Ta treść została opublikowana 05.07.2023 – 22:09
(AFP)
Stany Zjednoczone udzielają znacznego wsparcia wojskowego, finansowego i humanitarnego Ukrainie w jej wojnie z Rosją, a sąsiedzi jednej z dwóch walczących stron podejmują jeszcze większy wysiłek w stosunku do własnych zasobów.
– Ameryka, najwyższy podatnik… –
Według raportu, łączna pomoc zadeklarowana Ukrainie przez jej sojuszników, głównie państwa NATO i Unię Europejską (UE), sięgnęła 165 miliardów euro (prawie 180 miliardów dolarów) 31 maja, 15 miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Opublikowany w czwartek Instytut Kiloński z siedzibą w Niemczech wydał publiczne ogłoszenia.
Kwoty te obejmują dostawy finansowe, humanitarne i wojskowe.
Większość pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (70,7 mld euro), firm z Unii Europejskiej (35,06 mld euro), Wielkiej Brytanii (10,74 mld euro), Niemiec (10,68 mld euro) i Japonii (6,62 mld euro).
– …ale największy wysiłek ze strony krajów bałtyckich –
Kraje bałtyckie (Estonia, Łotwa i Litwa) przekazują 1,410 mln euro, czyli 65 razy mniej niż Stany Zjednoczone, choć dokonują ogromnych poświęceń, by pomóc Ukrainie. Były to republiki sowieckie.
W ciągu jednego roku te trzy małe państwa, niepodległe od 1991 r., przeznaczyły na Ukrainę 1,26% swojego PKB w przypadku Estonii, 1,09% w przypadku Łotwy i 0,95% w przypadku Litwy. Dla porównania wysiłek USA jest trzykrotnie niższy (0,33% PKB).
Zaangażowanie Bałtów na Ukrainie tłumaczy się „prawdziwym egzystencjalnym strachem” przed rosyjskim podbojem, jak wyjaśnił AFP Jiri Briban, profesor prawa na Uniwersytecie w Cardiff.
Ogólnie rzecz biorąc, największe wysiłki podejmują kraje, które logicznie graniczą z Ukrainą lub Rosją. Polska i Słowacja, które uzupełniają listę pięciu największych płatników proporcjonalnie do swojego majątku, przeznaczają na ten cel odpowiednio 0,68% i 0,63% swojego PKB.
Wszystkie pięć z tych krajów udziela Ukrainie pomocy wojskowej.
Polska przewodzi dostawom setek czołgów z czasów radzieckich od wiosny 2022 roku i dostarczy nowoczesne czołgi Leopard 2 na początku 2023 roku za zgodą Niemiec.
Państwa bałtyckie wysłały broń strzelecką, drony i haubice.
– Nieporozumienia w niektórych sąsiednich krajach Ukrainy –
Nie wszystkie kraje graniczące z Ukrainą są tak hojne.
Na przykład Węgry są jednym z najniższych płatników (0,03% ich PKB). Jej premier Viktor Orbán, który zawsze unikał konfrontacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, krytycznie odnosi się do umowy zbrojeniowej.
Na Słowacji poparcie dla Ukrainy spotyka się z ostrą krytyką rządu ze strony populistycznego byłego premiera Roberta Biko, którego partia (Smer-SD) ma dobrą pozycję we wrześniowych wyborach parlamentarnych.
Wśród najbardziej zaludnionych krajów UE Niemcy, które geograficznie są mniej dotknięte konfliktem, podejmują największy wysiłek (0,27% PKB) niż Włochy (0,07%), Hiszpania (0,06%) i Francja (0,05%).
Wreszcie Japonia jest największym zewnętrznym darczyńcą dla Unii Europejskiej i NATO. Wkład w wysokości ponad 6 000 milionów euro, co odpowiada 0,15% jego PKB, ma prawie wyłącznie charakter finansowy.
– Otwarty na niemieckich i polskich uchodźców
Spośród sojuszników Ukrainy najwięcej uchodźców z tego kraju przyjęły Niemcy i Polska (odpowiednio 1,07 mln i 995 tys., stan na 4 lipca). Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) odległą trzecią pozycję zajmują Czechy (346 000).
Ale proporcjonalnie do liczby ludności Czarnogóra jest bardziej gościnna, ponieważ prawie 38,5 tys. ukraińskich uchodźców przyjętych na jej terytorium stanowi ponad 6,1% jej populacji.
Za nimi plasują się kraje bałtyckie i inne położone blisko Ukrainy.
Ukraińscy uchodźcy stanowią ponad 3% populacji w Estonii, Mołdawii i Czechach oraz ponad 2% na Litwie, w Polsce, Bułgarii i na Łotwie.
Z kolei Francja jest krajem UE przyjmującym najmniej ukraińskich uchodźców w stosunku do liczby ludności (0,11%).
Przyjmowanie tych uchodźców powoduje w wielu przypadkach napięcia.
W Estonii skrajnie prawicowa partia EKRE zwyciężyła w marcowych wyborach parlamentarnych po kampanii na rzecz „ochrony” estońskich pracowników, którzy w większości są uchodźcami, głównie Ukraińcami.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”