europejski na Kredyty hipoteczne zostały udzielone we frankach szwajcarskich lub powiązane z tą walutą, w wyniku czego dokonano jak dotąd bardzo niewielu ustaleń.

Nie tylko przestępczość, łącznie z wydziałem Nieuczciwe warunki W umowach tych klienci mogą jednak żądać dodatkowej rekompensaty w celu odzyskania uiszczonych opłat, a to zmienia sytuację.

Dla Santandera Różnica wynosi prawie 700 milionów euro więcej Według rachunków CreditSights, polska spółka zależna hiszpańskiego banku podniosła w tym roku stopy procentowe, aby przeciwdziałać procesom sądowym, w ramach ustaleń zabezpieczających ryzyko najgorszego scenariusza.

Firma W pierwszym półroczu przeznaczył na jego rzecz 253 miliony euro Rocznie i 1500 milionów euro na pokrycie niespłaconego salda kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich o łącznej wartości ponad 880 milionów.

Bezpieczeństwo

Wskaźnik pokrycia przekroczył 58%, czyli więcej niż rok temu 32,5%, ale obecnie sytuacja jest taka, że ​​konieczne może okazać się Więcej niż 100% Naprawdę trzeba się czymś przykryć.

Firma analityczna CreditSides dokonała obliczeń w oparciu o opinie organu nadzoru sektora bankowego, Narodowego Banku Polskiego. „Założenia dotyczące ostatecznie wymaganego poziomu pokrycia Stali się bardzo zdesperowani W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy” – zauważył.

Obecnie oczekuje się, że wskaźnik ten osiągnie próg od 45% do 80% salda kredytów hipotecznych pozostającego do spłaty w sektorze we franku szwajcarskim, które w czerwcu ubiegłego roku polski bank centralny uznał za odpowiednie. Od 91,5% do 106%.

Ważna jest równowaga pomiędzy sprawami rozstrzyganymi w sądzie a sprawami dopuszczalnymi. W drodze pozasądowej. Niedawne orzeczenie Unii Europejskiej zmienia równowagę i zwiększa możliwości wyboru sędziów przez konsumentów.

A nawet ci, którzy już spłacili kredyt hipoteczny Można domagać się odszkodowaniaOznacza to, że ostateczne odszkodowania mogą być wyższe niż pozostała do spłaty kwota kredytów posiadanych obecnie przez polskie banki.

sceny

CreditSights realizuje dwa scenariusze. Niekorzystne okoliczności zakładają, że 70% sporów rozstrzyga się poza sądem, a sprawa Santandera pokazuje, że bank jest jednym z nich. Ten typ jest bardzo aktywny w poszukiwaniu rozwiązania. Dotkliwość zakłada, że ​​75% negocjacji zakończy się niepowodzeniem i zakończy się sukcesem w sądzie.

Santander będzie potrzebował 510 mln euro 880 mln dodatkowych alokacji, które już zakładają, że pokryją 91,5% portfela. i 680 milionów Zatem wskaźnik sięga 106%. Prognozy te zakładają całkowite usunięcie ryzyka prawnego z portfela, czy to umownego, czy sądowego, a 25% posiadaczy kredytów hipotecznych, którzy już spłacili kredyt, otrzyma odszkodowanie na drodze sądowej.

Zajmuje od ośmiu do 11 punktów procentowych jego wysokiej jakości kapitału. Chociaż Santander to największy bank z najwyższymi inwestycjami w PolsceObecne 19,21% eksploduje i spadnie poniżej 10%.

Nie trzeba przyjąć całego ciosu na raz. CreditSights uważa, że ​​jest odwrotnie. „Tak jak dawniej Ułóż to krok po krokuDaje to bankom czas na ich wchłonięcie” – zapewnia, dodając, że silny wzrost stóp procentowych pomógł i nadal będzie łagodzić wpływ sektora.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *